Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych, wspiera zielone zmiany w przemyśle. Deweloper w tym roku ukończył pierwszą zeroemisyjną fabrykę w światowym portfolio firmy Danfoss – globalnego producenta energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa oraz branży napędowej.
Panattoni okazało się doskonałym partnerem dla firmy, która nie tylko wspiera rozwój wielu branż, ale sama deklaruje przejście na zeroemisyjność już w 2030 roku. Inwestycja, która powstała w ramach kampusu w Grodzisku Mazowieckim, jest milowym krokiem do osiągnięcia celu.
– Bez zeromisyjnych budynków nie osiągniemy neutralności emisyjnej – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni. – Ponadto ekologiczne inwestycje zapewniają wymierne oszczędności w kosztach i eksploatacji budynku, a także zapewniają zysk w postaci ochrony środowiska. Obiekty BTS (build to suit – szyte na miarę), na czele z fabryką firmy Danfoss, są tego doskonałym przykładem.
Nowa fabryka wybudowana została w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii oraz wykorzystać tzw. "zyski ciepła" pochodzące z procesów produkcyjnych, z agregatów wody lodowej oraz sprężarek powietrza, co pozwala efektywnie ogrzać hale i biura oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. W okresach przejściowych i zimowym podstawowym źródłem ogrzewania są pompy ciepła, wspomagane przez odzysk ciepła z powyższych procesów. Instalacje grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne oraz maszyny produkcyjne zasilane są zieloną energią elektryczną.
Wszystkie instalacje techniczne w grodziskiej inwestycji kontrolowane są przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS, co dodatkowo wspiera poprawę efektywności energetycznej i eksploatację całego obiektu. Konstrukcja budynków hali produkcyjnej i magazynu jest przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Deweloper zwiększył również izolacyjność hali, by ograniczyć straty energii cieplnej. Panattoni wdrożyło również rozwiązania ograniczające zużycie wody m.in. poprzez zastosowanie elektrozaworów odcinających i kranów bezdotykowych w pomieszczeniach socjalnych
Sprawna realizacja w parze ze zrównoważonym budownictwem. Za realizację odpowiedzialny był dział BTS Panattoni – najdłużej działający na polskim rynku zespół, zajmujący się realizacjami szytymi na miarę. W Europie Centralnej firma zrealizowała ponad 100 tego typu obiektów.
Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim doskonale wpasowała się w działanie kampusu firmy. Nie wpłynęła negatywnie na procesy w sąsiadującej fabryce przedsiębiorstwa i pozwoliła na sprawne przeniesienie 45 linii produkcyjnych, magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu z zakładu w Danii. Na terenie inwestycji powstał także dział rozwoju produktów (R&D), który ma kluczowe znaczenie dla działalności biznesowej Danfoss w Polsce i na świecie. Zrealizowany przez dział Panattoni BTS obiekt został również wyposażony w zaawansowane technologie z zakresu automatyzacji i robotyzacji, które gwarantują najwyższą jakość produktów.
– W ramach realizacji mierzyliśmy się z szeregiem wyzwań – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni i dodaje – Krótki czas budowy, realizacja pierwszego etapu zimą i powstawanie obiektu w sąsiedztwie już istniejącego zakładu, bez wpływu na bieżące procesy. Przy takiej skali wymagań, nasze doświadczenie było na wagę złota. Napięty harmonogram obejmował m.in. dodatkowe procedury planistyczne.
Jak dodaje Michał Chodecki, BTS Development Director w Panattoni – Zadbaliśmy, by mimo pandemii zachowana została ciągłość pracy ekip budowlanych, a także zapewniliśmy wydajną pracę projektantów odpowiedzialnych za dokumentację wykonawczą. Ponadto hala produkcyjna powstawała na miejscu istniejącego parkingu, co wymagało zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mimo wyzwań, już po 7 miesiącach rozpoczęto montaż pierwszych linii produkcyjnych.
– W tej chwili biznes musi odegrać bardzo istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i ESG jest jednym z narzędzi, które to umożliwia. Firmy, które działają w tym zakresie, będą w przyszłości liderami zmiany. Pierwszy, ale bardzo duży krok Danfoss w Polsce w kierunku neutralności emisyjnej, to nowa hala produkcyjna w Grodzisku zbudowana wspólnie z Panattoni – powiedział Adam Jędrzejczak, Prezes Danfoss Poland.