Poznaniacy kupują mieszkania w kamienicach

Poznaniacy kupują mieszkania w kamienicach

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w Poznaniu wzrasta zainteresowanie nieruchomościami z rynku wtórnego, szczególnie tymi zlokalizowanymi w zrewitalizowanych kamienicach. Kupującym sprzyja korzystna sytuacja kredytowa. W porównaniu do września ubiegłego roku, rata kredytu zaciągniętego na zakup 60-metrowego mieszkania spadła tu o 452 zł.

 

Popularność mieszkań z rynku wtórnego

Poznaniacy najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe. To właśnie taki metraż cieszy się największą popularnością osób planujących w najbliższym czasie zakup własnego M. – Ostatni okres przyniósł wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkań w starym budownictwie – zauważa Bartosz Suchecki, ekspert Metrohouse. – Może to mieć związek z przeprowadzanymi w ostatnim czasie rewitalizacjami kamienic, które znacznie podnoszą poziom ich atrakcyjności. Zakup mieszkania w odnowionej kamienicy jest więc doskonałą inwestycją. Można się bowiem spodziewać, że w przyszłości ich cena znacznie wzrośnie. Coraz więcej Poznaniaków planuje także zamienić stare M na nowe. Z tego powodu rynek ofert nieruchomości został zdominowany przez mieszkania z rynku wtórnego, zlokalizowane w blokach z tzw. „wielkiej płyty”. – Klienci mają świadomość niskiej trwałości takich budynków. W przypadku, gdy zmienia się standard ich życia, coraz częściej planują zakup nowego mieszkania. Popularne również stało się budowanie domów zlokalizowanych pod Poznaniem – dodaje Bartosz Suchecki, Metrohouse.

 

REKLAMA

Niższe ceny ofertowe

Najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera pokazuje, że w Poznaniu można znaleźć także wiele ofert mieszkań po cenie znacznie niższej niż średnia ofertowa. – W Poznaniu większość wystawianych na sprzedaż mieszkań wycenionych jest na kwotę 5150 zł za mkw. Można jednak znaleźć takie, które kosztują mniej niż 3000 zł za mkw. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Szczególnie atrakcyjne są ceny lokali sprzedawanych na Nowym Mieście czy Wildze, gdzie aż 44% mieszkań jest wystawionych na sprzedaż po cenie niższej niż wynosi aktualna średnia ofertowa.

 

Sprzyjające warunki

Do decyzji o zakupie mieszkania mogą skłaniać aktualnie spadające raty kredytów, wynikające z cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. To już kolejny miesiąc obniżek oprocentowania, które powodują, że dostępność kredytów wzrasta. Obecnie można więc uzyskać kwotę średnio o 15% wyższą niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Nałożenie się dwóch czynników: decyzji RPP o kolejnej obniżce stóp procentowych wraz ze spadkiem cen nieruchomości powoduje, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu spadła od września 2012 roku aż o 452 zł – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA