Inwestycje premium na wrocławskim rynku nieruchomości

Inwestycje premium na wrocławskim rynku nieruchomości

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Nieruchomości z rynku premium to inwestycje dla wszystkich tych, którzy cenią jakość i mogą pozwolić sobie na odrobinę luksusu. Najdroższe z nich zlokalizowane są najczęściej w centrach metropolii. Największa oferta takich inwestycji jest w miastach historycznych, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, a ich ceny wahają się od 7 tys. wzwyż i zawsze reprezentują najwyższy standard. We Wrocławiu rynek nieruchomości ekskluzywnych skoncentrowany jest w okolicach Starego Miasta i na obszarze leżącym na południe od starówki (Krzyki). Zaletą tych kompleksów mieszkaniowych jest to, że ich cena nie ulega rynkowej koniunkturze, co sprawia, że mogą być bardzo dobrą inwestycją na przyszłość.
Inwestycje premium to bardzo dobra lokata własnego kapitału. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest stabilność tego segmentu rynku nieruchomości względem koniunktury rynkowej oraz fakt, że nieruchomości te zachowują wysokie ceny, ponieważ dla klienta zamożnego są niezmiennie symbolem prestiżu i statusu społecznego. Liczba osób, które mogą pozwolić sobie na taki wydatek nieustannie się zwiększa. To klienci o dużych wymaganiach, którzy wiedzą dokładnie czego chcą od inwestycji – komentuje Jakub Orski pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom S.A. Niewątpliwym atutem segmentu apartamentów luksusowych jest także jego odporność na wahania rynku – jakość zawsze pozostaje w cenie, dlatego ten obszar oferty deweloperów wyróżnia się wyjątkową stabilnością i cieszy coraz większym zainteresowaniem. W tego typu nieruchomościach wysoki standard determinuje wartość. Im jest on wyższy, tym wyższa jest cena nieruchomości.
Zainteresowanie inwestycjami typu premium w stolicy Dolnego Śląska – tak jak i w całej Polsce – nieustannie rośnie. W latach 2006-2010 we Wrocławiu, oddano do użytku 8 takich budynków, natomiast pomiędzy 2011 a początkiem 2016 roku zakończono budowę 11 takich kompleksów*. Świadczy to o rozwoju sektora premium i trendach jakie przybyły do Polski z krajów zachodnich. W Polsce obserwujemy powrót ludzi do miast i chęć życia w dużych metropoliach, preferowane jest   centrum lub dobrze skomunikowane dzielnice.
Miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, mają najbogatszą ofertę luksusowych nieruchomości. Na rynku premium niepodzielnie dominuje stolica, ale Wrocław z roku na rok prezentuje coraz szerszą ofertę skierowaną do zamożnego klienta. W stolicy Dolnego Śląska najwięcej apartamentowców znajduje się w centrum. Większość zlokalizowanych jest w starych, pieczołowicie odrestaurowanych kamienicach. Ale miasto wciąż rozbudowuje się i uzupełnia swój krajobraz o nowoczesne, oryginalne inwestycje. Zjawisko reurbanizacji i trend prowadzenia życia silnie związanego z tkanką miejską sprzyja rozwojowi rynku nieruchomości w segmencie premium. Wśród mieszkańców miast jest coraz więcej właścicieli nieruchomości luksusowych. To ludzie zamożni, najczęściej w wieku 40+, właściciele prywatnych działalności (57%) lub najwyższa kadra kierownicza dużych spółek*.
Pamiętajmy też, że na cenę nieruchomości – zwłaszcza tych premium – wpływa nie tylko jakość i atrakcyjna architektura, ale też lokalizacja. Wartość nieruchomości znacznie podwyższa bliskość zaplecza usługowo-handlowego, dzięki któremu mieszkańcy tych apartamentowców zaoszczędzą swój czas. Bliskość terenów rekreacyjnych stanowi dodatkowy atut, na który dziś, w dobie dbałości o zdrowy tryb życia, zwraca uwagę niemalże każdy potencjalny klient. Średnia cena mieszkania premium w Śródmieściu Wrocławia może kosztować ok. 7-30 tys. zł.
REKLAMA
Warto pamiętać, że zakupem apartamentów mogą być zainteresowani nie tylko indywidualni klienci, lecz także przedsiębiorstwa. We Wrocławiu swoje siedziby mają największe światowe korporacje z sektora IT, które delegują tu swoich pracowników z całego świata. Alternatywą dla nieustannego wynajmowania apartamentów w hotelach, coraz częściej stają się dla takich firm inwestycje premium położone w centrum miasta. Z łatwością znajdziemy wiele takich lokali w sercu Wrocławia. Przykładem kompleksu apartamentów w Śródmieściu jest Bulwar Drobnera, inwestycja wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom S.A. W obiekcie znajduje się 17 apartamentów, wyposażonych w duże przestronne tarasy, z których rozpościera się widok na Odrę i Stare Miasto. Właściciele tych lokali docenią również doskonałą komunikację, bliskość nadodrzańskich bulwarów i wielu lokali usługowych. Budynek zawiera też dwie kondygnacje przestrzeni biurowych, w których może znaleźć się siedziba firmy.  
Choć w dużych metropoliach nie brakuje lokali premium z rynku wtórnego, deweloperzy chętnie budują nowe inwestycje o wysokim standardzie. Ich projekty niejednokrotnie zakładają tworzenie mniejszych lokali, będących alternatywą dla rozległych powierzchni apartamentów mieszczących się w historycznych kamienicach. Mniejszy metraż oznacza niższą cenę, przez co nowym inwestycjom łatwiej konkurować z rynkiem wtórnym. Lokale z rynku pierwotnego mogą zainteresować szersze grono klientów, ponieważ choć zachowują atrybuty mieszkań luksusowych, ich powierzchnia często nie przekracza 100 mkw.
Nieruchomości typu premium – zarówno te z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – cieszą się dużym powodzeniem. Rewitalizacji poddawane są stare kamienice, które ze względu na swoją urodę i lokalizację są luksusowym i pożądanym nabytkiem. Z kolei nowe, wysmakowane architektonicznie inwestycje deweloperskie dostosowane są do potrzeb klientów, zwiększając różnorodność oferty segmentu apartamentowców. Decyzję o zakupie lokalu premium determinuje w dużym stopniu zachodni styl życia w mieście, który na dobre zagościł w Polsce. Pchani nowymi trendami zamożni klienci, niegdyś mieszkający w wielkich rezydencjach pod miastem, dziś przenoszą się do metropolii i luksusowych apartamentów w centrum. W konsekwencji miejska zabudowa typu premium będzie się rozrastać i rozwijać w najbardziej atrakcyjnych dzielnicach dużych aglomeracji.
* źródło danych: raport o „Rynkach luksusowych nieruchomości w Polsce ”, KPMG w Polsce I REAS, monitoring REAS po I kw. 2015 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA