Pociągi z Wrocławia do Kątów Wrocławskich pojadą co 20 minutźródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Pociągi z Wrocławia do Kątów Wrocławskich pojadą co 20 minut

Orzech
Orzech
REKLAMA
Dla wygody mieszkańców gminy Kąty Wrocławskie dojeżdżających do Wrocławia od 30 sierpnia stolicę Dolnego Śląska z Kątami Wrocławskimi połączą aż 32 pary pociągów dziennie. Jest to efekt umowy, którą ta podwrocławska gmina podpisała z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Kolejami Dolnośląskimi S.A.
Gmina Kąty Wrocławskie dołoży milion złotych do uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych, które pojawią się 30 sierpnia. Dzięki temu dofinansowaniu przybędzie 9 par pociągów z i do Wrocławia. Łącznie po dodaniu tych połączeń łączna liczba wzrośnie do aż 32 dziennie, co sprawi, że pociągi na trasie Wrocław Główny – Kąty Wrocławskie pojawiać się będą w dni robocze na wszystkich 4 stacjach w gminie (Kąty WrocławskieSadowice WrocławskieSmolecMokronos Górny) co 20 minut. 
Umowa na dodatkowe kursy zawarta została 15 marca, czyli jeszcze przed wybuchem epidemii i związanymi z nimi ograniczeniami i lockdownem, ale w związku ze spadkiem ruchu, kursy zostały wówczas odwołane. Jednak burmistrz Kątów Wrocławskich Łukasz Zbroszczyk chce przedłużenia tej umowy. Obecne porozumienie z Urzędem Marszałkowskim obowiązywać ma do końca 2020 roku. Jednak władze gminy Kąty Wrocławskie są już po rozmowach z Kolejami Dolnośląskimi i dzięki dobrej współpracy z tym operatorem kolejowym chcą tę współpracę kontynuować także i w 2021 roku. Burmistrz chce również, żeby te nowe połączenia były w tych godzinach, które najczęściej i najbardziej sygnalizują gminie sami mieszkańcy.
Utrzymanie rentowności tak krótkiego połączenia  kolejowego, jakim jest odcinek z Wrocławia Głównego do Kątów Wrocławskich, nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony gminy, która sfinansuje wynajem dodatkowego taboru. Jest to jeden z pierwszych przykładów w Polsce, kiedy samorząd lokalny decyduje się na dofinansowanie połączeń kolejowych.
Wszystkie dodatkowe połączenia Koleje Dolnośląskie będą obsługiwały autobusem szynowym Pesa SA135.
Kąty Wrocławskie oprócz zwiększenia częstotliwości kursów do Wrocławia planuje również połączenie stacji kolejowych znajdujących się na terenie gminy siecią ścieżek rowerowych. Planuje także budowę parkingów typu "parkuj i jedź", które mają zachęcić mieszkańców do przesiadki z auta na rower oraz do pociągu. Na razie nie jest jeszcze znany termin realizacji tych inwestycji.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Adi(gość)
@
OK
(gość)
Parkuj i jedź to wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale kto będzie korzystał? Jaka jest grupa docelowa?
Mieszkańcy tych wszystkich nowych osiedli w w/w miejscowościach.
OK(gość)
Parkuj i jedź to wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale kto będzie korzystał? Jaka jest grupa docelowa?
REKLAMA