Mazowieckie: GDDKiA przygotowuje dokumentację projektową dla 490 km nowych drógGDDKiA

Mazowieckie: GDDKiA przygotowuje dokumentację projektową dla 490 km nowych dróg

Orzech
Orzech
REKLAMA

W województwie mazowieckim Generalna Dyrelcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) realizuje prawie 200 kilometrów nowych tras, a w przygotowaniu mamy kolejne odcinki. Projektanci pracują nad dokumentacją autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych ruchu przyspieszonego (przede wszystkim obwodnic). Łączna długość tych odcinków to około 490 km. Są one w różnych fazach opracowania, zaczynając od Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego po Koncepcję programową.

A2 na wschód i zachód od stolicy

Po wschodniej stronie Warszawy 101 kilometrów A2 jest w budowie. To siedem odcinków realizacyjnych od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do węzła Biała Podlaska. Plan jest taki, by w tym roku udostępnić kierowcom dwa odcinki Kałuszyn – Groszki i Siedlce Zach. – Siedlce Płd., natomiast środkowy odcinek pomiędzy węzłami Groszki i Siedlce Zach. w 2025 r. Do czasu oddania do ruchu odcinka od w. Groszki do w. Siedlce Zachód ruch odbywać się będzie po istniejącej DK2. Kolejne odcinki do Białej Podlaski będą oddawane do ruchu w miarę postępu prac.

32 kilometry do granicy państwa w projektowaniu

W toku jest umowa na wykonanie projektu budowy autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do przejścia granicznego w Kukurykach, wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zadanie podzielone jest na trzy odcinki:

1. Biała Podlaska – Kijowiec

2. Kijowiec – Dobryń

3. Dobryń – Kukuryki

Dla dwóch odcinków prowadzone jest postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID przez Wojewodę Lubelskiego. Obecnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie analizuje raporty środowiskowe, w ramach ponownej oceny oddziaływania drogi na środowisko. W III kwartale 2024 r. GDDKiA planuje ogłosić przetargi na realizację robót na dwóch odcinkach. Termin jest uzależniony od uzyskania decyzji ZRID.

Prace związane z odcinkiem trzecim zależne są od unormowania sytuacji geopolitycznej z Białorusią.

Na zachód od Warszawy

Wybudowanie dodatkowych pasów ruchu na autostradzie A2 między Łodzią i Warszawą poprawi bezpieczeństwo i komfort podróży kierujących pojazdami. Dysponujemy już decyzjami środowiskowymi wydanymi przez Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie. Umożliwiają one kontynuację prac związanych z przygotowaniem rozbudowy obu jezdni autostrady A2. Docelowo A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do granicy województwa mazowieckiego będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Odcinek 89 km od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa zostanie unowocześniony i zyska nowy standard. Nowością przy realizacji tej inwestycji będzie wykonanie zasilania infrastruktury z systemów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii.

S7 po północnej stronie stolicy

Kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej od węzła Gdańsk Południe do Płońska. Z dalszych 57 km trasy do Warszawy w realizacji jest odcinek Płońsk – Czosnów. Podróżujący będą mogli korzystać z 35 kilometrów trasy w 2025 r. 9 km drogi pomiędzy Czosnowem i Kiełpinem jest w realizacji na etapie projektowania. Na przełomie września i października br. GDDKiA planuje złożyć do Wojewody Mazowieckiego wniosek o uzyskanie decyzji ZRID.

Druga część trasy z Czosnowa do stolicy, czyli odcinek Kiełpin – Warszawa (13 km) jest na etapie przetargu na wykonanie projektu budowlanego i uzyskaniu niezbędnych decyzji, w tym ZRID. Przy braku odwołań podpisanie umowy będzie możliwe w czerwcu 2024 r.

Prawie 110 km S12

W środę (22 maja br.) GDDKiA podpisała umowę na projekt i budowę fragmentu S12 między granicą województwa łódzkiego i mazowieckiego a Przysuchą o długości 14,4 km.

W ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się podpisania umowy na kolejny mazowiecki odcinek drogi ekspresowej S12: Przysucha – Wieniawa. Tym samym łączna długość realizowanej, w systemie Projektuj i buduj, w woj. mazowieckim trasy przekroczy 30 km.

Dla odcinka Wieniawa – S7 decyzję środowiskową uzyskaliśmy w styczniu 2023 r. Ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i buduj będzie możliwe po uzyskaniu decyzji środowiskowej na odcinek Radom – Puławy. Wynika to ze skoordynowania obu odcinków.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji środowiskowej dla S12 od Radomia do początku obwodnicy Puław. We wniosku o uzyskanie DŚU GDDKiA wskazała jako preferowany wariant B (kolor brązowy) z podwariantem AB, aktualnie określony jako E. Wybrany wariant o długości ok. 67 km przebiega przez teren gmin Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice).

