Największe inwestycje mieszkaniowe powstają w Warszawie

Największe inwestycje mieszkaniowe powstają w Warszawie

Emmerson
REKLAMA

Zgodnie z informacjami zawartymi w najnowszej edycji raportów "Pierwotny rynek mieszkaniowy" opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na koniec IV kwartału 2011 r. w Warszawie w sprzedaży znajdowało się blisko 400 inwestycji deweloperskich.

W Krakowie osoby zainteresowane kupnem nowego lokum miały do wyboru niecałe 300, a we Wrocławiu blisko 200 projektów mieszkaniowych.


W porównaniu do III kwartału w ciągu trzech ostatnich miesięcy minionego roku zmniejszyła się liczba inwestycji deweloperskich, które trafiły do sprzedaży w Warszawie, ale i tak pod tym względem stolica wyprzedza pozostałe duże miasta. Mniej nowych projektów trafiło na rynek w Gdańsku i przede wszystkim w Poznaniu. Inaczej kształtowała się sytuacja na drugim i trzecim rynku mieszkaniowym w Polsce, a więc w Krakowie i Wrocławiu, w obu tych przypadkach liczba nowych inwestycji wyraźnie się zwiększyła.


Warto zaznaczyć, że porównywanie samej liczby inwestycji może być jednak mylące, gdyż nie zawsze musi się ona przekładać na wielkość oferty mieszkaniowej. Projekty deweloperskie mogą się bardzo różnić, także wielkością poczynając na tych złożonych z jedynie kilku lokali, a kończąc na wielkich osiedlach składających się nawet z kilkuset mieszkań. Największe inwestycje deweloperskie powstają w Warszawie. Przeciętny mieszkaniowy projekt deweloperski w stolicy, w którym prowadzona była sprzedaż lokali w okresie od października do grudnia minionego roku składał się ze 135 jednostek mieszkalnych. W Gdańsku liczba ta wynosiła 116, a we Wrocławiu i Poznaniu 92 lokale. W Łodzi na inwestycję przypadały średnio 84, a w Krakowie 77 mieszkań. Należy dodać, że na wielkość realizowanych projektów wpływ ma również lokalizacja. Duże osiedla zazwyczaj realizowane są w peryferyjnych dzielnicach. Z kolei w centrum, gdzie ziemia jest droższa oraz trudniej o znalezienie odpowiedniej działki więcej jest mniejszych inwestycji, składających się z kilkunastu bądź też nawet czasem kilku mieszkań.

REKLAMA

 

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA