Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia tempa. Cztery budynki mieszkalne pójdą do rewitalizacji, część z nich zyska nowe funkcje.
Remont przejdą cztery budynki znajdujące się przy ulicy: Księży Młyn 1,3, 5 i 9. Odnowione zostaną 34 mieszkania, ich metraże będą wahać się od 24 do nawet 100 mkw. Łączna powierzchnia wyniesie ponad 2,8 tys. mkw. W niektórych budynkach powstaną komórki lokatorskie. W II etapie prac wykonawca zobowiązał się wyremontować pięć budynków gospodarczych. Przeznaczone zostaną m.in. na pracownie artystyczne.
– Zaczynamy kolejny etap odnowy Księżego Młyna. W budynku przy ul. Księży Młyn 5 powstanie lokal na prowadzenie działalności gospodarczej. Odnowimy lokal świetlicy dla dzieci przy ul. Księży Młyn nr 1. Roboty będą prowadzone w sposób, aby cały czas funkcjonowała poczta znajdująca się również w budynku przy ul. Księży Młyn 1. Docelowo usługi pocztowe będą świadczone w budynku przy ul. Przędzalnianej 59 ponieważ w obecnej lokalizacji nie da się zapewnić standardów dostępności dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Robert Wiktorowicz, prezes VIK-BUD.
W jednej z komórek przy ulicy Księży Młyn 1, znajduje się historyczna magiel ręczna z końca XIX wieku. Obecnie trwają poszukiwania miejsca, w którym można by postawić zabytkowy sprzęt. Nie jest to pierwsza magiel, którą znaleziono podczas prowadzonych prac na terenie Księżego Młyna. Jedna z nich znajdowała się w famule przy numerze 11. Co więcej, z budynku pod nr 5, nie zniknie charakterystyczny winobluszcz, który oplata obiekt. Wykonawca zachowa go podczas remontu. Modernizację przejdą również podwórko od strony ul. Tymienieckiego – nasadzona zostanie zieleń, wyłożona nowa kostka. Mieszkańcy zyskają tez nowy parking.
Wartość inwestycji szacowane jest na blisko 17 milionów złotych, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 9,4 miliona złotych.
fot. Jakub Zazula