[Polska] Jones Lang LaSalle analizuje transakcje inwestycyjne na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 roku

Kajtman
Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości w 2012 r. osiągnęła wartość 2,75 mld euro, Polska pozostaje najbardziej aktywnym rynkiem w regionie CEE.
Według szacunków Jones Lang LaSalle, łączna wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła w 2012 r. w przybliżeniu 2.75 mld euro. To wynik równy rezultatowi osiągniętemu w bardzo dobrym dla rynku roku 2011 (również około 2.75 mld euro) i znacząco wyższy od wyniku zanotowanego w 2010 (1.98 mld euro). 76% całkowitej wartości transakcji zrealizowanych na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w 2012 r. przypadło na Polskę. Inwestorzy (przede wszystkim z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii) koncentrowali swoją uwagę na prestiżowych obiektach biurowych i handlowych, a wśród lokalizacji szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa, na którą przypadło 55 proc. całkowitego wolumenu transakcji. Największą transakcją inwestycyjną w 2012 r. była sprzedaż warszawskiego kompleksu handlowo - biurowego Złote Tarasy za 475 mln euro.


W ostatnich dwóch latach inwestycyjny rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce charakteryzował się zrównoważonym rozwojem, co znalazło odzwierciedlenie w stabilnym wolumenie transakcji na poziomie 2.75 mld euro, zarejestrowanym w 2011 i 2012. Po rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, wartość transakcji zrealizowanych w 2012 na rynku nieruchomości biurowych wynosi 1.08 mld euro (39.5 proc. całkowitego wolumenu), handlowych – 1.07 mld euro (39.0 proc.), magazynowych – 0.5 mld euro (17.8 proc.), hotelowych – 0.1 mld euro (3.7 proc.). Łącznie w analizowanym roku zarejestrowano 17 transakcji na rynku nieruchomości biurowych, 13 w obszarze nieruchomości handlowych, 10 – przypadku magazynowych. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się dobrze zlokalizowane, prestiżowe projekty w Warszawie oraz w największych miastach regionalnych.


Rafał Kosoń,
Konsultant w Dziale Rynków Kapitałowych, Jones Lang LaSalle, komentuje: „Uwaga inwestorów instytucjonalnych koncentruje się przede wszystkim na stabilnych i bezpiecznych aktywach, zlokalizowanych, w przypadku nieruchomości biurowych, w Warszawie, ze szczególnie mocną pozycją centrum, a dla nieruchomości handlowych – w kilku największych miastach regionalnych. Udział stolicy w całkowitym wolumenie transakcyjnym wyniósł w 2012 r. ponad 55 proc., a 4 z 5 największych ubiegłorocznych transakcji dotyczyło obiektów zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych obszarach Warszawy. W przypadku nieruchomości magazynowych, inwestorzy preferują nowe budynki w najlepszych lokalizacjach logistycznych, tj. w pobliżu największych aglomeracji, z dobrym dostępem do głównych arterii drogowych: A1, A2 i A4, najlepiej wynajęte na długi okres stabilnym finansowo najemcom. Dostrzegamy również zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami - biurowcami poza centrum Warszawy lub w głównych miastach regionalnych, dominującymi centrami handlowymi w mniejszych miastach, czy wreszcie magazynami w lokalizacjach mniej atrakcyjnych pod względem komunikacyjnym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takich nieruchomości, kupujący oczekują znacznego dyskonta cenowego”.


Największy udział w transakcyjnym rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2012 r. stanowili kolejno inwestorzy z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Udział polskiego kapitału w łącznym wolumenie inwestycyjnym w 2012 r. wyniósł niewiele ponad 5 proc.



Największe transakcje inwestycyjne na rynku nieruchomości komercyjnych sfinalizowane w 2012 r.

 


 


NIERUCHOMOŚĆ



 


MIASTO



 


SEKTOR



 


SPRZEDAJĄCY



 


KUPUJĄCY



 


SZACOWANA WARTOŚĆ TRANSAKCJI


W EURO



Złote Tarasy C.H.



Warszawa



Handlowo-biurowy



ING Real Estate Development



AXA Real Estate i CBRE Property Fund Central Europe LP



475 mln*



Manufaktura C.H.



Łódź



Handlowy



Fonciere Euris, Rallye Group, Apsys



Union Investment Real Estate GmbH, na rzecz Unilmmo: Deutschland



390 mln



Warsaw Financial Center



Warszawa



Biurowy



CA Immo AG, Pramerica Real Estate Investors



Allianz Real Estate,  Curzon Capital Partners III



210 mln



International Business Center



Warszawa



Biurowy



Accession Fund SICAV zarządzany przez GLL Real Estate Partners GmbH



Deka Immobilien GmbH



148 mln



Platinium Business Park



Warszawa



Biurowy



GTC



Allianz Real Estate



139 mln


* Wartość transakcji uwzględnia sprzedaż całego kompleksu wraz z częścią biurową, tj. biurowcami Lumen i Skylight.

Źródło: Jones Lang LaSalle, styczeń 2013.


Eksperci Jones Lang LaSalle oczekują, że wolumen transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w 2013 roku będzie zbliżony do poziomu zarejestrowanego w ostatnich dwóch latach.


Polska najaktywniejszym rynkiem w regionie CEE

„Z wyłączeniem Rosji, Polska jest dominującym rynkiem regionu Europy Środkowej i Wschodniej – CEE - pod względem aktywności inwestycyjnej i płynności aktywów nieruchomościowych. Z wynikiem 2.75 mld euro, wartość transakcji w Polsce w 2012 r. stanowiła ponad 76 proc. łącznej wartości transakcji zrealizowanych w CEE w 2012 r. Tak duża przewaga nad pozostałymi rynkami regionu została osiągnięta dzięki stabilnej sytuacji makroekonomicznej oraz ciągle solidnej kondycji sektora bankowego czyli głównego pożyczkodawcy na rynku nieruchomości. Ponadto, Polska została uznana w ubiegłym roku za najbardziej transparentny rynek nieruchomości komercyjnych w regionie CEE, zbliżając się tym samym w obszarze przejrzystości rynku, do czołówki państw zachodnioeuropejskich. To potwierdzenie, że polski rynek rozwija się dynamicznie i przez coraz większą liczbę inwestorów instytucjonalnych postrzegany jest jako kluczowy dla ich działalności inwestycyjnej. Zakładamy, że Polska utrzyma pozycję lidera w regionie CEE w 2013 roku, jak również w kolejnych latach”, podsumowuje Rafał Kosoń.