[Kraków] Zrównoważony wzrost rynku biurowego w Krakowie

Kajtman

Savills przewiduje, że napływ kapitału inwestycyjnego oraz inwestycje w infrastrukturę komunikacji publicznej, zagwarantują dalszy zrównoważony wzrost rynku biurowego w Krakowie. Wraz ze wzrostem rynku, spada jego wrażliwość na wzrost podaży, przy jednoczesnym wzroście popytu ze strony przedsiębiorstw, które już są obecne w Krakowie.

 

Tomasz Buras, dyrektor działu powierzchni biurowej Savills Polska, mówi: “Kraków jest wiodącym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce, charakteryzującym się niskim poziomem pustostanów i stabilnym popytem ze strony sektorów usług dla biznesu i nowych technologii.”

 

Savills w najnowszej publikacji na temat rynku biurowego w Krakowie donosi, że od 2002 r. Kraków utrzymuje pozycję największego regionalnego rynku biurowego w Polsce. Na koniec 2013 r. całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w mieście przekroczyły 620 000 m², o 15% więcej niż we Wrocławiu, drugim co do wielkości regionalnym rynku biurowym w Polsce.

 

Podaż nowej powierzchni biurowej w Krakowie osiągnęła w 2013 r. 32 300 m², relatywnie niewiele w porównaniu do średniej z ostatnich 10 lat na poziomie 47 700 m². Aktywność deweloperów znacznie wzrosła w ostatnim czasie – na koniec 2013 r. w budowie pozostawało blisko 123 100 m² powierzchni biurowych, z czego 86 500 m² ma być oddane do użytku w tym roku.

 

Dostępność powierzchni biurowych w Krakowie w budynkach ukończonych jest bardzo niska – współczynnik pustostanów na koniec 2013 r. wyniósł zaledwie 4.8%. Mark Freeman, dyrektor działu wycen i doradztwa dodaje: „Ograniczona dostępność wolnych powierzchni biurowych spowodowała, że poziom absorpcji netto był w zeszłym roku również niski – zaledwie 26 300 m², prawie dwukrotnie poniżej średniej z poprzednich pięciu lat.”

 

Dostępność wykwalifikowanej siły roboczej jest głównym motorem popytu na biura w Krakowie. Miasto jest największym ośrodkiem outsourcingowym spośród miast regionalnych w Polsce z najwyższym poziomem zatrudnienia w sektorach BPO, SSC, IT i R&D. Do wiodących firm z tych sektorów należą Capgemini, IBM, Shell, Nokia Siemens Network, State Street, UBS, HSBC, Cisco, Sabre. Średni wolumen transakcji najmu w ciągu ostatnich trzech lat wyniósł blisko 100 000 m² rocznie, znacznie powyżej średniej z innych miast regionalnych i około 30% więcej niże we Wrocławiu.

 

Umowne stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe kształtują się w przedziale EUR 14.00-15.00 za m²/m-c. W starszych budynkach klasy B czynsze są w przedziale EUR 10.00-14.00 za m²/m-c. Ze względu na ograniczoną dostępność powierzchni biurowych, która prawdopodobnie utrzyma się do końca roku, przewiduje się, że czynsze mogą wzrosnąć w krótkim okresie czasu.