Myjnia samoobsługowa – jak założyć swój własny biznes?Myjnia samoobsługowa Karcher

Myjnia samoobsługowa – jak założyć swój własny biznes?

Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Myjnie samoobsługowe są proste w użytkowaniu, łatwo dostępne i pozwalają za niewielką kwotę kompleksowo umyć auto. Z tego powodu cieszą się dużą popularnością wśród kierowców. Czy budowa myjni bezdotykowej to opłacalny biznes? Jakie formalności należy dopełnić i jaki jest koszt inwestycji? Dowiedz się, jak otworzyć myjnię samochodową, która przyciągnie klientów.

Jak działa myjnia samoobsługowa?

Kierowcy w Polsce coraz chętniej myją samochody na myjniach bezobsługowych. Tego typu miejsca mają zdecydowanie więcej zalet niż myjnie ręczne czy automatyczne. Użytkownicy doceniają łatwy dostęp 24/7, prostą obsługę czy możliwość kompleksowego wyczyszczenia auta za kilka złotych. Niewątpliwą zaletą myjni bezdotykowych jest wysoka skuteczność usuwania zabrudzeń.

Myjnia bezdotykowa, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia czyszczenie samochodu bez fizycznego kontaktu z jego powierzchnią. Mycie odbywa się bowiem z wykorzystaniem techniki czyszczenia ciśnieniowego. Na każdym stanowisku kierowcy mają do dyspozycji urządzenie wysokociśnieniowe, które generuje strumień wody o odpowiedniej mocy oraz dozuje specjalne środki czyszczące, w tym aktywną pianę. Do wyboru są różne programy – m.in. mycie zasadnicze, płukanie, woskowanie oraz nabłyszczanie.

Do bezdotykowego czyszczenia karoserii samochodu służy lanca zakończona dyszą strumieniową, która połączona jest z urządzeniem wężem ciśnieniowym na wysięgniku. Dzięki temu można poruszać się swobodnie wokół auta. Niektóre myjnie samoobsługowe wyposażone są również w szczotki. Strumień wody pod ciśnieniem skutecznie i szybko usuwa uporczywe zabrudzenia nawet z trudno dostępnych miejsc nadwozia, kół oraz podwozia pojazdu. Jednocześnie moc ciśnienia jest bezpieczna dla czyszczonych powierzchni.

Idea działania myjni samochodowej samoobsługowej polega na uiszczeniu opłaty przed skorzystaniem z usług. Najczęściej wrzuca się monety w wyznaczonym miejscu na panelu sterującym. Powoduje to uruchomienie urządzenia wysokociśnieniowego na określony czas. Dostępne są także inne formy płatności, np. karta bankowa czy żetony.

wielostanowiskowa myjnia bezdotykowa Karcher
wielostanowiskowa myjnia bezdotykowa Karcher

Jak otworzyć myjnię bezdotykową?

Budowa myjni bezdotykowej jest dobrym pomysłem na bezpieczne zainwestowanie kapitału. Dobrze zlokalizowany i dopasowany do potrzeb lokalnego rynku punkt to szybki zwrot inwestycji. Jednak zanim myjnia zacznie przynosić zysk, trzeba przejść przez kilka etapów.

Wymagania budowlane dla myjni samoobsługowej

Formalności, jakie należy dopełnić przed budową i otwarciem myjni samoobsługowej, obejmują następujące kroki:

  • Znalezienie działki o wystarczającej powierzchni i w dobrej lokalizacji – przyjmuje się, że na jedno stanowisko powinno przypadać ok. 200-250 mkw., chociaż na mniejszej powierzchni także można postawić myjnię. Korzystne jest sąsiedztwo dużych skupisk ludzkich lub ruchliwych dróg (ale nie ekspresowe czy autostrady), np. galeria handlowa, stacja benzynowa czy osiedle mieszkaniowe. Jeżeli działka nie należy do inwestora, to powinna być wydzierżawiona na jak najdłuższy czas.
  • Uzyskanie pozwolenia na budowę – w oparciu o Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego lub Warunki Zabudowy, Mapkę zasadniczą do celów projektowych (do uzyskania w Wydziale Geodezji) oraz projekt architektoniczno-budowlany.
  • Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej we właściwym dla danej gminy wydziale ochrony środowiska – jest konieczne w przypadku, gdy obiekt wyposażony jest w podczyszczalnię ścieków technologicznych, a w odprowadzonych ściekach znajdują się substancje zaliczane do szczególnie szkodliwych dla środowiska, np. węglowodory ropopochodne.
  • Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego – na odprowadzanie ścieków do gruntu lub wód (w przypadku odprowadzania do środowiska) lub wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych, które zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska.
  • Zezwolenie na wytwarzanie odpadów – w przypadku myjni samochodowej wyposażonej w osadnik z separatorem serwisowany przez prowadzącego obiekt.
  • Budowa i montaż myjni przy współpracy z Kierownikiem Budowy oraz Nadzorem Budowlanym – wykonanie przez firmę budowlaną kanalizacji, położenie rur, kabli, wylanie płyty betonowej, utwardzenie terenu oraz podłączenie urządzeń i wyposażenia myjni.
  • Odbiory budowlane myjni, w tym Sanepidu, Inspekcji Budowlanej i Straży Pożarnej zakończone uzyskaniem zgody na użytkowanie obiektu.
  • Otwarcie bezdotykowej myjni samochodowej.
Wymagania budowlane dla myjni samochodowej – infografika
Wymagania budowlane dla myjni samochodowej – infografika

Wieloetapowy proces otwierania samoobsługowej myjni samochodowej może wydawać się złożony. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do dostawców kompleksowych rozwiązań w zakresie wyposażenia myjni bezdotykowych, takich jak marka Kärcher. >> Zakładanie własnej myjni samoobsługowej – przeczytaj poradnik Kärcher Professional

Jaki jest koszt inwestycji w myjnię samoobsługową?

REKLAMA

Koszty związane z inwestycją w myjnię samochodową można podzielić na 2 części:

  • nakłady finansowe poniesione na zakup/dzierżawę działki, infrastrukturę, uzyskanie pozwoleń
  • zakup technologii mycia samochodów i wyposażenia dodatkowego obiektu.

Koszt kupna lub dzierżawy działki zależy od atrakcyjności jej położenia i wielkości, a także regionu Polski. Media doprowadzone do granicy parceli obniżają wysokość nakładów finansowych. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty opłat skarbowych za wydanie decyzji i zaświadczeń (kilkaset złotych) oraz projektu budowlano-architektonicznego (kilka tysięcy).

Trzeba się także liczyć z kosztami zakupu technologii mycia. Wysokość zależy od planowanej wielkości obiektu oraz zakresu oferowanych usług dodatkowych. Koszt zakupu i budowy jednostanowiskowej myjni bezdotykowej wynosi ok. 100 tys. zł, dwustanowiskowa to wydatek rzędu 180-230 tys. zł. Z kolei wielostanowiskowe myjnie kontenerowe mogą wymagać nakładów sięgających nawet 700 tys. złotych.

Inwestycja w myjnię bezdotykową to jednak dobry pomysł na biznes i opłacalna inwestycja, którą można sfinansować na różne sposoby. Jedną z możliwości jest pokrycie kosztów z własnych środków finansowych. Można także skorzystać z leasingu lub kredytu bankowego. Ponadto dofinansowanie na budowę myjni samochodowej można pozyskać z programów Unii Europejskiej.

Czy otworzenie myjni samoobsługowej się opłaca?

Inwestycja w profesjonalną myjnię samochodową, czyli w pasywne źródło dochodu to dobry sposób na zainwestowanie kapitału. Obiekty tego typu, jeżeli są dobrze zlokalizowane, stanowią gwarancję stabilnego, pewnego dochodu w gotówce, bez zaległych płatności (kierowcy uiszczają opłatę przed skorzystaniem z myjni). Pozwalają zatem pomnażać ulokowane oszczędności. Samoobsługowa myjnia samochodowa zwykle zwraca się w ciągu kilku lat.

Co więcej, myjnia bezdotykowa to biznes niewymagający dużego zaangażowania czasu. Nie trzeba zatrudniać pracowników, co przyspiesza zwrot inwestycji i rozwiązuje wiele problemów. Do codziennych zadań inwestora należy jedynie zabieranie utargu, przegląd urządzeń i uzupełnianie chemii myjącej oraz organizacja ewentualnych napraw. Myjnię można także w dowolnej chwili rozbudować o kolejne stanowiska i dodatkowe wyposażenie, które przyciąga klientów.

>> Oferta rozwiązań dla myjni samoobsługowych Kärcher: myjnie, kompresory, odkurzacze

odkurzacz samochodowy Karcher na myjni samoobsługowej
odkurzacz samochodowy Karcher na myjni samoobsługowej

Dodatkowe usługi myjni samoobsługowej – czego poszukują kierowcy?

Myjnię samochodową można wyposażyć w dodatkowe urządzenia, które poszerzają zakres oferowanych usług. To rozwiązanie z jednej strony podnosi atrakcyjność i spełnia potrzeby kierowców, a z drugiej stanowi dodatkowe źródło dochodu dla inwestora.

Najpopularniejszym urządzeniem przeznaczonym do myjni samochodowych są stacjonarne odkurzacze samoobsługowe z elektronicznym wrzutnikiem monet i żetonów. Warto jednak wybrać sprzęt dobrej jakości, który zapewnia wysoką siłę ssania, jest wytrzymały i tani w eksploatacji. Przykładem może być odkurzacz samoobsługowy SB VC marki Kärcher w wersji jedno- oraz dwustanowiskowej. Urządzenie jest przemyślane zarówno pod kątem użytkowników (ułatwia sprzątanie), jak i inwestorów (np. długa żywotność, niska awaryjność).

Inną propozycją od Kärcher są wieże woda-powietrze AWT, które oferują możliwość pomiaru i regulacji ciśnienia w oponach oraz posiadają zintegrowany dystrybutor wody. Ciekawą opcją są także urządzenia do czyszczenia na sucho dywaników samochodowych MA. Maty, zarówno tekstylne, jak i gumowe wsuwa się do maszyny, a przeciwbieżnie obracające się szczotki skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Myjnię bezdotykową można także doposażyć w wieże zapachowe PT, które służą do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów wewnątrz samochodu (np. dymu papierosowego).

Dobrze zlokalizowana i oferująca kompleksowe usługi myjnia samochodowa to pomysł na pewny i dochodowy biznes.

REKLAMA