REKLAMA

S17 Drewnica – Ząbki – Warszawa Wschód, czyli Wschodnia Obwodnica Warszawy

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchylił w całości decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy na odcinkach S17 Drewnica – Ząbki (18 lutego 2021 r.) oraz Ząbki – Warszawa Wschód (Zakręt) (15 lutego 2021 r.). Ponadto umorzone zostały postępowania przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku dla obu tych przedsięwzięć.

Decyzje GDOŚ zostały zaskarżone, m.in. przez GDDKiA, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. WSA w Warszawie (wyrok z 24 sierpnia 2021 r. dla S17 Ząbki – Warszawa Wschód i 19 stycznia 2022 r. dla S17 Drewnica – Ząbki) uchylił decyzję GDOŚ. Po rozpatrzeniu skarg kasacyjnych NSA (wyroki z marca 2023 r.) uchylił wyroki WSA i przekazał do ponownego rozpatrzenia WSA. Z kolei WSA wyrokiem z października 2023 r. dla odcinka Drewnica – Ząbki oraz ze stycznia 2024 r. dla odcinka Ząbki - Warszawa Wschód uchylił decyzję GDOŚ. Od wyroku dla odcinka Drewnica - Ząbki złożone zostały skargi kasacyjne i obecnie GDDKiA oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy przed NSA. Natomiast dla odcinka Ząbki – Warszawa Wschód, WSA postanowieniem z dnia 9 maja 2024 r. stwierdził prawomocność wyroku z dnia 30 stycznia 2024 r. Oznacza to, że WSA akta sprawy dla odcinka Ząbki – Warszawa Wschód przekaże do GDOŚ w celu ponownego rozpatrzenia sprawy.

Podjęcie działań związanych z realizacją będzie możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przed NSA oraz GDOŚ.

S19 – Via Carpatia

Dla 33 km drogi ekspresowej S19 (na odcinku granica z woj. podlaskim – Łosice – granica z woj. lubelskim), przebiegającej przez teren województwa mazowieckiego, prowadzone są obecnie prace związane z przygotowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji środowiskowej.

13 obwodnic mazowieckich miast 

Z czterech obwodnic, ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 w woj. mazowieckim, zrealizowane zostały już dwie: obwodnica Góry Kalwarii i Iłży.

Obwodnica Kołbieli jest w realizacji. Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID. W zakresie obejścia Łochowa prowadzona jest procedura uzyskania decyzji środowiskowej.

Dzięki rządowemu Programowi budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 z dziewięciu miast w województwie mazowieckim GDDKiA wyprowadzi ruch tranzytowy.

Dwie obwodnice, Lipska (DK79) i Pułtuska (DK61/57), są już w realizacji.

Kolejnych siedem obwodnic jest w fazie przygotowania dokumentacji projektowej, tj. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej i materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej. Uzyskaliśmy decyzję środowiskową dla obwodnicy Skaryszewa (11./2022 r.), natomiast cztery wnioski o uzyskanie tej decyzji dla obwodnic Ostrołęki, Łącka, Sokołowa Podlaskiego i Zwolenia są w procedowaniu.

S10 i Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW)

Dla zachodniego fragmentu OAW opracowywana jest dokumentacja projektowa.

Chodzi o dwa odcinki: S50 od S10 do DK92 oraz S50/A50 od DK92 do S7. Zgodnie z zawartymi w lipcu 2022 r. umowami, zakończenie prac projektowych przewidziane jest w I kwartale 2026 r.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem społecznym dot. szczegółów projektu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej i otrzymaniem wielu wniosków oraz opinii, gdzie jedną z propozycji jest poprowadzenie OAW po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50, GDDKiA zleci biurom projektowym przeprowadzenie takiej analizy. Wariant ten umożliwiłby wykorzystanie istniejącego pasa drogowego DK50. Zmiana szeregu uwarunkowań, w tym formalnych dla dróg publicznych, daje szersze spektrum możliwości trasowania dróg. Dlatego zdecydowaliśmy przeanalizować również i ten wariant.

GDDKiA przewiduje, że wstępne prace nad tym wariantem potrwają do końca 2024. Następnie GDDKiA włączy go do materiałów akcji informacyjnej ze społeczeństwem celem zebrania opinii. Finalnie wszystkie propozycje wariantów poddane zostaną analizie wielokryterialnej, tak by wybrać najkorzystniejszy przebieg dla tej obwodnicy.

Trwa opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla połączenia autostrady A1 od Włocławka do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Przyszła S10 będzie skomunikowana z OAW na przecięciu z obecną DK50 pomiędzy Wyszogrodem a Płońskiem.

Właśnie odbywają się spotkania z mieszkańcami gmin, przez które przebiegają trzy opracowywane warianty przebiegu drogi. Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej GDDKiA planuje w I kwartale przyszłego roku.

Źródło: GDDKiA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA