Kraków: Na Górkę Narodową poprowadzi zielone torowiskoźródło: ZIM Krakow

Kraków: Na Górkę Narodową poprowadzi zielone torowisko

Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
Przy nowej trasie tramwajowej powstanie szereg rozwiązań, których głównym zadaniem będzie dbałość o środowisko oraz ekosystem. Jednym z pomysłów jest utworzenie zielonego torowiska, które nie tylko wygląda estetycznie, ale przede wszystkim tłumi drgania i hałas.
Część nowej trasy będzie przebiegać przez obszar chroniony „Dolina Prądnika”. Dlatego ponad 60% nowego torowiska będzie pokryta roślinnością. Dodatkowo miasto planuje ustawić ekrany akustyczne, które będą pochłaniać hałas – co z pewnością docenią okoliczni mieszkańcy. Cała trasa będzie liczyć niemal 5 kilometrów, w ramach której powstaną 23 nowe przystanki tramwajowe oraz parkingi P&R, o czym pisaliśmy w lipcu.
REKLAMA
Aby zadbać o okoliczną zwierzynę, powstaną tzw. suche półki, które umożliwią bezpieczną przeprawę licznym gatunkom zwierząt (szczególnie płazom). Rozwiązanie to powstanie przy moście na rzekach Sudół i Białucha oraz w rejonie rzeki Bibiczanka. Władze miasta podkreślają, że prace przy nowym torowisku wiążą się z wycinką części drzew na niewielkim fragmencie użytku ekologicznego „Dolina Prądnika”. Jednak wszelkie działania realizowane są w oparciu o wydane decyzje administracyjne, przede wszystkim decyzję ZRID oraz wcześniejszą decyzją środowiskową. By chronić okoliczną zwierzynę, roboty wykonywane są pod nadzorem m.in. ornitologów. Miasto zobowiązało się nasadzić ponad 3477 nowych drzew – będą to rodzime gatunki roślin iglastych i liściastych. 
UM Kraków

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA