Pachnące nowością mieszkania z rynku wtórnego

Pachnące nowością mieszkania z rynku wtórnego

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Poprzedni rok na pierwotnym rynku mieszkaniowym w całym kraju odznaczał się wyjątkowym optymizmem. Do sprzedaży trafiła wyjątkowo bogata oferta inwestycji, które zresztą trafiały w gusta klientów gotowych do szybkich zakupów. Na rynku nie brakuje też takich właścicieli, którzy chcą „szybko” sprzedać. Tym razem pod lupę wzięliśmy sprzedających na rynku wtórnym całkiem nowe mieszkania, w których jeszcze nikt nie miał okazji zamieszkać.

 

Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson wspólnie z portalem otoDom.pl prześledził oferty, które pojawiły się w ostatnim czasie na rynku wtórnym. Ogłoszeniodawcy zgłaszali chęć sprzedaży wykończonych, nierzadko umeblowanych mieszkań, które zostały oddane do użytkowania w ciągu ostatniego roku. Następnie, analitycy porównali je z danymi rynku pierwotnego, a wyniki zostały przedstawione poniżej.

 

Przykładowe oferty mieszkań z nowych inwestycji oddanych do użytkowania w 2014 r.,
sprzedawanych na rynku wtórnym, luty 2015 r.


MiastoInwestycjaOpis mieszkaniaCena na rynku wtórnymCena na rynku pierwotnymGdańskLawendowe Wzgórzamieszkanie,
2 pokoje, 44 mkw.5 680-13%GdańskRezydencja Marinaapartament
z ogródkiem,
3 pokoje, 74 mkw.8 635-14%WrocławOsiedle przy Kminkowejmieszkanie
2 pokoje, 39 mkw.6 505-32%GdyniaKomandorskie Wzgórzemieszkanie,
3 pokoje, 61 mkw.7 980-17%WarszawaOstoja Wilanówmieszkanie,
2 pokoje, 46 mkw.9 674-20%PoznańOaza Piątkowokawalerka, 31 mkw.7 340-24%WrocławOsiedle da Vincimieszkanie,
2 pokoje, 50 mkw.7 600-16%


Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie otoDom.pl oraz materiałów własnych

REKLAMA

 

Z bazy zamieszczonej w portalu otoDom.pl wybrano kilka przykładowych ofert zgłaszanych w różnych miastach w Polsce. Wszystkie wyróżnione mieszkania są wykończone, a większość z nich sprzedawana jest z częściowym umeblowaniem. Właśnie te dwa etapy determinują ich wyższą cenę w porównaniu do mieszkania nabywanego wprost od inwestora, który sprzedaje je w stanie deweloperskim.


Wśród znalezionych ogłoszeń najmniejsze różnice cenowe widoczne są w Trójmieście. Mimo tego, że na tle wszystkich wypadają najkorzystniej i tak należy uznać je za wysokie. Kilkanaście procent więcej od „deweloperskiej” ceny oczekują sprzedający mieszkanie na osiedlu Lawendowe Wzgórza, czy w Rezydencji Marina. Z kolei różnica przekraczająca 15% dotyczyła mieszkania na wrocławskim Osiedlu da Vinci oraz gdyńskim Komandorskim Wzgórzu. Chętni na zakup wykończonego mieszkania w warszawskiej Ostoi Wilanów mogą spotkać oferty nawet o 20% droższe, a w Poznaniu znaleziono ofertę sprzedaży kawalerki z ceną wyższą o jedną czwartą. Rekordzistą w podanym zestawieniu okazuje się osiedle przy ul. Kminkowej we Wrocławiu, gdzie oferta na rynku wtórnym przekracza cenę z rynku pierwotnego aż o jedną trzecią.


Najlepszą radą dla kupujących będzie propozycja dokładnego porównania alternatyw występujących na rynku. Najłatwiejszym sposobem będzie obliczenie kwoty, jaką planujemy wydać na zakup mieszkania w stanie deweloperskim oraz oszacowania kosztów jego wykończenia, a następnie zestawienie tej sumy z ceną mieszkania wykończonego z rynku wtórnego. Agata Polińska, ekspert z serwisu otoDom.pl przypomina, że do tej sumy należy dodać także niepieniężne aspekty. Wśród nich najczęściej występuje oszczędzony czas i możliwość szybkiego wprowadzenia się do nowego mieszkania, a z drugiej strony możliwość wyboru i dostosowania lokalu pod swój indywidualny gust.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA