Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej w woj. pomorskim będą lepiej widoczne dla pasażerów po zmrokuFot. S. Okoń, gdynia.pl

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej w woj. pomorskim będą lepiej widoczne dla pasażerów po zmroku

Orzech
Orzech
REKLAMA

Szybka Kolej Miejska dokona wymiany reflektorów w 16 pociągach. Nowe oświetlenie będzie wykonane w technologii LED i poprawi widoczność po zmroku. Urządzenia będą montowane stopniowo w pojazdach przez 12 miesięcy.

Wobec rosnących oczekiwań pasażerów, zwiększającej się liczby podróżnych i dynamicznego rozwoju technologii, modernizacja pociągów staje się koniecznością. Nie tylko zapewnia ona wygodniejsze i bezpieczniejsze podróżowanie, ale również wpływa na poprawę efektywności działania systemu kolejowego.

Trójmiejski przewoźnik kolejowy PKP SKM Sp. zoo dokona modernizacji oświetlenia w swoich pociągach. Zakup zestawów oświetlenia LED został zaplanowany z wyprzedzeniem i ma kosztować spółkę 673 600,00 zł netto. Zgodnie z zapisami umowy dostawca ma obowiązek dostarczyć nowe urządzenia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Będzie to 16. kompletów oświetlenia czołowego LED.

Jak udało się dowiedzieć portalowi gdynia.pl , już w zeszłym roku tego typu oświetlenie zostało zamontowane w 10. elektrycznych zespołach trakcyjnych należących do PKP SKM. Jak zapowiada przewoźnik stopniowa wymiana urządzeń nie wpłynie w żaden sposób na realizację rozkładu jazdy ani nie ograniczy ilości kursujących pociągów po trójmieście.

Już od grudnia zeszłego roku dzięki realizacji projektu taborowego wraz z Samorządem Województwa Pomorskiego udało się zakupić aż 8. nowych składów „Impuls 2”, które wożą pasażerów na trasie Gdańsk Śródmieście – Lębork.

Oświetlenie zewnętrzne pociągów SKM reflektorami LED (materiały prasowe PKP SKM Sp. zoo)
REKLAMA

Jakie są plany spółki na przyszłość?

W najbliższym czasie spółka planuje też modernizację Systemu Informacji Pasażerskiej w pojazdach, które najdłużej pozostaną w eksploatacji, czyli głównie EN57 AKM.

Samorząd województwa zapowiada, że w połowie 2025 roku rozpocznie się dostawa kolejnych 20. nowych pojazdów aglomeracyjnych.

– Natomiast od 2026 roku będziemy w stanie wozić pasażerów wyłącznie nowymi i zmodernizowanymi pociągami. Będą to właśnie głównie pojazdy EN57 AKM, czyli te, w których wymieniamy oświetlenie na ledowe – zapowiada Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM sp. Zoo.

Mając na uwadze rosnącą konkurencję na rynku transportowym i rosnące wymagania pasażerów, modernizacja staje się istotnym elementem strategii kolejowych przewoźników. Zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym staje się niekwestionowanym priorytetem.

Źródło: gdynia.pl / UM Gdynia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA