Branża IT we Wrocławiu dynamicznie się rozwija. Jesteśmy polską Doliną Krzemową?

Branża IT we Wrocławiu dynamicznie się rozwija. Jesteśmy polską Doliną Krzemową?

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Wygląda na to, że Wrocław coraz bardziej zasługuje na miano polskiej Doliny Krzemowej. Branża IT w stolicy Dolnego Śląska rozwija się niezwykle dynamicznie, co rusz kolejne przedsiębiorstwa informatyczne ogłaszają plany zatrudnienia nowych pracowników w swoich wrocławskich oddziałach. Ostatnim na to przykładem jest firma Sii, która zamierza podwoić liczbę osób pracujących w filii w naszym mieście.

Inżynierowie zatrudnieni we wrocławskim oddziale Sii pracują dla klientów z różnych branż, m.in. motoryzacyjnej, bankowej i ubezpieczeniowej. Prowadzą helpdeski IT, zapewniają wsparcie użytkowników ponad 300 aplikacji, administrują systemami wsparcia biznesu, pracują nad rozwojem oprogramowania itd.

Wrocław był trzecim oddziałem firmy w Polsce, po Warszawie i Gdańsku, a obecnie jest jednym z sześciu w kraju. Sii w stolicy Dolnego Śląska zatrudnia średnio 8-10 osób miesięcznie.

- Ostatnio w całej Polsce, także we Wrocławiu poczyniliśmy liczne inwestycje w działy PreSales/Delivery, skupiające się na przygotowywaniu projektów w outsourcingu IT. Obecnie zespół we Wrocławiu ma ponad 180 osób, do końca przyszłego roku planujemy podwoić zatrudnienie - wyjaśnia Katarzyna Domańska, specjalista ds. komunikacji i PR w Sii.

Do końca bieżącego roku Sii planuje zatrudnić we Wrocławiu około 100 osób.

- Rekrutacja jest spowodowana głównie nowymi projektami typu fixed price, które będziemy realizować w większej mierze w biurze Sii. Poszukiwani są programiści Java, .net, analitycy biznesowi, PM, testerzy, programiści C/ C++, aplikacji mobilnych oraz specjaliści help desk - dodaje Katarzyna Domańska.

W ostatnim czasie plany rozwojowe dotyczące Wrocławia ujawniło także kilka innych firm z branży IT.

Ponad 150 nowych pracowników zamierza w najbliższym czasie zatrudnić wrocławska spółka SMT Software. Rekrutacja już ruszyła - pracę mogą znaleźć zarówno doświadczeni specjaliści, jak i młodzi, zdolni studenci ostatnich lat studiów technicznych. Poszukiwane są osoby ze znajomością takich technologii, jak C#, C++, .NET, Java oraz platform mobilnych: iPhone i Android. Firma planuje ponadto zatrudnienie specjalistów baz danych PL/SQL oraz osób na stanowiska Quality Assurance Engineers.

Wrocław to także kolejny, po Łodzi i Bydgoszczy, punkt na mapie polskich oddziałów Vivid Games, firmy specjalizującej się w produkcji gier na urządzenia przenośne i konsole. Uruchomienie oddziału planowane jest na początek III kwartału 2012 r. - pracę znajdzie w nim kilkadziesiąt osób.

- Inwestycja Vivid Games doskonale wpisuje się w realizowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej projekt Creativro, mający na celu wsparcie firm należących do sektora produkcji gier komputerowych, efektów specjalnych i cyfrowych animacji - mówi Maciej Rojowski z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Swoje nowe biuro otwiera we Wrocławiu także firma Imagination Technologies - zatrudni w nim kilkadziesiąt osób. Polski oddział brytyjskiego koncernu informatycznego, zajmującego się projektowaniem procesorów graficznych, stosowanych między innymi w smartfonach, tabletach czy odtwarzaczach multimedialnych we Wrocławiu jest obecny od niemal roku.

- We Wrocławiu w tej chwili zatrudniamy ponad 20 osób, a do końca 2013 planujemy zatrudnić kolejnych kilkudziesięciu pracowników i jesteśmy przekonani, że to nie koniec naszych planów - mówi Paweł Patroński, kierownik polskiego oddziału Imagination Technologies.

Swój wrocławski oddział rozbudowuje Atos, jeden z głównych dostawców usług IT na świecie. To jedna z najważniejszych inwestycji informatycznych w naszym mieście. Koncern szuka m.in. inżynierów i wyspecjalizowanych menedżerów.

- Dla miasta ważne jest, aby młodzi ludzie nie musieli opuszczać Wrocławia w celu znalezienia ambitnej i dobrze płatnej pracy. W najbliższych latach Atos zatrudni do 300 inżynierów z branży IT, tym samym będzie to kolejny krok w stronę ''polskiej Doliny Krzemowej'', na które to miano Wrocław pracuje dzięki dynamicznie rozwijającej się branży nowoczesnych technologii - tłumaczy Tomasz Śpiewak z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

A Waszym zdaniem Wrocław zasługuje na miano polskiej Doliny Krzemowej?

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA