Polacy najczęściej kupują mieszkania na rynku wtórnym

Polacy najczęściej kupują mieszkania na rynku wtórnym

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

44% klientów, zaciągających kredyt hipoteczny za pośrednictwem Domu Kredytowego NOTUS, decyduje się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, natomiast 32% na rynku pierwotnym. Pozostałe 24% preferuje nabycie domu „z pierwszej lub drugiej ręki”. Takie wnioski nasuwają się po analizie danych dotyczących przeznaczenia kredytów hipotecznych zaciąganych przez losowo wybraną grupę ponad 1300 klientów Domu Kredytowego NOTUS. Statystki te pokrywają się z aktualnym trendem na rynku mieszkaniowym.

 

MIESZKANIE CZY DOM?

Biorąc pod uwagę tylko rodzaj nieruchomości, analiza danych Domu Kredytowego NOTUS wskazuje, iż trzy razy częściej nabywamy mieszkania. Niezależnie od tego czy jest to nieruchomość z „pierwszej” czy „drugiej ręki”, aż 76% klientów spośród całej analizowanej grupy kupiło  mieszkanie, i tylko 24% wybrało dom.

 

Wykres nr  1. Odsetek osób kupujących mieszkania i domy, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, spośród całej grupy analizowanych klientów DK Notus.
 

 

Źródło: dane Domu Kredytowego NOTUS

 

„Z przeprowadzonej przez nas analizy można wysunąć ciekawe wnioski, na przykład dotyczące popytu na domy. Obecnie ceny są coraz bardziej przystępne, a w kolejnych paru latach należy oczekiwać stabilizacji. Mimo zawirowań w gospodarce, społeczeństwo bogaci się. Coraz więcej Polaków będzie stać na zakup domu, dodatkowo wiele osób chce posiadać własny grunt i sporą powierzchnię mieszkalną. Tak więc wydaje nam się, że ilość klientów preferujących zakup domu na pierwotnym czy wtórnym rynku będzie się powiększała” – mówi Robert Pepłoński, Prezes Zarządu Domu Kredytowego NOTUS.

 

NOWE CZY UŻYWANE?

Prawie 55% wybiera zakup nieruchomości na rynku wtórnym (zarówno domu, jak i mieszkania), natomiast nieco ponad 45% na rynku pierwotnym. Mimo, iż częściej wybieramy lokale mieszkalne z tzw. „drugiej ręki”, to i tak mamy duży ich niedobór. W Polsce wciąż brakuje ok. 1,8 miliona mieszkań. W 2010 oddano do użytku 135 835 mieszkań, z czego mieszkańcy Warszawy mieli do dyspozycji 12,5 tysiąca mieszkań, Krakowa 4,7 tysięcy, a Wrocławia 4,6 tysięcy. Aktualne dane (raport AMRON-SARFiN za III kwartał 2011 r.) wskazują, iż od stycznia do września br. liczba mieszkań oddanych do użytkowania wynosiła 87 274 lokali i była mniejsza o ponad 10% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

 

Wykres 2. Relacja między pierwotnym rynkiem pierwotnym, a wtórnym w transakcjach zakupu nieruchomości (domy +  mieszkania).

Źródło: dane Domu Kredytowego NOTUS

 

REKLAMA

Mieszkanie lub dom, nowe czy używane? Na decyzję o zakupie może wpływać wiele czynników. Przede wszystkim: cena za nieruchomość. Mieszkanie kupowane z tzw. „drugiej ręki” może być tańsze oraz dostępne „od zaraz”, niż to nabywane bezpośrednio od dewelopera. Średnia cena transakcyjna w III kwartale br. np. w Krakowie na rynku wtórnym to 6516 zł za m2, na pierwotnym natomiast 6759 zł za m2 (dane: raport AMRON-SARFiN za III kwartał 2011 r.). Ale już w Warszawie sytuacja jest odwrotna. Tutaj mieszkanie kupowane z tzw. „drugiej ręki” może być droższe, bo średnia cena transakcyjna wynosi 7848 zł za m2 i jest wyższa o 152 zł od średniej ceny na rynku pierwotnym. Kolejnym istotnym czynnikiem, którym mogą kierować się potencjalni nabywcy nieruchomości na rynku wtórnym, to uniknięcie ryzyka nieukończenia budowy oraz możliwość zobaczenia mieszkania przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie.  Ważna jest również dogodna lokalizacja, rozwinięta  infrastruktura oraz lepszy dostęp do komunikacji miejskiej. Jednakże w przypadku transakcji na rynku wtórnym należy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z 2% podatkiem od czynności cywilno-prawnych.

 

Rynek wtórny jest bardziej uzależniony od zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej, niż rynek pierwotny. Deweloperzy z reguły mają przygotowane strategie, które implementują w razie pojawiającego się załamania gospodarczego. Natomiast sprzedający mieszkania na rynku wtórnym, chcąc szybko zrealizować transakcję,  godzą się na większe obniżki cen. Stąd atrakcyjniejsze ceny nieruchomości z „tzw. drugiej ręki” mogą przyciągać większą ilość klientów. Jednakże ta relacja między rynkiem pierwotnym a wtórnym może w przyszłości zmienić się na korzyść rynku pierwotnego. Wskaźniki programu „Rodzina na swoim” spowodowały, że nie kwalifikują się do niego nieruchomości z rynku wtórnego. Może się więc zmniejszyć tutaj ilość transakcji” – mówi Robert Pepłoński, Prezes Domu Kredytowego NOTUS.

 

PREFERENCJE NA RYNKU WTÓRNYM I PIERWOTNYM

Analiza danych z rynku wtórnego wskazuje, że zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania. Spośród kupujących nieruchomość z tzw. „drugiej ręki”, aż 81% nabywa mieszkania, natomiast tylko niecałe 19% domy.

W przypadku nieruchomości nabywanych bezpośrednio od dewelopera, dane Domu Kredytowego NOTUS wskazują na nieco inne tendencje zakupowe swoich klientów. Tutaj, spośród nabywców decydujących się na nieruchomość na rynku pierwotnym, prawie 70% wybiera mieszkania, natomiast 30% domy.

 

Wykres nr 3. Relacja wyboru rodzaju nieruchomości (dom czy mieszkanie) w stosunku do rynku pierwotnego i wtórnego, dla całej grupy  analizowanych klientów DK Notus.

 

Źródło: dane Domu Kredytowego NOTUS

 

 

JAKĄ POWIERZCHNIĘ  MIESZKANIA NAJCZĘŚCIEJ WYBIERAMY?

Wśród mieszkań najchętniej kupowanych bezpośrednio od dewelopera znalazły się te o powierzchni od 40 do 70 m2. Nieco ponad 33% klientów deklarowało kupno lokalu mieszkalnego o powierzchni 40-50 m2, natomiast prawie 23% decydowało się na zakup mieszkania z metrażem 50-60 m2. Nieco odmienne relacje występują przy transakcjach na rynku wtórnym. Tutaj prawie 41% nabywców zdecydowało się nabyć mieszkanie o powierzchni 40-50 m2, a niecałe 21% podjęło decyzję o zakupie lokalu mieszkalnego o powierzchni 50-60 m2. Z analizy danych wynika również, iż większe mieszkania wybieramy na rynku pierwotnym (średnia powierzchnia to 57 m2), niż na wtórnym (51 m2).

 

NA JAKI DOM NAJCZĘŚCIEJ DECYDUJĄ SIĘ POLACY?

Odmienna sytuacja przedstawia się przy decyzjach zakupowych związanych z domem. Średnia powierzchnia tej nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, była bardzo zbliżona (odpowiednio 140 i 139 m2). Przy czym większość domów nabywanych bezpośrednio od dewelopera wybierają małżeństwa (90%) i tylko 10% osób żyjących samotnie. Na rynku wtórnym dom nabywa mniej, bo 75% małżeństw i już 25% osób, które nie założyły rodziny.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA