Browar Lubicz w (prze)budowie

Browar Lubicz w (prze)budowie

Kraków
MatKoz
MatKoz
REKLAMA

Spółka Balmoral Properties otrzymała pozwolenie na modernizacją i rewitalizację znajdującego się Krakowie Browaru Lubicz. Budynek znajduje się niedaleko Rynku i Dworca Głównego, po zakończeniu prac mają się w nim znaleźć nowoczesne mieszkania i biura oraz przestrzeń usługowo-handlowa.

 

Browar Lubicz powstał w latach 40. XIX wieku. Teren znajdujący się przy ulicy Lubicz 15-17 należał wówczas do rodziny Jenny i tam też postawiono Browar na zamówienie Rudolfa Jennego. Na początku wieku XX przejął go baron Jan Goetz – Okocimski. Browar zarówno przez cały wiek XIX i XX funkcjonował znakomicie i był jednym z największych w mieście, dopiero przedwojenny kryzys z lat 30. XX wieku spowolnił jego rozwój. Budynek przetrwał wojnę w stanie prawie nienaruszonym i przeszedł w ręce Zarządu Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu. W roku 1968 przejął go Okocim. Niestety usytuowanie browaru w centrum miasta wpłynęło niekorzystnie na rozbudowę Browaru, ponieważ uniemożliwiało rozwój linii produkcyjnej, dlatego też produkcja piwa w latach 70. znacznie spadła, by potem, w latach 80., znowu wzrosnąć dzięki pojawieniu się nowej linii produkcyjnej.

REKLAMA

 

Obecnie budynek browaru to jedna z bardziej rozpoznawalnych budowli w tej części Krakowa. Inwestor, firma Balmoral Properties zobowiązał się zachować w trakcie modernizacji fragmenty dawnej zabudowy. W planach jest odrestaurowanie całego budynku tak, aby jego XIX-wieczna bryła została zachowana i unowocześniona zgodnie kierunkiem planowanego rozwoju miasta zdefiniowanym w Planie Miejscowym dla tego obszaru. Powstanie zatem kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy, który pracownia MOFO Architekci zaprojektowała w porozumieniu z Konserwatorem Zabytków. Wokół mają powstać tereny zielone, elewacja ma nawiązywać do XIX-wiecznej, a budynki nie będą wyższe niż cztery piętra. W sumie plan budowy zakłada, że powstanie ponad 300 mieszkań i miejsca parkingowe.

mk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA