Na Politechnice Śląskiej uruchomiono Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0Materiały prasowe

Na Politechnice Śląskiej uruchomiono Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0

Orzech
Orzech
REKLAMA

APA Group udostępniła Politechnice Śląskiej swój unikatowy showroom technologiczny Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Podczas wydarzenia podpisano porozumienie z Orange Polska, które przewiduje wyposażenie obiektu oraz uczelnianego kampusu w ultraszybką sieć 5G.

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0

Testowa linia produkcyjna znajduje się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Skonstruowana jest z elementów ponad 20 kluczowych dostawców automatyki i robotyki dla przemysłu, a jej sercem jest popularna platforma IIoT (przemysłowego Internetu Rzeczy) NAZCA 4.0, która służy do inteligentnego zarządzania i optymalizacji automatyki w zakładzie produkcyjnym.

– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co dla firm jest olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologiom Przemysłu 4.0, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Stacja produkcyjna pozwala zarówno na miejscu w murach uczelni, jak i w pełni przez Internet wybrać produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak AI, Big Data, machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (manager, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych, w tak szerokim zakresie nie była do tej pory możliwa.

– Otwarcie tej linii to jeden z ważniejszych elementów rozwijania technologii przemysłu w przyszłości, a także budowania kompetencji naszych zespołów badawczych, studentów, przyszłych pracowników. To również możliwość szerokiej współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z firmami zaawansowanych technologii – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Showroom umożliwia umożliwia testowanie systemów bezpieczeństwa, systemów informatycznych, programowanie produkcji, modelowanie systemu produkcyjnego, przetwarzanie danych i wykorzystywanie ich do doskonalenia procesów.

REKLAMA

Na zdjęciu od lewej: Artur Pollak (APA Group), Arkadiusz Mężyk (Politechnika Śląska), Małgorzata Ciechomska (Orange Polska):

Materiały prasowe

Orange Polska wspiera rozwój technologii Przemysłu 4.0

Podczas uroczystego uruchomienia Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 trójstronnie został podpisany list intencyjny pomiędzy APA Group, Orange Polska oraz Politechniką Śląską w temacie zasilenia testowej stacji produkcyjnej i kampusu uczelnianego internetem sieci 5G. Dostawcę usług telekomunikacyjnych reprezentowała Małgorzata Ciechomska, Marketing & Sales Director of IoT and Smart Cities. Podkreślała wagę współpracy z jednostkami naukowymi i edukacyjnymi dla rozwoju czwartej rewolucji przemysłowej w Polsce.

– Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jest otwarte, mogą z niego skorzystać zarówno studenci podczas zajęć dydaktycznych, czy realizowania projektów PBL, jak i pracownicy naukowi w swoich badaniach. Można tu przeprowadzać badania porównawcze, weryfikacyjne. Jest to też miejsce, które można wykorzystywać do promocji nauki – powiedziała dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Źródło: APA Group

Komentarze (1)

Napisz komentarz
SamJones
Obecnie istnieje ogromna liczba możliwości studiowania i zdobywania nowych zawodów, na które jest zapotrzebowanie, a dla mnie uniwersytety wyraźnie nie znajdują się na szczycie tej listy możliwości. Lepiej wybrać kursy online. Dodatkowo radzę przeczytać ten artykuł https://goit.global/pl/blog/angielski-dla-programisty/ . Mam to szczęście, że prawie całe życie uczę się angielskiego, a teraz studiuję jako programista, nie mam z tym problemów.
REKLAMA