Polska firma z branży kosmicznej Scanway S.A. i Uniwersytet Wrocławski nawiązały współpracęMateriały prasowe Scanway / ESA, / Europejski satelita kosmiczny Sentinel 5P

Polska firma z branży kosmicznej Scanway S.A. i Uniwersytet Wrocławski nawiązały współpracę

Orzech
Orzech
REKLAMA

Większości osób branża kosmiczna kojarzy się z gigantami, takimi jak amerykańska NASA i SpaceX, czy chiński Shenzou. Choć faktem jest, że Stany Zjednoczone, Chiny czy Rosja opanowały ten rynek to okazuje się, że na naszym polskim podwórku działają firmy, które mogą odegrać kluczową rolę w badaniu kosmosu. Scanway S.A. to wrocławski innowacyjny koncept zainicjowany kilka lat temu przez studentów, który od idei rozwinął się do liczącej się firmy na polskim rynku kosmicznym.

Dzisiaj Scanway to zespół doświadczonych inżynierów, specjalistów z zakresu technologii wizyjnej: optyków, programistów, specjalistów FPGA, mechatroników oraz automatyków. W ramach swojej działalności firma oferuje instrumenty/urządzenia optyczne dla pojazdów kosmicznych. Są to produkty dedykowane do obserwacji, obrazowania i analizy obrazu. Scanway oferuje teleskopy do obserwacji Ziemi, które charakteryzują się skalowalnością, modułowością i możliwością dopasowania wyników obrazowania do celów użytkownika. Drugim typem urządzeń są systemy wizyjne pracujące w warunkach kosmicznych i badające stan infrastruktury orbitalnej oraz monitorujące procesy produkcji oraz serwisowania w warunkach kosmicznych. W ramach działalności w przemyśle Scanway specjalizuje się w tworzeniu autorskich systemów wizyjnych do kontroli jakości. Rozwiązania firmy przyczyniają się do popularyzacji filozofii Przemysłu 4.0. poprzez automatyzację i optymalizację procesu kontroli jakości w takich branżach jak: automotive, poligraficznej i opakowaniowej, spożywczej, medycznej itp.

Uniwersytet Wrocławski nawiązuje współpracę naukową, dydaktyczną i co ważne gospodarczą z firmą Scanway. Podczas kilku spotkań, które odbyły się między naukowcami z UWr i przedstawicielami firmy określono kilka perspektywicznych pól współpracy. Dr hab. Robert Falewicz dyrektor Instytutu Astronomicznego mówił o wspólnych badaniach związanych z obserwacją kosmosu, m.in. gwiazd, Słońca czy innych obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym. Naukowcy będą mogli brać udział w procesie prototypowania teleskopów, kolimacji układów optycznych, symulacjach numerycznych czy testowaniu na obiektach astronomicznych. Istotnym aspektem współpracy będzie obszar analizy danych satelitarnych. Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina przemysłu i już dzisiaj dane satelitarne wykorzystuje się m.in. w rolnictwie, monitorowaniu zmian użytkowania ziemi, monitorowaniu miast oraz jakości powietrza.

Równie owocne było spotkanie z przedstawicielem Zakładu Geoinformatyki i Kartografii prof. dr. hab. Tomaszem Niedzielskim, na którym rozmawiano o wspólnych projektach związanych z dostarczaniem obrazu i analizą specjalistycznych danych w zakresie hydrologii, przepływu rzek i zagrożenia powodziowego. Podobne inicjatywy są planowane w dziedzinie archeologii i geologii.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się pomysł zbudowania i wystrzelenia wspólnego satelity, który umożliwi obserwację zarówno Ziemi, jak i przybliży nas do obiektów w kosmosie. Program kosmiczny będzie naszym wspólnym priorytetem. Scanway ma doświadczenie na tym polu, ponieważ na początku tego roku wystrzelili własnego satelitę STAR VIBE, który dwa razy dziennie przelatuje nad Wrocławiem.

REKLAMA

Poza tematami kosmicznymi poruszono również tematy nieco bardziej "przyziemne", takie jak praktyki dla studentów, doktoraty wdrożeniowe, czy studia podyplomowe.

Umowę o współpracy podpisano w siedzibie Scanway we Wrocławskim Parku Technologicznym. Współpracę Uniwersytet Wrocławski nawiązał dzięki wspólnej inicjatywie prorektora ds. badań naukowych prof. dr hab. Artura Błażejewskiego, dr Adrianny Michalewskiej kierownika Działu ds. Nauki oraz dr Justyny Czeszejko-Sochackiej z Centrum Transferu Technologii UWr.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA