Nie można stwierdzić, że duże powierzchnie mieszkalne są w naszym kraju szczególnie popularne. Nie oznacza to jednak, że tego typu lokale nie znajdują nabywców. Wręcz przeciwnie, te luksusowe i w dobrych lokalizacjach świetnie odnajdują się w swojej niszy.
Duże lokale i apartamenty stanowią tylko kilka procent wszystkich ofert na rynku mieszkaniowym. Na zakup takich lokali mogą sobie pozwolić zamożne osoby oraz inwestorzy, którzy chcą wypracować dużą stopę zwrotu.
Wysoki standard dużej powierzchniGłównym czynnikiem, który decyduje o zakupie dużego mieszkania lub apartamentu jest nie tylko zasobność portfela i wielkość rodzinny. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na zakup 4-pokojowego mieszkania o powierzchni przekraczającej 70 mkw. Deweloperzy w swoich projektach zawsze planują po kilka dużych lokali, jednak w większości są one w średnim standardzie i stanowią typowe „zapchajdziury”, na które w końcu, po dużym rabacie ktoś się zdecyduje, bo musi.
Odrębną kategorię stanowią inwestycje mieszkaniowe o podwyższonym standardzie, gdzie zarówno sam budynek jak i części wspólne są na najwyższym poziomie. Wybór takiej nieruchomości to chęć podniesienia swojego standardu życia ponad przeciętną, ale także określenie swojej pozycji społecznej i zawodowej poprzez przynależność do określonej grupy mieszkańców. W tego typu projektach deweloperzy skupiają się na jak najlepszym wyeksponowaniu i przystosowaniu największych mieszkań do rangi super apartamentów. Osiedla, w których znajdują się apartamenty powinny znajdować się w prestiżowych lokalizacjach, dobrze skomunikowanych, z bogatą infrastrukturą. W okolicy powinny mieścić się kina, teatry, prestiżowe uczelnie. Kolejnym ważnym czynnikiem musi być wysoka jakość materiałów użytych do budowy zarówno inwestycji mieszkaniowej, jak i samych apartamentów. Obecność marmurów oraz drewnianych elementów stanowi dodatkową wartość podkreślającą prestiż nieruchomości.
Najwięcej tego typu nieruchomości można znaleźć w Warszawie, gdzie ceny w centrum potrafią dochodzić do 20 tys. za metr kwadratowy, a nawet i więcej.
Także mieszkańcy innych miast mają spory wachlarz wyboru, jednak ceny są tu znacznie niższe. Dla Krakowa to poziom 12-15 tys., a Poznania 8-10 tys. zł.
Z zyskiem dla inwestoraInwestorzy zainteresowani zakupem nieruchomości pod wynajem również coraz częściej decydują się na duże, 4-pokojowe mieszkania. Podyktowane jest to oczywiście stawkami wynajmu takich lokali, które dają zadowalającą stopę zwrotu, znacznie przekraczającą 10 procent w skali roku. Prym pod tym względem wiedzie Warszawa, gdzie stawki wynajmu takich lokali są najwyższe.
fot. Kajtman
Zdaniem ekspertów, rynek dużych mieszkań, które są atrakcyjne dla inwestorów nie kończy się tylko na Warszawie. Apartamenty w Krakowie, który co roku odwiedza masa zagranicznych gości, mogą przynosić zyski z wynajmu krótkoterminowego, zaś w Poznaniu, gdzie w okolicy swoje zakłady otwierają światowe koncerny, grupę docelową dla luksusowych lokali stanowią dyrektorzy i menadżerowie. Poznań to także targi i zagraniczni goście oczekujący najwyższego standardu najmowanych apartamentów.
Niewątpliwie okazją do przyjrzenia się bliżej ofertom dostępnym na poznańskim rynku nieruchomości, będą organizowane w dniach 15-16 października „Targi Nowy Adres”. Jest to obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy poszukują mieszkań, tych bardziej luksusowych, jak i o niższym standardzie.