Politechnika Wrocławska wyłoniła po siedmiu latach nowego właściciela zabytkowej kamienicy przy Operzeźródło: Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska wyłoniła po siedmiu latach nowego właściciela zabytkowej kamienicy przy Operze

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
Kamienica, pl. Teatralny 2
adresWrocław, plac Teatralny 2
REKLAMA
Uczelnia próbowała zbyć niepotrzebną jej nieruchomość przy placu Teatralnym już w 2012 roku. Oczekiwała wówczas 25 milionów złotych. W kwietniowym, szóstym przetargu obniżyła swoje oczekiwania do 17,5 miliona. Znalazło się dwóch chętnych – jeden z nich ma przejąć budynek.
Politechnika Wrocławska rozstrzygnęła 24 kwietnia postępowanie na sprzedaż nieruchomości przy pl. Teatralnym 2 (o jego ogłoszeniu informowaliśmy w marcu). Cena wywoławcza wynosiła 17,5 mln zł netto. Zgłosiło się dwóch chętnych. Jeden z nich jest potencjalnym nabywcą.
Obecnie trwają procedury i przygotowania do podpisania umowy – mówi nam Michał Ciepielski z biura prasowego PWr. Nie może przekazać na tym etapie więcej informacji w związku z nieobecnością kanclerza.
Uczelnia próbowała po raz pierwszy sprzedać kamienicę w sąsiedztwie Opery Wrocławskiej już w 2012 roku, z ceną wywoławczą w wysokości 25 mln zł. Tyle samo oczekiwała rok później, a przy trzeciej próbie obniżyła wymagania do 20 mln zł. W 2014 roku było to już 18 mln zł, a w 2017 r.15,1 mln zł. W kwietniu tego roku opłaciło się jej podniesienie ceny do 17,5 mln zł. Zwycięzca, którego tożsamość PWr poda po sfinalizowaniu transakcji, zapłaci 18 mln 390 tys. zł.
Politechnika Wrocławska
Politechnika Wrocławska

Mieszkania i usługi w dawnym instytucie górnictwa

Powierzchnia działki wynosi 1055 mkw. Stoi na niej budynek byłego Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej o pow. netto 4465 mkw. Dwa lokale są wynajmowane: 184 mkw. na czas nieokreślony z 9-miesięcznym okresem wypowiedzenia i 10 mkw. do 2023 roku z 6-miesięcznym okresem.
Kamienica znajduje się od 1988 roku w rejestrze zabytków. Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków przyszły właściciel musi wyremontować balkony na frontowej elewacji oraz wykonać do końca roku niezbędną izolację przeciwwilgociową ścian piwnic.
Plan miejscowy przewiduje utworzenie przy pl. Teatralnym 2 m.in. usług (w tym centrotwórczych, m.in. finansowe, administracyjne, turystyczne) i zabudowy wielorodzinnej (wyłącznie powyżej pierwszej kondygnacji nadziemnej). Budynek może mierzyć maksymalnie 23 m. Nie dopuszcza się jego nadbudowy.
REKLAMA
Politechnika Wrocławska

Hotel w centrum już sprzedany

W maju 2017 roku donosiliśmy, że PWr sprzedała zabytkowy hotel Lothus przy ul. Wita Stwosza. Kupca szukała już trzy lata wcześniej. Początkowo oczekiwała 16 mln zł. Ostatecznie Rafin Developer Sp. z o.o. zapłacił 13 mln zł. W maju ubiegłego roku opisywaliśmy szczegóły jego planów dotyczących m.in. podwyższenia standardu obiektu i odtworzenia przedwojennej bryły.
fot. Mariusz Bartodziej
Materiały inwestora

Uniwersytet Wrocławski także z sukcesem

Nabywcę nieruchomości po latach starań znalazł także Uniwersytet Wrocławski. W marcu pisaliśmy, że wystawił na sprzedaż osobno dwazabytkowe gmachy przy ul. Szajnochy – bibliotekę oraz Pałac Wallenberg-Pachaly. W zeszłym tygodniu donosiliśmy, że sukcesem zakończyło się postępowanie dotyczące drugiego z tych obiektów.
Investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA