DODAJ

Politechnika Wrocławska wyburzy zabytkowy magazyn na kampusie. Przywróci dawny dziedziniec

Wrocław
Politechnika Wrocławska wyburzy zabytkowy
Mariusz Bartodziej
2018-09-13 08:37:50
Budynek A-8 sprzed 61 lat, przy ulicy Norwida, pełnił m.in. funkcję warsztatową. Politechnika zamierza go rozebrać z powodu złego stanu technicznego. Wpierw musi uzyskać zgodę konserwatora zabytków.

Politechnika Wrocławska złożyła 31 sierpnia wniosek o pozwolenie na wyburzenie budynku A-8, znajdującego się przy ul. Norwida 1-3.

O rozbiórce zadecydował przede wszystkim jego zły stan techniczny – wyjaśnia Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska


Wróci dziedziniec w pierwotnej formie

Magazyn powstał w 1957 roku – od początku był tymczasowym rozwiązaniem. Znajdował się w nim garaż, a po rozbudowie m.in. warsztaty oraz siedziba działu socjalnego uczelni. Jeszcze w ubiegłym roku mieściły się tam laboratoria Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Część wyposażenia została już przeniesiona, podobnie stanie się zresztą rzeczy.

Obecnie budynek nie przedstawia znaczącej wartości architektonicznej, nie jest też opłacalne inwestowanie w jego remont. Dlatego zdecydowano o jego rozbiórce, dzięki czemu przywrócony zostanie pierwotny stan dziedzińca pomiędzy budynkami A-4 i A-5. W miejsce obiektu pojawi się trawnik i zieleń – mówi Michał Ciepielski.

Wyburzenie spowoduje otwarcie kampusu od strony ul. Smoluchowskiego oraz ochronę istniejącego szpaleru drzew. Ukaże się brama wjazdowa, autorstwa mistrza kowalstwa artystycznego Jaroslava Vonki. Najpierw uczelnia musi jednak uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Zespół budynków w kwartale ul. Norwida, Smoluchowskiego, Łukasiewicza i Wybrzeża Wyspiańskiego jest od 1995 roku wpisany do rejestru zabytków.

Politechnika Wrocławska


Politechnika wyremontuje zabytkowy budynek na kampusie

Rozbiórka obiektu A-8 to nie jedyny plan inwestycyjny Politechniki Wrocławskiej na terenie kampusu. Planuje jeszcze m.in. przywrócić blask zabytkowemu budynkowi szpitalnemu przy ul. Hoene-Wrońskiego 13c. Zapłaciła za niego Uniwersytetowi Medycznemu prawie 7 mln zł. 15 maja wyłoniła wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Została nim poznańska firma Demiurg Sp. z o.o. Sp. k. Szczegóły planowanej inwestycji opisywaliśmy w marcu.

fot. Mariusz Bartodziej