A4: GDDKiA wypowiada kontrakt na odcinek Tarnów-Dębica

A4: GDDKiA wypowiada kontrakt na odcinek Tarnów-Dębica

podkarpackie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z wykonawcą odcinka autostrady A4 z Tarnowa do Dębicy. Powodem decyzji jest brak wywiązania się konsorcjum firm z warunków umowy oraz żądanie przez nie zwiększenia wartości kontraktu o 200 mln zł.

 

Konsorcjum firm: SIAC Construction Ltd, PBG, Aprivia i Hydrobudowa mimo zeszłotygodniowych deklaracji, nie wywiązywało się z zapisów kontraktowych, przestało realizować budowę autostrady A4 Tarnów-Dębica i zażądało niezgodnego z prawem zwiększenia wartości kontraktu o 200 mln złotych. Doprowadziło to do zerwania umowy między konsorcjum a Generalną Dyrekcją Dyrekcja Drog Krajowych i Autostrad.


Obecnie podjęte zostaną analogiczne działania, jak m.in. przy budowie A2 Stryków-Konotopa czy A4 Brzesko-Wierzchosławice, gdzie po wypowiedzeniu umowy dotychczasowemu wykonawcy została wyłoniona nowa firma, która przejęła budowę drogi.

 

REKLAMA
Procedurę wyboru nowego wykonawcy robót budowlanych GDDKiA rozpocznie niezwłocznie, tak by zakończenie prac na 35-kilometrowym odcinku Tarnów (węzeł Krzyż)-Dębica Pustynia było możliwe do końca 2013 roku.
Zmiana wykonawcy, w czasie realizacji inwestycji, nie jest dla inwestora sytuacją komfortową, jednak, jak pokazuje przykład chociażby autostrady A2 Stryków-Konotopa, nie jest sytuacją paraliżującą budowę. A2, po której ruch już się odbywa, będzie całkowicie gotowa w połowie października, a na A4 odc. Brzesko-Wierzchosławice mimo, iż umowny termin ukończenia kontraktu mija w styczniu 2013 to już w listopadzie 2012 będzie możliwe oddanie do ruchu jednej jezdni.
Będą to kolejne kilometry dróg oddane do użytku w tym roku. Tylko w pierwszym półroczu siec dróg krajowych zwiększyła się o blisko 120 km autostrad i ponad 68 km dróg ekspresowych. Możemy jeździć już chociażby autostradami A2 z Łodzi do Warszawy, autostradą A1 od Zabrza do Pyrzowic, częścią Zachodniej Obwodnicy Poznania w ciągu drogi ekspresowej S11, pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Dąbrówka, drogą ekspresową S5 Poznań-Gniezno, zwana wschodnią obwodnicą Poznania, drogą ekspresową S1 Pyrzowice-Lotnisko, droga ekspresową S7 Gdańsk(A1)-Koszwały (Południowa Obwodnica Miasta Gdańska).

 

Do końca roku GDDKiA odda ponad 600 km dróg szybkiego ruchu, w tym małopolskie odcinki autostrady A4, autostradę A1 od Strykowa do Kowala oraz drogi ekspresowe: S8 od granicy województw mazowieckiego i łódzkiego do Piotrkowa Trybunalskiego oraz z Wrocławia do Oleśnicy i z Oleśnicy do Sycowa, S7 z Kalska do Miłomłyna oraz z Olsztynka do Nidzicy, S17 od w. Witosa do Piask oraz S19 odc. Stobierna-Rzeszów.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA