Tegoroczne nagrody PLGBC Green Building Awards trafiają do wrocławskiego i warszawskiego biurowca Skanska
Jury konkursu PLGBC Green Building Awards 2024 wyróżniło dwie inwestycje spółki biurowej Skanska. Druga faza kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu wygrała w kategorii „Zrównoważony budynek biurowy”. Natomiast warszawski biurowiec P180 został wyróżniony w debiutującej w tej edycji kategorii budynku o najniższym śladzie węglowym obliczonym według metodyki PLGBC.
Wprowadzanie efektywnych i innowacyjnych rozwiązań, które mają wpływ na ograniczanie śladu węglowego w biurowcach, jest stałym elementem projektowania w spółce biurowej Skanska. Ich jakość oraz efektywność po raz kolejny zostały docenione w polskim konkursie, który uświadamia i promuje zrównoważone budownictwo. W tegorocznej edycji PLGBC Green Building Awards druga faza wrocławskiego kompleksu Centrum Południe wygrała w kategorii “Zrównoważony budynek biurowy”. W kategorii budynku o najniższym śladzie węglowym wyróżniono warszawską inwestycję P180.
Efektywne sposoby na ograniczanie śladu węglowego
– Poszukiwanie rozwiązań, które mają wesprzeć nas oraz naszych najemców w ograniczaniu wpływu wywieranego na środowisko naturalne, jest jednym z absolutnych priorytetów. I nie jest to tylko kwestia przyjętych w naszej grupie celów klimatycznych, ale odpowiedzialność wobec planety oraz przyszłych pokoleń – mówi Monika Chacińska, menadżerka ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Wyróżnienie dla P180 jest tym bardziej cenne, że kategoria dotycząca śladu węglowego debiutuje w tegorocznej edycji konkursu PLGBC, a my pokazaliśmy w transparentny sposób raportowane wyniki – kontynuuje Monika Chacińska.
Skanska w procesie realizacji swoich biurowców wykorzystuje materiały zawierające domieszki produktów z recyklingu, np. stal, beton czy aluminium. Około 90% odpadów budowlanych nadających się do recyklingu zostaje przekazanych do ponownego przetworzenia.
W budynkach szwedzkiego dewelopera stosowane są także urządzenia i systemy, które oszczędzają zasoby w odniesieniu do standardowych rozwiązań na rynku. Przykładowo system freecooling umożliwia wykorzystanie chłodu powietrza zewnętrznego, co redukuje zużycie energii potrzebnej do klimatyzacji. Belki chłodzące rozprowadzają chłodne powietrze w pomieszczeniach bez generowania hałasu. To nie tylko komfort pracy, ale również redukcja zużycia energii w porównaniu do tradycyjnych systemów wentylacji opartych na fan-coilach.
– Jurorzy PLGBC docenili zarówno pierwszą, jak i drugą fazę kompleksu Centrum Południe. Dowodzi to naszej konsekwencji w realizowaniu biurowych przestrzeni, które oferują realną wartość dla pracowników, ale też ograniczają wpływ na środowisko naturalne – mówi Artur Mamrot, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Warto pamiętać, że ocenie podlega nie tylko sam budynek, ale też zagospodarowanie jego otoczenia. Centrum Południe jest wyjątkowe pod tym względem. Oferuje kompleksowość, czyli możliwość odpoczynku dla pracowników i mieszkańców, dbając jednocześnie o mikroklimat w ramach specjalnie zaprojektowanych ogrodów deszczowych. Zwiększają one bioróżnorodność, nawilżenie powietrza oraz retencję wody – dodaje Artur Mamrot.
Obie inwestycje, zarówno P180, jak Centrum Południe, spełniają standardy najważniejszych certyfikacji branżowych jak WELL Gold, LEED Platinum oraz Obiekt bez barier.
Grupa Atos, światowy lider w dziedzinie transformacji cyfrowej, zajmujący się projektowaniem przestrzeni informatycznej, zdecydował się przenieść swoje dotychczasowe biuro. Najemca wybrał warszawski biurowiec P180 od Skanska, który cechują nie tylko zaawansowane technologicznie, ale też zrównoważone rozwiązania w zakresie wykorzystanych do budowy materiałów. Pracownicy Grupy Atos mają do dyspozycji 1 100 mkw. nowej powierzchni biurowej.
Wiodąca międzynarodowa platforma rekrutacyjna, The Stepstone Group Polska, przeniesie swoją siedzibę do budynku P180 zrealizowanego przez Skanska na warszawskim Mokotowie. Nowy najemca zajmie ok. 2250 mkw. innowacyjnej powierzchni stworzonej zgodnie z zasadami ESG.
Lingaro Group, dostawca kompleksowych usług i rozwiązań z obszaru data analytics dla globalnych przedsiębiorstw, zasili grono najemców biurowca P180 przy ul. Puławskiej w Warszawie. W budynku zrealizowanym przez Skanska nowy najemca zajmie ok. 3400 mkw. powierzchni. W transakcji najemcę wspierała firma doradcza CBRE.
Jeden z czołowych, globalnych dystrybutorów surowców chemicznych, dołącza do najemców warszawskiej inwestycji P180, zrealizowanej przez Skanska. Nowy najemca urządzi się na ok. 1500 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W procesie transakcji najemcę wspierała firma Savills, której doradztwo obejmowało pełne wsparcie komercyjne.
Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, deweloper Skanska zakończył realizację biurowca P180 w Warszawie, przy ulicy Puławskiej, przy metrze Wilanowska, w dzielnicy Mokotów. Budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie, co oznacza, że warszawski rynek biurowy powiększył się o 32 000 mkw. powierzchni biurowej.
Dobiega końca realizacja najnowszej inwestycji biurowej Skanska Property Poland w Warszawie, biurowca P180 przy ul. Puławskiej 180 w dzielnicy Mokotów. Budynek zaoferuje 32 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
1
RaffSkanska to ta firma która buduje obrzydliwe budynki w całej Europie a szczególnie w Polsce
Budowa nowego biurowca P180, inwestycji realizowanej przez Skanska przy stacji metra Wilanowska w dzielnicy Mokotów w Warszawie, wchodzi w końcową fazę. Projekt docelowo dostarczy 32 tys. mkw. powierzchni biurowej. Oddanie biurowca P180 do użytku zaplanowane jest na wrzesień 2022 roku.
Budowa nowego biurowca P180, inwestycji realizowanej przez Skanska przy stacji metra Wilanowska w dzielnicy Mokotów w Warszawie, wchodzi w końcową fazę. Nad budynkiem zawisła symboliczna wiecha, oznaczająca zakończenie prac konstrukcyjnych budynku. Projekt docelowo dostarczy 32 tys. mkw. powierzchni biurowej. Oddanie biurowca P180 do użytku zaplanowane jest na wrzesień 2022 roku.