Kolejka nad Odrą jednak powstanie? W czwartek ostateczna decyzja

Kolejka nad Odrą jednak powstanie? W czwartek ostateczna decyzja

Wrocław
REKLAMA

Wygląda na to, że kolejka nad Odrą, mimo wcześniejszych niepowodzeń przy wyborze wykonawcy, jednak powstanie. Za trzecim podejściem Politechnika Wrocławska rozstrzygnęła postępowanie, a komisja przetargowa będzie w czwartek rekomendować senatowi uczelni przyjęcie oferty firmy Doppelmayr, opiewającej na ponad 12 milionów.

Przypomnijmy, zarówno pierwszy, jak i drugi przetarg na budowę kolejki gondolowej, która połączy kampusy PWr przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ulicy na Grobli zakończył się fiaskiem – w obu przypadkach władze uczelni nie chciały przystać na propozycję firmy Doppelmayr, która żądała za zrealizowanie inwestycji ponad 12 mln złotych.

Politechnika Wrocławska postanowiła spróbować po raz trzeci. I tym razem wszystko wskazuje na to, że przedłużająca się historia próby znalezienia firmy, która wybuduje kolejkę nad Odrą wreszcie doczeka się zakończenia. W środę Politechnika Wrocławska rozstrzygnęła przetarg na tę inwestycję – po raz trzeci zgłosiła się do niego firma Doppelmayr, która tym razem zaproponowała kwotę 12,7 mln złotych. W czwartek komisja przetargowa będzie rekomendować władzom uczelni przyjęcie tej oferty. Ostateczną decyzję podejmie senat PWr.

Przypomnijmy, wedle pierwotnych założeń na budowę kolejki po 4 mln złotych miała przeznaczyć politechnika i magistrat. Na razie nie wiadomo, jak władze Wrocławia zareagują na wiadomość, że z miejskiej kasy na ten cel trzeba będzie wysupłać o 2 miliony złotych więcej.

Wokół inwestycji w ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się sporo kontrowersji. Krytycznie o pomyśle wypowiedziało się m.in. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Wrocławska Inicjatywa Rowerowa. Oba stowarzyszenia jako alternatywę zaproponowały budowę kładki pieszo-rowerowej, ale politechnika taka możliwość odrzuciła. TUMW wysłał też do prezydenta Wrocławia list, w którym domaga się wyjaśnień, dlaczego kolejka ma być finansowana z miejskiej kasy, a WIR zadała z kolei serię pytań władzom uczelni.

REKLAMA
Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA