Kasy odzyskują wygląd z początku XX wieku

Kasy odzyskują wygląd z początku XX wieku

Opole
REKLAMA

Kolorowe tarcze herbowe, ośki ze skrzydłami i wiele ciekawych detali, to wszystko wyłoniło się spod ciemnobrązowej farby przy renowacji witryn kasowych na dworcu Opolu Główne. Nie były to jedyne odkrycia podczas przebudowy dworca.

 

Podczas renowacji okazało się że tarcze herbowe, które znajdują się tuż nad historycznymi symbolami kolei, czyli ośką ze skrzydłami są kolorowe. Konserwatorzy zrekonstruowali oryginalną kolorystykę tarcz herbowych. Co ciekawe, na tarczach, oprócz takich kolorów jak czerwień, błękit, zieleń i brąz odkryto również złocenia i srebrzenia. Do tej pory wykonawca odnowił połowę stolarki kasowej i pięć z dziesięciu tarcz herbowych. Trwają prace nad renowacją reszty. Odkryte tarcze herbowe przedstawiają według wstępnych analiz prawdopodobnie barwy kilku niemieckich królestw, księstw i miast. Wśród nich na tarczach herbowych są barwy (patrząc od lewej do prawej) Meklemburgii, Saksonii, Badenii, Bawarii oraz miasta hanzeatyckiego Brema. Czyje barwy znajdują się na pozostałych tarczach to jeszcze zagadka, którą rozwiążemy w najbliższym czasie.

 

REKLAMA

Odkrycie konserwatorskie przy renowacji witryn kasowych na opolskim dworcu nie są jedynymi podczas inwestycji. Wcześniej, w trakcie prac rozbiórkowych odsłonięto zamurowane w ścianie trzy pary historycznych drzwi. Łączyły one pomieszczenia, w których przed modernizacją mieściły się salon prasowy i księgarnia. Z kolei w holu głównym odkryto pod okładziną ścienną historyczne szkliwione cegły w kolorze białym i zielonym. Wszystkie te elementy są poddawane zabiegom renowacyjnym. Ponadto wymieniane są (na identyczne z oryginalnymi) niektóre ze zniszczonych płytek podłogowych z roślinnymi motywami, które znajdują się w holu głównym. Zostały wykonane na specjalne zamówienie.

 

Inwestycja prowadzona na dworcu w Opolu to jednak nie tylko renowacja historycznego obiektu. W ramach prac zainstalowane zostaną elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, a także poprawiający bezpieczeństwo nowoczesny system monitoringu W budynku wejściowym i głównym zamontowano windy prowadzące do tunelu, które rozwiążą problem przemieszczania się osób niepełnosprawnych pomiędzy obydwoma budynkami.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA