Mieszkańcy poznańskich Jeżyc zyskają dodatkowe tereny rekreacyjne MPU / UM Poznań

Mieszkańcy poznańskich Jeżyc zyskają dodatkowe tereny rekreacyjne

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Miejscy radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Jeżyce Północ" część A1. Dokument wyznaczył 5000 metrów kwadratowych nowej zieleni publicznej, dzięki czemu zachowane zostaną drzewa, a mieszkańcy zyskają dodatkowe tereny rekreacyjne. Ponadto plan określił strefę realizacji przejścia pod torami kolejowymi w rejonie ulicy Poleskiej.

Teren objęty granicami miejscowego planu o powierzchni 8,8 ha to w głównej części nasyp linii kolejowej, nowa i stara ulica Św. Wawrzyńca oraz niewielki teren zabudowy w rejonie skrzyżowania z ulicą Kościelną.

Pomimo niewielkiej powierzchni, w granicach planu znalazł się szereg obiektów i terenów, które ze względu na swoje znaczenie dla dziedzictwa historycznego i kulturowego stolicy Wielkopolski objęte zostały ochroną. To fragment zespołu urbanistyczno-architektonicznego najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania, budynki zespołu Zagrody Bamberskiej, poniemiecki schron przeciwlotniczy z 1943 roku w ul. Kościelnej, stanowisko archeologiczne oraz obiekty ujęte w gminnej ewidencji zabytków.

Ochroną objęto też pojedyncze drzewa, które ze względów przyrodniczych są cenne dla środowiska i krajobrazu tej części osiedla. W granicach planu zawarty jest też północny fragment ulicy Kościelnej z centralnym obszarem zieleni - pozostałości dawnej wsi Jeżyce, który również jest chroniony.

Obok wskazania dwóch nowych, niewielkich nieruchomości mieszkaniowych wielorodzinnych w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już zabudowy, plan ustalił, po konsultacjach z Radą Osiedla Jeżyce, nowy teren zieleni publicznej o powierzchni ponad 5000 mkw.. Oznacza to, że zachowane zostaną rosnące tu od wielu lat drzewa, a mieszkańcy zyskają nową przestrzeń dla rekreacji i wypoczynku.

Plan określił także strefę, w której może powstać przejście pod torami kolejowymi w rejonie ulicy Poleskiej, co ułatwi komunikację pieszą i rowerową między Jeżycami a Sołaczem. O takie rozwiązanie postulowali mieszkańcy i rada osiedla, a plan potwierdził możliwość jego realizacji.

Dokument był w 2023 r. konsultowany z mieszkańcami i Radą Osiedla Jeżyce. Od sierpnia do września plan był wyłożony do wglądu, następnie przeprowadzono dyskusję publiczną i zbierano uwagi. Tych wpłynęło 12.

MPU / UM Poznań
MPU / UM Poznań
MPU / UM Poznań
MPU / UM Poznań
REKLAMA
MPU / UM Poznań
MPU / UM Poznań

Nowe Jeżyce

Przyjęty we wtorek 16 stycznia br. dokument to ostatni z siedmiu planów jaki uchwalono dla tzw. Nowych Jeżyc. Łącznej określają one zagospodarowanie 58 ha terenów.

Prace nad nimi trwały od 2011 r. Kluczowe tereny inwestycyjne nowych osiedli mieszkaniowych, które do niedawna zajmowały obszary przemysłowe Wiepofamy, Goplany czy PoWoGaz, zostały objęte planami w latach 2016-2020.

Plany miejscowe dla "Nowych Jeżyc" zostały wypracowane wspólnie z mieszkańcami oraz inwestorami

Dzięki temu udało się uzyskać spójną koncepcję zagospodarowania zaniedbanych obszarów poprzemysłowych. Celem tych opracowań było udostępnienie dotychczas zamkniętych przestrzeni mieszkańcom i wykorzystanie ogromnego potencjału mieszkaniowego Jeżyc, bardzo dobrej dostępności do transportu zbiorowego oraz do terenów rekreacji i wypoczynku.

Mieszkańcy zyskali nowy plac miejski, parki, nowe ulice ze szpalerami drzew oraz przestrzeń dla realizacji usług.

Źródło: UM Poznań

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA