W najbliższych dniach zakończy się kolejna ważna część prac przy budowie obiektu, czyli wzmacnianie gruntu specjalnymi palami.
Budowa ogromnego Centrum Kongresowego przy rondzie Grunwaldzkim przebiega zgodnie z harmonogramem. Właśnie kończą się prace przy tzw. palowaniu, którego zadaniem jest wzmocnienie gruntu, na którym stanie konstrukcja. Zakończonych jest obecnie około 8% wszystkich zaplanowanych prac. Finał inwestycji przewidywany jest na przełom sierpnia i września 2014 roku.
Na pierwszy rzut oka na placu budowy centrum po 17 miesiącach od rozpoczęcia pierwszych prac nadal można zobaczyć jedynie głęboki na blisko 10 metrów dół. Jak przekonują wykonawcy inwestycji, wiele ważnych zadań zostało już jednak wykonanych.
Zrobiono już m.in. około 1200 z 1517 zaplanowanych pali żelbetowych wzmacniających grunt. Wszystkie powstaną już w połowie kwietnia. Fizycznie wygląda to tak, że w podłoże na głębokość nawet 12 metrów wprowadzane jest ogromne wiertło wyposażone w specjalne otwory, przez które do podłoża wtłaczany jest beton i tak powstaje każdy pal.
- Jednocześnie rozpoczęła się już część prac przy wykonywaniu płyty fundamentowej obiektu, która ma być gotowa w lipcu tego roku - zapewnia Anna Biziorek, kierownik projektu Centrum Kongresowe. I dodaje, że już na początku czerwca wznoszone zostaną pierwsze ściany Centrum Kongresowego. Natomiast do końca roku gotowe mają być ściany dwóch poziomów podziemnych obiektu, w których znajdą się m.in. parkingi na blisko 350 miejsc i zaplecze techniczne. Całą konstrukcję w stanie surowym wraz z dachem zobaczymy pod koniec 2013 roku. Wtedy też rozpoczną się prace wykończeniowe.
- Jak na razie idziemy zgodnie z harmonogramem, a nawet odrobinę go wyprzedzamy. Codziennie na placu budowy pojawia się około 100 osób - przyznaje Biziorek.
Przypomnijmy, że powierzchnia użytkowa całego Centrum Kongresowego wynosić ma aż 36 720 m2. Budynek będzie miał długość ponad 123 metrów, szerokość 95,5 m i wysokość niespełna 28 m. Główną częścią centrum będzie ogromna sala audytoryjna. Układ widowni głównej, z dwoma poziomami balkonów, umożliwia organizację w tym "pomieszczeniu" imprez o różnej skali - od koncertów symfonicznych z widownią ograniczaną od 943 widzów poprzez 1435 do 1811 widzów, po kongresy z maksymalną ilością miejsc do około 2092. W obiekcie znajdować będzie się także m.in. sala teatralna na 600 miejsc i kameralna na 300. Sale mają być jednak zamieniane na przestrzeń dla wielkich wystaw i targów. Centrum zostanie wyposażone w trzypoziomowe foyer z widokiem na Wisłę i Wawel. Koszt całej inwestycji wyniesie około 370 mln zł.