Polpharma otworzyła centrum produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe w woj. pomorskimFot. Magdalena Dalecka / UM Starogard Gdański

Polpharma otworzyła centrum produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe w woj. pomorskim

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polpharma w Starogardzie Gdańskim stawia odważny krok w kierunku przywrócenia produkcji API w Polsce. 23 października starogardzkie Zakłady Farmaceutyczne oficjalnie zakończyły projekt pn. „Prometeusz”. Działaność rozpoczęło laboratorium badawczo-rozwojowe oraz centrum produkcyjne wysokoaktywnych substancji farmaceutycznych. Gratulacje z okazji otwarcia nowej inwestycje na ręce prezesa Polpharmy Sebastiana Szymanka złożył prezydent miasta Janusz Stankowiak.

ZF Polpharma zakończyły trwającą dwa lata inwestycję o wartości 100 mln zł pn. „Prometeusz”. 23 października otworzyły w Starogardzie Gdańskim nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe oraz centrum produkcyjne wysokoaktywnych substancji farmaceutycznych, wykorzystywanych do rozwoju leków, w tym onkologicznych.

Nowy obiekt to unikalne i pierwsze tego typu centrum w Polsce wyposażone w światowej klasy infrastrukturę badawczą i produkcyjną. To też jedno z nielicznych centrum w Europie, zatrudniające polskich specjalistów. Jego powstanie jest ważnym etapem uniezależniania się Polski od dostaw substancji czynnych z Azji. Wysokoaktywne substancje farmaceutyczne, które będą tu produkowane, zwiększą dostępność surowców niezbędnych do produkcji wielu leków, między innymi przeciwnowotworowych i pediatrycznych. To odważny krok w kierunku przywrócenia produkcji API w Polsce.

Urocztyste otwarcie nowej inwestycji

W uroczystości uczestniczyło wielu gości z całej Polski, głównie z branży farmaceutycznej, akademickiej, władz rządowych i samorządowych.

Zaproszonych gości przywitał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Anna Olkowska-Jacyno Wicewojewoda Pomorska, Jacek Karnowski sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Prezes ZF Polpharma Sebastian Szymanka.

– Prometeusz to nie tylko nowoczesny obiekt, ale przede wszystkim kompleksowe rozwiązanie dla produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych (ang. HP API). To substancje, które mają kluczowe znaczenie m.in. w dziedzinie onkologii, gdzie, jak wszyscy wiemy, zapadalność na nowotwory rośnie w alarmującym tempie. Nasza inwestycja pozwoli na skuteczniejszą walkę z tym wyzwaniem, dostarczając niezbędnych narzędzi dla nowoczesnej medycyny. Nasz entuzjazm i duma wynikają z przekonania, że dzięki Prometeuszowi, Polpharma będzie mogła jeszcze skuteczniej przyczyniać się do poprawy zdrowia i jakości życia pacjentów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W ten sposób realizujemy naszą misję „Pomagamy ludziom żyć zdrowo w zdrowym świecie” – powiedział prezes Zarzadu Sebastian Szymanka.

W imieniu mieszkańców Starogardu Gdańskiego gratulacje z okazji otwarcia nowej inwestycji na ręce Prezesa Polpharmy złożył Prezydent Miasta Janusz Stankowiak. Podziękował za olbrzymi wkład w rozwój polskiej gospodarki lekowej, obecność na starogardzkim rynku pracy oraz zaangażowanie w lokalane działania na rzecz mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

REKLAMA
Fot. Magdalena Dalecka / UM Starogard Gdański

Debata – bezpieczeństwo lekowe w Polsce

Zwiedzanie laboratorium poprzedziła debata pt. „Czy polski przemysł farmaceutyczny produkuje najpotrzebniejsze leki? Plan antykryzysowy?”. Uczestniczyli w niej: Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Katarzyna Piotrowska-Radzewicz, Ryszard Świlski senator RP, Alicja Chybicka posłanka na Sejm RP przewodnicząca Parlamentarnej Komisji ds. Dzieci oraz Prezes Zarządu Polpharmy Sebastian Szymanek.

Wcześniej dr Krzysztof Chlebus z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił prezentację dotyczącą ,,Perspektywy rozwoju rynku substancji czynnych na świecie”.

Debata była okazją do rozmowy o polityce państwa w zakresie bezpieczeństwa lekowego. Poruszono też kwestie dotyczące polityki przemysłowej państwa w odniesieniu do sektorów krytycznych dla życia i zdrowia obywateli. Polpharmie zależy bowiem na bezpieczeństwie lekowym oraz rozwoju innowacyjnej polskiej gospodarki.

Nowa jednostka naukowo-badawcza i produkcyjna przyczynią się do zwiększenia zdolności produkcyjnych zakładu, tworząc nowe miejsca pracy. Zastosowane w nowym obiekcie najwyższej klasy technologie wspierać będą rozwój gospodarczy Polski i Pomorza.

Fot. Magdalena Dalecka / UM Starogard Gdański

Źródło: UM Starogard Gdański

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA