W Poznaniu ofert nie brakuje

W Poznaniu ofert nie brakuje

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, poznański rynek nieruchomości pełen jest ofert, zarówno mieszkań tanich, w blokach z wielkiej płyty, jak i tych znajdujących się w kamienicach. Mimo że ich średnie ceny za metr kwadratowy wzrosły w stosunku do ubiegłego roku, to nadal stanowią one atrakcyjną ofertę dla kupujących. 

 

Najwięcej lokali w blokach i kamienicach

Stolica Wielkopolski jest jednym z niewielu polskich miast, gdzie mieszkania w kamienicach są dostępne w tak dużej liczbie. Prawie co czwarta wystawiona na sprzedaż nieruchomość mieści się w starym budownictwie. – Tak duża podaż ma, korzystny dla kupujących, wpływ na ceny, które stają się dużo bardziej przystępne. Zwłaszcza jeśli porówna się je z ofertami mieszkań w Krakowie czy Warszawie – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Pod względem ceny, warto zwrócić uwagę również na lokale w blokach z wielkiej płyty. W ich wypadku ceny zaczynają się od 3500 zł za metr kwadratowy. Oferty takich właśnie nieruchomości są najliczniejsze na poznańskim rynku i stanowią około 1/3 całości.

 

REKLAMA

Ceny powoli rosną

W stosunku do poprzedniego roku w Poznaniu odnotowano kilkunastoprocentowy wzrost średnich cen transakcyjnych nieruchomości. – Powodem tak dużego wzrostu nie są gwałtowne zmiany na rynku, lecz zeszłoroczna aktywność kupujących, którzy licznie korzystali z programu Rodzina na Swoim. Obserwowaliśmy wtedy duży ruch w obszarze najtańszych nieruchomości. Dziś program już nie działa, stąd też porównanie wypada aż tak niekorzystnie – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Obecnie nadal największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie lokale, do 50 mkw. Kupujący wybierają przede wszystkim nowe nieruchomości, co ma znaczny wpływ na wzrost średnich cen transakcyjnych. W wypadku mieszkań używanych, średnia cena to 5335 zł za metr kwadratowy.

 

Kredyty potaniały

Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty nowoudzielanych kredytów są wciąż dużo niższe niż w ubiegłym roku. – Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z faktu, że zwykle mniej płacimy za mieszkanie. Po uwzględnieniu niższego oprocentowania i spadku cen, okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu, spadła od września 2012 roku o 454 zł – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Większy spadek cen odnotowano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA