Koniec roku to też czas podsumowań. Ostatnie miesiące przyniosły wiele projektów, które mają szansę zmienić krajobraz Łodzi. Opublikowane przez inwestorów wizualizacje są spektakularne, zobaczcie sami. Oto kilka przykładów. Jak Wam się podobają te projekty? Czy macie swoje ulubione? Napiszcie nam w komentarzach pod tym artykułem.
Nova Piotrkowska w Ogrodach Geyera
Pojawił się nowy projekt zabudowy mieszkaniowej bazujący na zapisach specustawy „lex developer”. Wniosek o lokalizację inwestycji złożył do Rady Miejskiej w Łodzi inwestor planujący zagospodarowanie pustej obecnie działki pośrodku zabytkowego kompleksu Ogrodów Geyera przy ul. Piotrkowskiej 203/305.
Projekt o nazwie Nova Piotrkowska zakłada budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego z podziemnym garażem oraz lokalami usługowymi na parterze. Inwestor chce go wznieść na pustej parceli w obrębie Ogrodów Geyera, nieopodal skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z ul. Przybyszewskiego, w otoczeniu historycznych budynków dawnej fabryki Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych.
Realizacja projektu zależy teraz od łódzkich radnych. Inwestycje planowane na mocy „lex developer” muszą uzyskać aprobatę samorządu lokalnego. Dopiero zgoda Rady Miejskiej w Łodzi otworzy inwestorowi drogę do ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Inwestycja z ogrodami na dachu przy ul. Kilińskiego
Prywatny inwestor, bazując na przepisach specustawy mieszkaniowej „lex developer”, chce zmienić zabudowę południowo-zachodniej części skrzyżowania ul. Kilińskiego z ul. Północną. Żeby tak się stało projekt musi uzyskać jednak aprobatę Rady Miejskiej w Łodzi – stosowny wniosek już został złożony.
Na terenie dawnego zespołu fabrycznego Roberta Biedermanna przy ul. Kilińskiego 3A, naprzeciwko parku Staromiejskiego, deweloper chciałby wznieść kompleks mieszkalno-usługowy, który nową zabudową (po niezbędnych rozbiórkach) obejmowałby także będące pod ochroną konserwatorską budynki dawnej wozowni i stajni. Koncepcję architektoniczną planowanego budynku o bryle schodkowo wznoszącej się od strony wschodniej stworzyło łódzkie studio Design Lab Group.
Obiekt miałby pełnić głównie funkcję mieszkaniową, choć przewidziano w nim także lokale handlowo-usługowe, skoncentrowane na poziomie parteru od ul. Północnej i ul. Kilińskiego, które miałyby wzbogacać ofertę Bulwarów Północnych.
Piano Forte w miejscu dawnej Łódzkiej Gazowni
W miejscu po rozebranym budynku Gazowni Łódzkiej przy ul. Uniwersyteckiej 2/4 wybudowany zostanie nowoczesny kompleks mieszkalno-usługowy Piano Forte. To inwestycja Real Development, spółki deweloperskiej z Łodzi, której realizacja rozpocznie się w 2025 roku.
Jako pierwszy stanie budynek Piano, niższy z dwóch planowanych na działce obiektów, który zostanie wybudowany w jej północnej części, od strony ul. Jaracza. Będzie to wysoki na osiem kondygnacji nadziemnych budynek ze 162 nowoczesnymi mieszkaniami, 38 lokalami biurowymi oraz 16 lokalami pod handel i usługi. Dwie podziemne kondygnacje przeznaczone zostaną na garaż podziemny dla mieszkańców i użytkowników lokali.
W drugim etapie inwestycji wybudowany zostanie budynek Forte – 17-kondygnacyjny wieżowiec, który ma stanąć w miejscu po rozebranym gmachu Gazowni Łódzkiej od strony ul. Uniwersyteckiej. Będzie jednym z najwyższych obiektów w tej części miasta.
Nowy wieżowiec przy Mickiewicza
Aż 78 metrów wysokości (23 kondygnacje plus pomieszczenia techniczne na szczycie) ma mieć mieszkalno-usługowy wieżowiec, który może stanąć przy al. Mickiewicza 15a, między kamienicą zwaną Domem Literatów u zbiegu al. Mickiewicza z al. Kościuszki a budynkiem Domu Handlowego „Central”, vis a vis 84-metrowego biurowca Hi Piotrkowska.
Inwestycja jest projektowana przez łódzką spółkę A&A na mocy przepisów specustawy mieszkaniowej „lex developer”. Wniosek o jej lokalizację wpłynął z początkiem lipca do Rady Miejskiej w Łodzi (specustawa wymaga zgody samorządu na realizację projektów niezgodnych z prawem miejscowym, a w zakresie wysokości budynku jest on sprzeczny z zapisami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Łodzi). Jeśli radni wyrażą zgodę na wzniesienie wysokościowca i o ile zostanie on wybudowany, zajmie trzecią pozycję na liście najwyższych budynków w Łodzi, ustępując jedynie bazylice archikatedralnej (104,5 m) oraz wspomnianemu Hi Piotrkowska.
Dwie nowe wieże u zbiegu Piłsudskiego i Sienkiewicza
Twin Towers: Aprobatę Rady Miejskiej w Łodzi zyskał również bazujący na zapisach specustawy mieszkaniowej „lex developer” projekt budowy kompleksu mieszkalnego w bardzo prestiżowym punkcie miasta – przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Sienkiewicza.
Na sesji w środę, 23 maja radni zagłosowali za poparciem wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Sienkiewicza 62 i al. Piłsudskiego 22, który jeszcze w 2023 r. złożyła spółka P22 należąca do znanej deweloperskiej firmy Budomal. Zgoda Rady Miejskiej otwiera deweloperowi drogę do ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Na wspomnianych działkach stanie okazały budynek mieszkalny, który stworzą dwie 17-kondygnacyjne wieże (55 metrów), dorównujące wysokością sąsiednim biurowcom. Obie staną na wspólnym podium posiadającym od strony al. Piłsudskiego 4 kondygnacje naziemne. Do tego budynku będzie przylegać zrekonstruowana 3-kondygnacyjna kamienica przy ul. Sienkiewicza 62, która po koniecznej rozbiórce (na którą jest już pozwolenie) ma zostać odtworzona w ramach inwestycji. Całość posadowiona będzie na dwukondygnacyjnym garażu podziemnym.
Diasfera Łódzka zabuduje narożnik Piłsudskiego z Kilińskiego
W Łodzi zakończyła się realizacja inwestycji mieszkaniowej Diasfera Łódzka, która zaowocowała nie tylko sporą liczbą nowych mieszkań, ale całkowicie zmieniła wizerunek mocno zdegradowanej wcześniej części miasta. Są też widoki na więcej.
Budowa Diasfery Łódzkiej nie zakończyła się na dwóch etapach. Będzie trzeci, nieplanowany w chwili, gdy poznański inwestor rozpoczynał wznoszenie osiedla. Tym trzecim etapem będzie nowy wielorodzinny budynek mieszkalny, który stanie na niezabudowanym wcześniej narożniku skrzyżowania al. Piłsudskiego z ul. Kilińskiego. Dwubryłowy dom zaprojektowany przez łódzką pracownię DRAFT Architektura, będzie miał w narożnej części wysokość ośmiu kondygnacji i o dwie kondygnacje mniej w zabudowie od strony al. Piłsudskiego i ul. Kilińskiego. Prace trwają.
Hala Sportowa przy Skorupki do remontu
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji planuje odnowić halę sportową przy ul. ks. Skorupki 21. Już 67-letni Pałac Sportu, wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, ma być przyjazny dla środowiska i spełniać bieżące standardy ekologii i efektywności zarządzania energią.
W ramach inwestycji zostanie wykonana termomodernizacja obiektu, która ograniczy jego zapotrzebowanie na energię. Prace obejmą m.in. modernizację dachu, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, montaż odnawialnych źródeł energii oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne.
Prace mogłyby rozpocząć się na początku 2025 r. i zakończyć w drugiej połowie 2026 r.
Biurowiec Fabryczna Office w centrum Łodzi
Budynek zlokalizowany będzie przy ul. Kilińskiego 59/63. Użytkowa powierzchnia tego trzynastopiętrowego budynku wyniesie 31000 mkw., z czego największą część zajmie powierzchnia biurowa – 27000 mkw., mniej powierzchnia handlowa – 4000 mkw.
Archicom przy dworcu Łódź Fabryczna
Ponad 300 mieszkań, 13 lokali usługowych i mnóstwo zieleni. Spółka Archicom rozpoczął II etap projektu Flow zlokalizowanego w Nowym Centrum Łodzi. Między nowymi budynkami pojawi się też nowy woonerf i Wstęga Kobro, czyli wyjątkowy element miejskiej przestrzeni.
Inwestycja powstaje w sąsiedztwie nowoczesnego centrum naukowo-kulturalnego EC1 Łódź, Bramy Miasta i dworca Łódź Fabryczna. W 11-kondygnacyjnym budynku będzie 314 mieszkań o powierzchni od 30 do 90 mkw., dwupoziomowy podziemny parking ze stanowiskami do ładowania pojazdów elektrycznych i liczne lokale usługowe. Powstaną w nich sklepy, restauracje i kawiarnie. Dojazd do budynków zapewni tunel zbudowany w śladzie ul. Hasa.
Dyfrakcja Łódzka przy ul. Wodnej
214 mieszkań, 8 lokali usługowych, zielone patia z tarasami, boksy rowerowe i pakiety antysmogowe. Przy ulicy Wodnej 3 powstanie kolejna inwestycja deweloperska, która przeobraża Nowe Centrum Łodzi w przyjazną przestrzeń do zamieszkania i spędzania tam czasu. III kwartale 2026 roku Duda Development – inwestor Dyfrakcji Łódzkiej, bo tak nazywa się to przedsięwzięcie – odda mieszkania do użytku.
Źródło: UM Łódź / lodz.pl