DODAJ

Politechnika Wrocławska projektuje nad Odrą nowe centrum badawcze [WIZUALIZACJE]

Oświata / Wrocław
Politechnika Wrocławska projektuje nad
Mariusz Bartodziej
2019-10-29 12:31:35
InnoCamp-GEO2 będzie tworzył wraz z oddanymi już do użytku Geocentrum i GEO-3EM kampus Na Grobli. Uczelnia pozyskała teren od miasta. Stworzy do 2022 roku m.in. Centrum Technologii Nanofotoniki oraz Laboratorium Maszyn Energetycznych.

Politechnika Wrocławska podpisała 14 października z BBC Best Building Consultants Sp. z o.o. Sp. k. umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy przy ul. Na Grobli (obok Polinki) kompleksu badawczego InnoCamp-GEO2. Przetarg rozstrzygnęła 10 września. Wykonawcy oczekiwali od 1 mln 148 tys. zł brutto (zwycięzca) do 4 mln 784 tys. zł. Uczelnia planowała wydać maksymalnie 1 mln 400 tys. zł. Projekt ma być gotowy w ciągu 8 miesięcy od zawarcia porozumienia. W drugiej połowie 2020 roku uczelnia chce ogłosić postępowanie na roboty budowlane (budowę poprzedzi rozbiórka), które mają się skończyć w 2022 r.

fot. Mariusz Bartodziej


Sześć nowych budynków

PWr otrzymała działkę o powierzchni 1,45 ha od miasta (do wymiany gruntów doszło w październiku ubiegłego roku). Stworzy na niej kompleks sześciu połączonych ze sobą budynków o łącznej powierzchni zabudowy około 3 585 mkw., całkowitej (bez łączników) ok. 7 800 mkw. i użytkowej (także bez łączników) ok. 5 645 mkw. Będą miały od dwóch do trzech kondygnacji nadziemnych, ewentualnie jeszcze jedną podziemną pod infrastrukturę techniczną. Staną się częścią kampusu "Na Grobli", wraz z oddanymi do użytku Geocentrum (w grudniu 2012 roku) oraz GEO-3EM (sześć miesięcy temu).

W Centrum Technologii Nanofotoniki będą wytwarzane przyrządy działające w zakresie podczerwieni, tzn. lasery, świecące diody, czy fotodetektory. Centrum Nowych Technologii i Wirtualizacji Przemysłu umożliwi m.in. prowadzenie badań w obszarze technologii cyfrowych oraz wytwarzanie i testowanie wyrobów rynkowych wraz z cyfrową prezentacją wyników. Laboratorium Kriogeniki będzie pracować nad opracowywaniem nowych technologii m.in. wytwarzania niskich temperatur, co w efekcie doprowadzi doprojektowania rozmaitych chłodziarek i skraplarek gazów. Za to w Laboratorium Maszyn Energetycznych dojdzie do prac w zakresie projektowania i badań mieszadeł śmigłowych, przepływowej turbiny wodnej oraz typoszeregu pomp jednokanałowych.

materiały inwestora


Uczelnia zamierza także przebudować znajdujące się po sąsiedzku dawne Biuro Obsługi Klienta MPWiK, o czym informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Znajdzie się w nim siedziba Działu Spraw Międzynarodowych. Planuje ogłosić przetarg na roboty budowlane jeszcze jesienią. Potrwają około roku.

Zdjęcia i wizualizacje dostępne w galerii.

Politechnika inwestuje miliony

PWr realizuje już inne wielomilionowe inwestycje. We wrześniu rozstrzygnęła przetarg na przebudowę zabytkowego kompleksu przy ul. J.M. Hoene-Wrońskiego. Planowała wydać 52 mln zł, ale wystarczyło niespełna 41 mln zł, by znaleźć wykonawcę. Miejsce znajdzie tam wydział matematyki.

fot. Mariusz Bartodziej


Do tego dochodzi budowa za niemal 45 mln zł centrum sportowego przy ulicy Chełmońskiego. Na ten cel zamierzała przeznaczyć blisko 31 mln zł. Trzeci etap, nieujęty w tym przetargu, obejmuje utworzenie trzykondygnacyjnej krytej pływalni. O szczegółach pisaliśmy w grudniu zeszłego roku.

Materiały inwestora