Najbardziej spektakularne inwestycje 2012 roku – która zasługuje na miano lidera?

Najbardziej spektakularne inwestycje 2012 roku – która zasługuje na miano lidera?

Artivia
Artivia
REKLAMA

Rok 2012 zdominowały inwestycje powiązane z piłkarskimi Mistrzostwami Europy, które organizowaliśmy wspólnie z Ukrainą. W naszej siódemce najbardziej spektakularnych obiektów znalazły się stadiony, ale i Dworzec Główny Wrocław, który całkowicie zmienił swoje oblicze. Nie pominęliśmy Portu Lotniczego Lublin oraz wrocławskiego wieżowca Sky Tower.


Stadion Narodowy w Warszawie


W październiku przemianowany na „basen narodowy” po tym, jak przed meczem Polska-Anglia nie zamknięto dachu obiektu i piłkarze co najwyżej mogli grać tu w piłkę, ale wodną. Warszawski stadion wybudowany na gruzach Stadionu Dziesięciolecia uzyskał pozwolenie na użytkowanie 15 grudnia 2011 roku, ale dopiero czerwcowa ceremonia otwarcia Euro 2012 i mecz Polska-Grecja był prawdziwym sprawdzianem możliwości inwestycji za 1,252 mld zł. Wielofunkcyjna arena, która może posłużyć nie tylko do organizacji imprez sportowych, ale również wydarzeń kulturalnych czy koncertów, pomieści na trybunach 58 tys. widzów. Nad środkiem stadionu znajduje się 70-metrowa iglica. Powierzchnia użytkowa stadionu przekracza 200 tys. metrów sześciennych, a dach, również w wersji rozsuwanej, ma ok. 6 ha powierzchni.

 

Stadion Wrocław


Obiekt zbudowany od podstaw na wrocławskich Maślicach za 854 mln zł jest przygotowany na przyjęcie 43 tys. osób. Pierwszy rok funkcjonowania areny w stolicy Dolnego Śląska minął pod znakiem trzech meczów Euro 2012, w tym pamiętnego spotkania Polska-Czechy, który nasi reprezentanci przegrali 0:1 i nie awansowali do ćwierćfinałów rozgrywek, a także koncertów m.in. grupy Queen oraz problemów z murawą i instalacją iluminacji. Ponadto do dziś trwają przetargi na zagospodarowanie zlokalizowanej przed stadionem działki o powierzchni 66 tys. m kw., wycenionej na 80 mln zł. Zygmunt Solorz miał postawić na tym terenie galerię handlową, ale plany zostały tylko na papierze.

 

PGE Arena w Gdańsku


Inwestycja warta 630 mln zł posiada 5 gwiazdek i zaliczana jest do klasy „Elite” nadawanej obiektom sportowym. Na trybunach gdańskiej areny może przebywać 44 tys. osób. Stadion został uhonorowany tytułem Top Inwestycje Komunalne 2012. Multifunkcjonalny obiekt posiada rozbudowaną infrastrukturę użytkową, w skład której wchodzi m.in. Centrum Konferencyjno-Biznesowe, muzeum Lechii Gdańsk czy profesjonalny tor wrotkarski.

 

Renowacja Dworca Wrocław Główny


REKLAMA

Po trwającej dwa lata gruntownej modernizacji, wrocławski dworzec kolejowy zachwyca nowoczesnym i unikalnym wizerunkiem połączonym z XIX-wiecznym klimatem. W obiekcie oddanym do użytku 1 czerwca 2012 roku odnowiono budynek główny z holem kasowym i halami peronowymi. Postawiono również Dworzec Nocny oraz wybudowano parking podziemny. Z kolei plac przed gmachem zyskał fontannę, nowe ławki, trasy spacerowe oraz ścieżki rowerowe.

 

Remont Dworca Głównego w Katowicach


Obiekt, oficjalnie otwarty 29 października tego roku, po remoncie powiększył swoją przestrzeń dla pasażerów prawie trzykrotnie, a cała jego powierzchnia to prawie 6 tys. m kw. Przebudowany dworzec zyskał wiele przeszkleń oraz charakterystyczne żelbetowe słupy podtrzymujące strop głównego pomieszczenia, kształtem przypominające odwrócone parasole. Dworzec jest I częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, który będzie łączył funkcję dworca autobusowego, PKP, centrum handlowo-usługowego oraz biznesowo-kulturalnego, w skład którego będzie też wchodzić budowana Galeria Katowicka.

 

Sky Tower we Wrocławiu


Po wielu latach oczekiwań najwyższy kompleks apartamentowo-handlowy w Polsce został otwarty 23 maja 2012 roku. Obecnie funkcjonuje jedynie Galeria Sky Tower, skomercjalizowana w 80 proc. Biura oraz apartamenty zostaną udostępnione przyszłym najemcom dopiero w pierwszym kwartale 2013 roku. Inwestycja warta 1 mld zł w kwadracie ulic Powstańców Śląskich, Gwiaździstej, Wielkiej oraz Szczęśliwej posiada charakterystyczny żagiel i wieżę górującą nad panoramą miasta, do budowy których zużyto ok. 25 tys. ton stali oraz 4 hektary szkła. Miasto w mieście oprócz galerii, biur i 236 mieszkań posiada część rekreacyjną, gdzie mieści się m.in. SPA, centrum sportowe i medyczne. W Sky Tower znajduje się 1500 miejsc parkingowych.

 

Port Lotniczy Lublin


Port Lotniczy, który zyskał miano Ulubieńca Polski w plebiscycie pisma „Życie w architekturze”, od 17 grudnia 2012 roku ma zielone światło na funkcjonowanie. Nowoczesny obiekt powstał od podstaw rok po wmurowaniu kamienia węgielnego pod jego budowę. Inwestycja kosztowała 400 mln zł, z czego 144 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania. Lotnisko może zostać rozbudowane, jeśli liczba obsługiwanych pasażerów przekroczy milion osób rocznie. Na terenie obiektu powstała stacja szynobusu, który docelowo ma kursować między Dworcem Głównym Lublin a terminalem.

 

Która z tych inwestycji Waszym zdaniem powinna zyskać tytuł najbardziej spektakularnej? Głosować możecie na facebookowym profilu investmap.pl.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA