Czy ruszy budowa kilkunastometrowych mieszkań

Czy ruszy budowa kilkunastometrowych mieszkań

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Czy zniesienie normy dotyczącej minimalnej powierzchni budowanych mieszkań spowoduje, że w nowych inwestycjach pojawią się lokale o metrażu poniżej 20 mkw.? Czy deweloperzy planują budowę mikromieszkań w swoich projektach? Czy jest zainteresowanie zakupem takich lokali? Sondę przedstawia serwis nieruchomości Dompress.pl.
Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.Mieszkania kompaktowe, tj. lokale o najlepszej relacji powierzchni do liczby pomieszczeń zawsze były poszukiwane na rynku. Zainteresowanie małymi mieszkaniami jest bardzo widoczne w ciągu ostatnich 2-3 latach, kiedy mocno aktywni zaczęli być klienci inwestycyjni, poszukujący lokali pod wynajem. Powód jest prosty, za niższą cenę można kupić mieszkanie spełniające określoną funkcję. Wykończenie takiego mieszkania również jest tańsze, a przez to rentowność z najmu wyższa. Mniejszych mieszkań szukają również osoby o ograniczonej zdolności kredytowej.    Ograniczenia co do minimalnej wielkości pokoi, kuchni, salonu, czy kubatury łazienki w znacznym stopniu utrudnia projektowanie małych mieszkań, w związku z czym minimalna powierzchnia mieszkania jednopokojowego na rynku to około 23-25 mkw., a dwójki z aneksem kuchennym 35-40 mkw. Zniesienie limitów zdecydowanie ułatwi projektowanie mniejszych mieszkań, na które jest popyt, szczególnie w projektach zlokalizowanych w centrach miast. Po wprowadzeniu zmian, na pewno będziemy starali się dostosować projekty do oczekiwań rynku, uzupełniając ofertę o lokale o mniejszym metrażu. 
Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.Wielkość oferty rynkowej mikromieszkań i popyt na nie zależeć będzie m.in. od ustalanych cen. Rynek nadal jednak preferuje dwu i trzypokojowe mieszkania o powierzchniach około 50-60 mkw. Takie lokale znaleźć można w każdym, naszym projekcie. W przygotowywanych do wprowadzenia inwestycjach nie przewidujemy tzw. mikromieszkań. Metraże oferowanych mieszkań zaczynać się będą od ok. 30 mkw.
Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO ClassicZniesienie normy dotyczącej minimalnej powierzchni mieszkania nie spowoduje rewolucyjnych zmian na rynku. Z pewnością przysłuży się inwestorom, szczególnie kupującym mieszkania z przeznaczeniem na najem krótkoterminowy, a wydaje się że taki był właśnie powód zmiany przepisów. W przypadku projektów mieszkaniowych istnieją również przepisy związane z wymaganą ilością miejsc postojowych w przeliczeniu na liczbę mieszkań. Projektowanie większej liczby mieszkań o niedużych metrażach przynosi konieczność budowy kolejnego poziomu garażu, lokowanego zwykle pod budynkiem, co przestaje mieć ekonomiczne uzasadnienie. To powód ograniczonej ilości mieszkań możliwych do wybudowania w inwestycji. 
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home InvestZniesienie normy minimalnej powierzchni mieszkań z pewnością przyczyni się do tego, że w nowych inwestycjach pojawią się lokale o metrażu poniżej 20 mkw. Przy czym, ilość takich mieszkań w inwestycji będzie uwarunkowana różnymi czynnikami oraz lokalizacją samego projektu. Jeśli pojawi się taka potrzeba mieszkania tego typu znajdą się w naszych inwestycjach. Najbardziej są nimi zainteresowani klienci dokonujący zakupów w celach inwestycyjnych. 
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.Mieszkania kompaktowe cieszą się największym zainteresowaniem w inwestycjach realizowanych w sektorze nieruchomości popularnych. Już teraz najwięcej kupujących decyduje się na lokale o powierzchni do 40 mkw., stąd można przypuszczać, że jeśli na rynku pojawią się mniejsze mieszkania także znajdą się na nie chętni. Mikromieszkania są przede wszystkim idealnym rozwiązaniem inwestycyjnym. W warszawskim projekcie Wola Invest mamy w ofercie wykończone i wyposażone mieszkania jednopokojowe w cenie od 239 tys. zł.  
Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.Z uwagą przyglądamy się temu, co dzieje się na rynku nieruchomości, analizujemy m.in. także trend budowy mikroapartamentów. Stawiamy przede wszystkim na wygodę i komfort, co przekłada się na jakość i rodzaj oferowanych mieszkań. Na tym etapie nie sprzedajemy tego typu lokali, ale nie wykluczamy, że w przyszłości mogą się one pojawić w naszej ofercie.
REKLAMA
Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel ServiceMikromieszkania to dynamicznie rozwijający się segment na rynku. Popularnością cieszą się zwłaszcza wśród rentierów, studentów, czy singli, którzy samodzielnie starają się o kredyt. W naszych projektach zawsze planujemy odpowiednią liczbę mniejszych lokali, o metrażu od około 25 mkw., które są jednymi z najszybciej kupowanych mieszkań. Z dzisiejszymi możliwościami kreatywnego i funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni to interesująca oferta dla osób żyjących w pojedynkę. 
Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon GdańskNie zdarzają się nam zapytania dotyczące mieszkań poniżej 20 mkw. Najmniejsze mieszkania o jakie pytają klienci to 25-27 mkw. Małe mieszkania o powierzchni do ok. 35 mkw. znikają z naszej oferty błyskawicznie, jeszcze w okresie przedsprzedaży. Dla inwestora najbardziej atrakcyjnym kąskiem jest lokal o powierzchni 35-40 mkw., na której mieszczą się dwa pokoje z odrębną kuchnią. Nie planujemy budowy mieszkań o metrażu mniejszym niż 20 mkw. w naszych inwestycjach. Ważny aspekt to koszt budowy mikromieszkań, a w konsekwencji  cena sprzedaży metra kwadratowego. Każde z tych mieszkań musi być wyposażone w łazienkę i przyłącza kuchenne, a koszt realizacji projektu z większą liczbą tych pomieszczeń jest odpowiednio wyższy. Być może najlepszą grupą docelową dla mikromieszkań będą samotne osoby starsze, dla których bardzo istotnym czynnikiem są koszty eksploatacyjne. Sprawdzą się również prawdopodobnie w przypadku budowy aparthoteli.
Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate DevelopmentPo zmianie przepisów związanych z minimalnym metrażem mieszkań nie zamierzamy wprowadzać zmian w strukturze oferty. Dzięki temu nasi klienci będą mieli pewność zachowania najwyższych norm, nawet jeśli nie będzie to odgórnie wymagane. Nowe przepisy dadzą większą swobodę deweloperom. Warto jednak zauważyć, że osób zainteresowanych nietypowymi rozwiązaniami, czyli „mikroskopijnymi” mieszkaniami jest niewiele. Daje się to zauważyć na przykładzie kawalerek budowanych według „starych” zasad. Takie mieszkania stanowią niewielki ułamek rynku nieruchomości, kupiło je 5 proc. Polaków przebadanych przez TNS Polska. Zapotrzebowanie na „mikroskopijne” lokale będzie z pewnością jeszcze mniejsze.
Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas EstatesPlanowane zniesienie norm dotyczących minimalnej powierzchni pomieszczeń spowoduje, że w nowych projektach pojawią się mieszkania o mniejszym metrażu. Klienci bardzo często pytają o najmniejsze mieszkania. Najlepszym przykładem tego, że popyt na małe mieszkania nie słabnie jest nasza, nowa inwestycja Apartamenty Krasińskiego II zlokalizowana na warszawskim Żoliborzu. Sprzedaliśmy w niej wszystkie mieszkania o metrażach od 25 do 30 mkw., które stanowiły 6 proc. oferty w tym projekcie. Jeśli będziemy planować budowę mieszkań o powierzchni mniejszej niż 20 mkw. bardzo istotną kwestię stanowić będzie zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności takich lokali, aby równowaga pomiędzy niewielką powierzchnią i spełnieniem oczekiwań nabywców została zachowana. 
Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ InvestmentOd dawna specjalizujemy się w budowie niewielkich, ale funkcjonalnych mieszkań. Nie mniej zmiana przepisów nie spowoduje, że będziemy je budować o powierzchniach mniejszych niż 20 mkw., ponieważ kupujący nie zgłaszają takiego zapotrzebowania. 
Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.Nie odnotowaliśmy zapotrzebowania na mieszkania o metrażu poniżej 20 mkw. w naszych inwestycjach. Klienci, którzy poszukują niewielkich lokali, pytają raczej o mieszkania w przedziale od 25 do 30 mkw., ponieważ mniejsze lokale nie zapewniają komfortu i odpowiedniej przestrzeni. Potencjalni najemcy również interesują się większymi metrażami, uważają mieszkania o powierzchni poniżej 20 mkw. za zbyt ciasne. Dlatego także inwestorzy, którzy znają rynek nieruchomości, będą woleli zainwestować w lokale o kilka metrów większe, które dają większe szanse na wynajem.  
Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu, Waryński S.A. Grupa HoldingowaJedynie projekty dopasowane do oczekiwań nabywców mogą odnosić sukcesy. Dlatego też, planując realizację kolejnych etapów naszych inwestycji, bardzo szczegółowo analizujemy sprzedaż w uruchomionych fazach projektów oraz opinie i zapytania ze strony klientów. Dzięki takiemu modelowi widzimy, że niewielkie kawalerki i mieszkania dwupokojowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących. W naszych projektach tego rodzaju lokale stanowią istotny element oferty, nie planujemy jednak wprowadzać do niej mikromieszkań.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA