[Polska] Rośnie rynek luksusowych nieruchomości

[Polska] Rośnie rynek luksusowych nieruchomości

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Ekskluzywne mieszkania, podobnie jak inne dobra luksusowe, przeżywają w ostatnim czasie znaczny rozkwit. Deweloperzy liczą na więcej, ponieważ nie brakuje chętnych na zakup mieszkań z wyższej półki cenowej. Eksperci również prognozują, że trend ten powinien stale rosnąć z roku na rok.
Polacy coraz chętniej kupują drogie domy i mieszkania. Według raportu firmy KPMG w 2015 r. nastąpił 7 procentowy wzrost sprzedaży nieruchomości luksusowych, zaś w poprzednim roku łączna wartość tej części rynku wyniosła 1,2 mld złotych. Eksperci w raporcie przewidują dalszy wzrost w sektorze nieruchomości luksusowych, których wartość do 2020 r. ma wzrosnąć o 22 procent względem 2016 r. 
Warszawa jest obecnie dominującym rynkiem nieruchomości luksusowych w Polsce. W stolicy buduje się najwięcej tego typu lokali, rośnie również grupa klientów, którzy mogą sobie pozwolić na ich zakup. Statystyki cenowe na warszawskim rynku znacznie podniosły apartamentowce takie jak Złota 44 czy Cosmopolitan, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić nawet 20-30 tys. zł. Takie inwestycje nie powstają jednak na porządku dziennym. Koniunktura na mieszkania z górnej półki stwarza również szansę dla deweloperów budujących mniejsze osiedla, w których znajdują się mieszkania aspirujące do rangi apartamentów.
Zdaniem Pawła Beyma z firmy Emmerson wspomniane wcześniej inwestycje apartamentowe dostępne są tylko dla bardzo wąskiego grona klientów. Osoby z ograniczonym budżetem powinny szukać mniejszych inwestycji oferujących tego typu lokale. – Na warszawskim rynku można znaleźć duże mieszkania zbliżone swoją klasą do apartamentów, których cena jest nawet kilkukrotnie niższa. Przykładem może być inwestycja CityZen na Mokotowie, w której ostatnie duże, 3-pokojowe mieszkania są oferowane już w cenach zaczynających się od 6 400 zł/mkw., co jest prawdziwą okazją – tłumaczy ekspert Emmersona.
CityZen jest starannie zaprojektowanym osiedlem, które stanowi połączenie nowoczesnej architektury z elementami naturalnej zieleni. Jednym ze znaków szczególnych inwestycji jest harmonijnie zaprojektowany ogród w stylu Zen, dostępny tylko dla mieszkańców osiedla. 
Coraz większe zapotrzebowanie na apartamenty i mieszkania z górnej półki można dostrzec również w Poznaniu. Stolica Wielkopolski popyt na luksusowe nieruchomości może zawdzięczać zachodnim firmom, które inwestują w regionie. W okolicach Poznania otwierane są siedziby światowych koncernów, które zatrudniają tysiące pracowników, w tym kadrę kierowniczą. Menadżerowie oraz dyrektorzy często są też relokowani z innych krajów. Zważywszy na to, że ceny apartamentów oraz luksusowych mieszkań, zarówno w Poznaniu, jak i w całej Polsce są dużo niższe niż w krajach Zachodniej Europy, pracownicy wyższego szczebla mogą sobie pozwolić na zakup lub wynajem takiej nieruchomości. 
Poznański rynek luksusowych mieszkań jest mniejszy niż w Warszawie czy Krakowie, dlatego też ciekawe lokale bardzo szybko znajdują nabywców. Przy odrobienie szczęścia można jednak natrafić w ofercie dewelopera na mieszkania o podwyższonym standardzie. W inwestycji Maraton Gardens zostało jeszcze kilka największych lokali, których ceny zaczynają się już od ok. 8 tys. zł za mkw., przy czym przy zakupie tych najbardziej luksusowych z ostatnich pięter cena może być istotnie wyższa. Osiedle znajduje się w znakomitej lokalizacji, nieopodal poznańskiego Starego Rynku i stanowi nie lada gratkę dla tych, którzy szukają mieszkania na prestiżowym osiedlu, świetnie skomunikowanego z resztą miasta, gwarantującego właściwe wyróżnienie zgodnie z ich pozycją zawodową.
Nie można również pominąć faktu, że znaczna część luksusowych nieruchomości w dużych miastach jest nabywana w celach inwestycyjnych. W przypadku tego typu lokali opłacalny jest wynajem długo i krótkoterminowy, należy jednak ocenić zarówno potencjał lokalu, jak i zapotrzebowanie rynku. Do zakupu nieruchomości inwestorów mogą skłonić zarówno stale utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe, jak i ostatnie doniesienia Banku Światowego, który przewiduje w tym roku wzrost gospodarczy naszego kraju na poziomie 3,1 procent z 2,5 szacowanych na 2016 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

LCube inwestuje pod Wrocławiem. Wybuduje Logistic Park Wrocław
Kolejny inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego parku magazynowo-logistycznego w aglomeracji w...
Centrum Praskie Koneser w Warszawie zostanie sprzedane
Znajdujące się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, w samym centrum dzielnicy Stara Praga,...
Niemiecki koncern BSH rozszerza produkcję we Wrocławiu. Będą nowe miejsca pracy
Jeden z największych niemieckich koncernów zwiększy zatrudnienie w swojej fabryce w stolicy Dolnego...
Lidl otwiera kolejny sklep pod Wrocławiem
Lidl otwiera kolejny sklep w aglomeracji wrocławskiej. W czwartek, 5 sierpnia o godz. 6 otworzy swoj...
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w II kw. 2021 roku
Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach k...
Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tysięcy złotych
Na koniec czerwca 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostając...
Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 3...
Kraków nadal najatrakcyjniejszym i największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Według raportu "Office Occupier": Rynek biurowy w Krakowie” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcj...
Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...