Jak zmieniły się ceny mieszkań deweloperskich w III kw. 2014 r.

Jak zmieniły się ceny mieszkań deweloperskich w III kw. 2014 r.

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Czy oferta dostępna na największych pierwotnych rynkach mieszkaniowych okazała się tańsza niż w poprzednim kwartale? A może króluje na nich słowo stabilizacja?


Tak naprawdę jedynie Warszawa okazała się tym rynkiem pierwotnym, na którym w III kw. 2014 r. nie doszło do zauważalnych zmian poziomu średniej ceny.


Największe zmiany w minionym kwartale odnotowano w Gdańsku i w Krakowie. W pierwszym z tych miast średnia cena wzrosła o niemal 4% kw/kw. Tym samym oznacza to powrót do poziomu ostatnio notowanego tutaj dwa lata temu. Z kolei w drugim z wymienionych miast doszło do ponad 3%-owego spadku analizowanej wartości. Warto dodać, iż średnia cena spadła w mniejszym bądź większym stopniu w każdej z krakowskich dzielnic.


W dalszym ciągu powiększają się różnice pomiędzy Wrocławiem i Poznaniem. W stolicy Dolnego Śląska już niewiele brakuje, by średnia cena spadła poniżej pułapu 6 000 zł/mkw. Tymczasem w Poznaniu poziom średniej ceny lekko wzrósł (1,1% kw./kw.) zbliżając się do pułapu 6,6 tys. zł/mkw.

 

Średnie ceny mieszkań w wybranych miastach, rynek pierwotny, III kw. 2014 r.

REKLAMA

Miasto



Średnia cena w zł/mkw.



Zmiana kw/kw



Warszawa



8 051



-0,2%



Kraków



6 634



-3,4%



Wrocław



6 021



-1,3%



Poznań



6 582



1,1%



Gdańsk



5 902



3,9%


Opracowanie: Emmerson Realty, Dział Badań i Analiz na podstawie raportów "Pierwotny rynek mieszkaniowy, III kw. 2014 r."


Uwagę zwraca fakt, iż wzrost poziomu średniej ceny zaobserwowano w miastach, które można nazwać największymi beneficjentami programu MdM, czyli w Gdańsku i w Poznaniu. Na pozostałych rynkach można było zauważyć tańszą ofertę, ewentualnie ceny pozostały na dotychczasowym poziomie.


Jarosław Mikołaj Skoczeń

Grupa Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA