Polkowice będą większe. Miasto chce przeznaczyć 100 hektarów pod budownictwo mieszkaniowe

Polkowice będą większe. Miasto chce przeznaczyć 100 hektarów pod budownictwo mieszkaniowe

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
100 hektarów nowych gruntów chce przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe jedno z najbogatszych miast w Polsce i na Dolnym Śląsku – Polkowice. Władze liczą, że dzięki temu w ciągu kilkunastu lat podwoi się liczba mieszkańców. Aktualnie miasto Polkowice liczy 22,5 tys. mieszkańców. W całej gminie mieszka łącznie 27 tys. Codziennie do pracy w kopalniach KGHM oraz do fabryk w tutejszej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dojeżdża ok. 16 tys. osób.
W Polkowicach zaczyna brakować miejsca pod nowe inwestycje mieszkaniowe. Miasto od lat przygotowywało się do rozwoju, teraz to ma szansę się spełnić w ramach programu Polkowice 2030+.
Polkowice mają już przygotowane nowe tereny inwestycyjne przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. W sumie ok. 100 hektarów. Na tych działkach będą mogły powstać zarówno domy wielorodzinne, jak i bloki. Pierwsze inwestycje na nowych terenach już ruszają. W Polkowicach powstają obecnie dwa bloki socjalne. Niedawno przybyły trzy nowe budynki TBS – łącznie ponad setka mieszkań. W planach są kolejne.
Miasto chce budować lub wspierać budownictwo mieszkaniowe co najmniej w siedmiu systemach. Obecnie powstają budynki wielorodzinne w systemach: socjalnym, komunalnym, społecznym i za pośrednictwem naszej gminnej spółki w systemie TBS. Ponadto Polkowice złożyły aplikacje i wskazały gminne tereny i oczekują na decyzję rządu, aby w Polkowicach był również realizowany rządowy program Mieszkanie+.
REKLAMA
Polkowice planują również z Bankiem Gospodarstwa Krajowego budować mieszkania w ich systemie komercyjnym. Gmina chce sprzedać mieszkańcom Polkowic, deweloperom i innym zainteresowanym podmiotom kilkadziesiąt hektarów ziemi, które uzbroi i podzieli na działki pod budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne.
Aktualnie ponad 800 rodzin i osób potwierdziło chęć otrzymania mieszkania od miasta Polkowice. Poza tym coraz więcej osób i deweloperów jest zainteresowanych kupieniem w Polkowicach działek pod budownictwo mieszkaniowe. Taki fakt nie dziwi, bowiem Polkowice należą od wielu lat do najbogatszych miast w Polsce.
To głównie dzięki KGHM, który jest największym pracodawcą w mieście. Zatrudnia ponad 18 tys. pracowników, z czego prawie 3,5 tys. z terenu powiatu polkowickiego, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem wyniosło 9731 zł. KGHM jest też największym płatnikiem podatków i co za tym idzie – dochodów gminy. Udział jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego w podatku CIT zapłaconym przez KGHM za 2016 rok wyniósł około 100 mln zł, z czego aż około 30 proc. stanowiło dochody gminy Polkowice i powiatu polkowickiego.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA