Małe, modułowe reaktory jądrowe w Polsce: pierwsze wspólne projekty OSGE & HITACHIOSGE

Małe, modułowe reaktory jądrowe w Polsce: pierwsze wspólne projekty OSGE & HITACHI

Orzech
Orzech
REKLAMA

Hitachi i Orlen Synthos Green Energy rozwijają strategiczną współpracę na rzecz rozwoju floty SMR w obszarze IT, usług inżynieryjnych i przyłączy mocy. Hitachi Europe wdrożyło właśnie bezpieczne repozytorium dokumentacji dla OSGE i rozpoczyna pracę nad całościową architekturą aplikacyjną dla OSGE.

W lutym br. regionalna centrala Grupy Hitachi – Hitachi Europe Ltd. Oddział w Polsce podpisała z Orlen Synthos Green Energy (OSGE) porozumienie, na mocy którego obie spółki rozpoczęły strategiczną współpracę w zakresie technologii i usług w obszarze rozwiązań ‘non-nuclear’. Następnie obie firmy utworzyły kilka grup roboczych, które rozpoczeły prace wpierające rozwój projektu SMR w OSGE. W zakresie prac grup roboczych znalazły się m.in. infrastruktura IT, architektura IT, przyłącza mocy, zarządzanie środkami trwałymi oraz cyberbezpieczeństwo.

– „Orlen Synthos Green Energy to dla nas strategiczny klient i partner biznesowy. Grupa Hitachi jest w stanie wspierać projekt SMR w wielu obszarach wykorzystując swój potencjał w Polsce jak i globalne doświadczenia z zakresu energetyki jądrowej, przesyłu energii i IT. Projekt z OSGE ma kluczowe znaczenie zielonej transformacji polskiej energetyki, dlatego będziemy go wspierać i promować z całej naszej mocy” – powiedział Tadeusz Woszczyński, Dyrektor Generalny w Polsce, Austrii i Europie Centralno- Wschodniej w Hitachi Europe Ltd.

OSGE sukcesywnie realizuje projekt budowy floty SMR-ów w Polsce w oparciu o technologię reaktora GE Hitachi Nuclear Energy BWRX-300.

Obecnie OSGE prowadzi działania związane z licencjonowaniem tej technologii i procedurami środowiskowymi. W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg. Firma pracuje intensywnie nad możliwościami inwestycji i budowy reaktorów SMR również na innych rynkach europejskich, w tym m.in. w Czechach i Wielkiej Brytanii.

– Naturalna przy wyborze technologii BWRX-300 współpraca z Grupą Hitachi to bardzo mocna strona naszego projektu budowy małych reaktorów modułowych. Z doświadczeń, z wypracowanego na całym świecie know-how i – przede wszystkim – z obecności w Polsce korzystamy już teraz, a jestem przekonany, że wraz z zaawansowaniem naszych działań zakres współpracy między OSGE i Hitachi będzie tylko rósł – powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu w Orlen Synthos Green Energy.

W sierpniu br. Hitachi Europe (HEU) zrealizowało projekt dostawy bezpiecznych macierzy obiektowych WORM, tj. Hitachi Content Platform (HCP). Macierze HCP będą slużyć jako bezpieczne repozytorium dla systemu obiegu dokumentów (DMS). HCP posiada szereg zabezpieczeń jak mechanizm niezmienności danych typu WORM czy retencję danych. Dzięki temu krytyczna dokumentacja projektowa OSGE, będzie chroniona przed wszelkiego rodzaju atakami (np. ransomware). Rozwiązanie HCP jest powszechnie używane w Polsce w celu realizacji wymagań trwałego nośnika informacji.

– W Hitachi kompetencje z zakresu energetyki i IT płynnie się przenikają, dzięki czemu rozumiemy i możemy kompleksowo wspierać naszych klientów na różnych etapach rozwoju projektów. Bazując na wieloletnim doświadczeniu i współpracy z wiodącymi operatorami elektrowni jądrowych w Europie, USA i Azji, nasze rozwiązania budowane są zgodnie z wyśrubowanymi normami oraz najlepszymi branżowymi praktykami – powiedział Łukasz Gola, Dyrektor ds. rozwoju biznesu energetycznego w Europie Centralno-Wschodniej, koordynujący współpracę Grupy Hitachi z OSGE w Hitachi Europe Ltd.

We wrześniu br. HEU i OSGE podpisały umowę obejmującą kolejną inicjatywę w obszarze IT tj. opracowanie architektury aplikacyjnej dla OSGE. W ramach projektu HEU przygotuje raport wymagań systemowych dla spółki realizującej projekt SMR, a następnie przygotuje architekturę HLD (z ang. High-Level-Design). W projekt zostaną zaangażowani eksperci z zakresu architektury IT jak i aplikacji z obszaru energetyki jądrowej z Polski i Stanów Zjednoczonych. W ramach projektu HEU będzie współpracować m.in. ze spółką z Grupy Hitachi specjalizującą się w usługach inżynieryjnych tj. GlobalLogic (GL) zatrudniającą w Polsce ponad 2500 inżynierów.

– Współpracując z Grupą Hitachi w obszarze IT mamy pewność, że dostajemy rozwiązania sprawdzone w energetyce jądrowej na kilkudziesięciu rynkach, na kilku kontynentach. Taka pewność w połączeniu z najwyższą jakością oferowanych rozwiązań i świadczonych usług jest wartością nie do przecenienia w segmencie energetyki jądrowej, gdzie już od początku realizacji projektu obowiązują rygorystyczne normy – powiedział Andrzej Załuski, Dyrektor IT w Orlen Synthos Green Energy.

Strony intensywnie pracują nad kolejnymi obszarami współpracy, zgodnie z zakresem utworzonych grup roboczych. Współpraca Grupy Hitachi z ORLEN Synthos Green Energy stanowi naturalny krok w rozwoju efektywnego i zrównoważonego sektora energetycznego w Polsce. Dwa znaczące na rynku podmioty z różnorodnym doświadczeniem i ekspertyzą łączą siły, aby dostarczyć klientom najnowocześniejsze technologie i rozwiązania. Partnerstwo obejmuje więc skoncentrowane wysiłki na innowacyjnych projektach, które ukształtują przyszłość sektora energetycznego.

OSGE

Hitachi Europe Ltd. (HEU) jest spółką zależną Hitachi Ltd., z siedzibą w Stoke Poges w Wielkiej Brytanii. Firma koncentruje swoje działania na Social Innovation Business, poprzez dostarczanie innowacji, które odpowiadają na potrzeby społeczeństwa. HEU oraz spółki jej podlegające oferują szeroki zakres systemów informatycznych i telekomunikacyjnych: systemy kolejowe, systemy energetyczne oraz przemysłowe, komponenty i urządzenia przemysłowe, systemy dla branży motoryzacyjnej, media cyfrowe, produkty konsumenckie i inne, prowadząc działalność operacyjną oraz własne laboratoria badawczo-rozwojowe w regionie EMEA

Hitachi Europe Oddział w Polsce (HEU Polska) jest centralą regionalną w Europie Centralno- Wschodniej obejmującą Polskę, Austrię, Czechy, Słowację oraz kraje bałtyckie. HEU jest ważnym dostawcą do polskiego sektora finansowego i energetycznego zapewniając m.in. systemy przechowywania danych, systemy paperless, systemy do zarządzania środkami trwałymi EAM, system biletowe, systemy do optymalizacji zużycia energii, systemy SPS dla energetyki, usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa i rozwoju oprogramowania, czy też rozwiązania regulacyjne (trwały nośnik, MiFID2).

REKLAMA

ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Firma odgrywa wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, chcąc przyczynić się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla.

BWRX-300 to chłodzony wodą, z obiegiem naturalnym, mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe. Posiada pasywne systemy bezpieczeństwa, które wykorzystują podstawy konstrukcyjne i licencyjne wcześniejszej konstrukcji GEH – reaktora ESBWR 1520 MWe, który przeszedł proces licencjonowania w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki radykalnemu i innowacyjnemu uproszczeniu konstrukcji, oparciu na licencjonowanym i będącym w użyciu paliwie oraz wykorzystaniu sprawdzonych komponentów, BWRX-300 może stać się najbardziej konkurencyjnym kosztowo i najszybciej wprowadzonym na rynek reaktorem SMR.

Jako dziesiąta generacja reaktora wodnego wrzącego (BWR), BWRX-300 reprezentuje najprostszą, a zarazem najbardziej innowacyjną konstrukcję BWR od czasu, gdy GE rozpoczęło prace nad reaktorami jądrowymi w 1955 roku.

BWRX-300 został zaprojektowany tak, aby koszty budowy i eksploatacji były znacznie niższe, niż w przypadku technologii dużych reaktorów.

OSGE

Technologia BWRX-300 to czysta energia o zerowej emisji CO2, która może być dostarczana w dowolnym czasie, niezależnie od pogody, a powstaje w obiekcie nie większym niż boisko piłkarskie.

To rozwiązanie oparte o sprawdzoną technologię, zaprojektowane przez firmę z prawie 70-letnim doświadczeniem w branży jądrowej. Kompetencje GEH potwierdza 67 działających reaktorów BWR.

Mniejszy rozmiar, ale ta sama – sprawdzona – technologia:

• Bazując na ponad 30 latach rozwoju reaktora ESBWR o mocy 1520 MW, GEH zaprojektowało BWRX-300 – reaktor o mniejszej skali i złożoności. SMR, który jest bezpieczniejszy i mniej kosztowny zarówno w budowie, jak i eksploatacji,

• Szereg rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w BWRX-300 zostało sprawdzonych w przemyśle naftowym, gazowym i energetycznym,

• Wykorzystując kombinację rozwiązań modułowych, przy zastosowaniu sprawdzonych technologii konstrukcyjnych, BWRX-300 może być zbudowany w ciągu 24-36 miesięcy. Konstrukcja cechuje się około 90-procentową redukcją kubatury porównaniu z reaktorem ESBWR. Zmniejszenie samego budynku o około 50 procent w przeliczeniu na MW przekłada się na mniejsze o połowę zapotrzebowanie na beton,

• Jako „inteligentny reaktor” (smart reactor) BWRX-300 wykorzystuje naturalną cyrkulację i pasywny system izolowanych skraplaczy chłodzących, co sprzyja prostym i bezpiecznym cyklom pracy

OSGE

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA