Jones Lang LaSalle: wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce w 2012 r. osiągnie wartość co najmniej 2,5 mld euro

Jones Lang LaSalle: wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce w 2012 r. osiągnie wartość co najmniej 2,5 mld euro

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Jones Lang LaSalle zamyka cztery kluczowe transakcje biurowe i prezentuje wstępne szacunki dotyczące wartości transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 r.

Według wstępnych analiz Jones Lang LaSalle, Polska pozostawała zdecydowanie najbardziej aktywnym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu mijającego roku. Biorąc pod uwagę, że w listopadzie sfinalizowane zostały cztery kluczowe transakcje na warszawskim rynku biurowym, a przewidywana wartość kolejnych transakcji, które zostaną zamknięte do końca 2012 wynosi 300 – 400 mln euro, łączna roczna wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 r. może sięgnąć co najmniej 2,5 mld euro.


Ogólna wartość transakcji w trzech pierwszych kwartałach 2012 r. wyniosła 1,07 mld euro. W III kw. łączna wartość transakcji w segmencie nieruchomości biurowych opiewała na kwotę 187 mln euro, a magazynowych – na 27 mln euro. W IV kw. na rynku odnotowano jednak zdecydowany wzrost ilości transakcji - część z nich już została zamknięta, a kolejna pula czeka na finalizację do końca roku. To właśnie w IV kw. zamknęła się największa tegoroczna transakcja na rynku nieruchomości handlowych w Polsce, czyli przejęcie łódzkiego centrum handlowego Manufaktura przez Union Investment (za kwotę ok. 390 mln euro). Zespół rynków kapitałowych Jones Lang LaSalle był także zaangażowany w kluczowe transakcje biurowe sfinalizowane w listopadzie (transakcje te zostały opisane poniżej).


Tomasz Trzósło, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w regionie CEE, Jones Lang LaSalle,
skomentował: “Kilka dużych transakcji na stołecznym rynku biurowym zostało zamkniętych w listopadzie, co znacząco wpłynęło na całkowitą roczną wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce. Zespół Jones Lang LaSalle doradzał w procesie sprzedaży części tych obiektów, w tym Warsaw Financial Centre, Platinium Business Park, Marynarska Business Park, a także International Business Centre I i II. Wartość każdego z tych prestiżowych i rozpoznawalnych projektów biurowych zdecydowanie przekracza 100 mln euro. Te transakcje poprzedziło przejęcie Manufaktury, również z doradczym udziałem Jones Lang LaSalle. W rezultacie zamknięcia tych i innych transakcji, według naszych szacunków, wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wynosi obecnie ponad 2,2 mld euro. Przewidujemy, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni 2012 wartość ta wzrośnie co najmniej o kolejne 300 mln euro, co da całkowity wynik na poziomie 2,5 mld euro, porównywalny z wynikiem 2,75 mld euro, odnotowanym w bardzo mocnym 2011 roku. To świetna wiadomość i zarazem potwierdzenie, że dla wielu inwestorów Polska stanowi kluczowy rynek na kontynencie. Liczmy, że ta dobra passa utrzyma się również w nadchodzącym 2013 roku”.

 

Jones Lang LaSalle zdobywa “Wielki Szlem” na stołecznym rynku transakcji biurowych

Eksperci Jones Lang LaSalle świadczyli kompleksowe usługi doradcze w czterech kluczowych transakcjach na rynku biurowym, zamkniętych w październiku i listopadzie 2012 r. Należą do nich:


•              Sprzedaż Warsaw Financial Centre (WFC)

CA Immo AG i Pramerica Real Estate Investors sprzedały Warsaw Financial Centre, zlokalizowany w sercu warszawskiego Centralnego Dystryktu Biznesowego (CBD). Zespoły Jones Lang LaSalle i Colliers International doradzały właścicielom w procesie sprzedaży nieruchomości. Biurowiec został przejęty przez konsorcjum Allianz Real Estate oraz Curzon Capital Partners III (zarządzany przez Tristan Capital Partners). Wartość tej transakcji to ok. 210 mln euro. Sprzedaż Warsaw Financial Centre to największa transakcja sprzedaży pojedynczego obiektu na polskim rynku biurowym w mijającym roku.

WFC to jeden z najbardziej prestiżowych adresów na biurowej mapie Warszawy. Kompleks oferuje 50 000 mkw. powierzchni najmu, a na swoją siedzibę wybrali go tak prestiżowi najemcy jak: Cameron McKenna, SAB, Weil Gotshal Manges, Wyborowa, Enterprise Investors, Unicredit CA IB, DLA Piper i General Electric.

REKLAMA


•              Sprzedaż Platinium Business Park

Jones Lang LaSalle świadczył usługi doradztwa na rzecz GTC w procesie sprzedaży Platinium Business Park, prestiżowego parku biurowego zlokalizowanego w centrum warszawskiego Mokotowa. Kompleks został przejęty przez Allianz Real Estate za 138,8 mln euro. Transakcja objęła budynki I, II, III i IV o łącznej powierzchni najmu 46 000 mkw. Budynek V (11 500 mkw.) zostanie sprzedany Allianz Real Estate w I kw. 2013 r., za około 34 mln euro. W rezultacie całkowita wartość transakcji sięgnie 173 mln euro.

Wynajęty w 98% Platinium Business Park położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Mokotów. Portfolio jego najemców obejmuje takie firmy jak: Leo Burnett, TUI, Artegence, Saatchi & Saatchi, Zenith Optimedia, GE Medical Systems, Levi Strauss, Panasonic i Peugeot.


•              Sprzedaż Marynarska Business Park

Zespół Jones Lang LaSalle reprezentował Aberdeen w procesie sprzedaży kompleksu Marynarska Business Park, również zlokalizowanego na warszawskim Mokotowie. Obiekt został przejęty przez fundusz Heitmana, któremu finansowania kredytowego udzielił Pfandbriefbank.

Kompleks Marynarska Business Park oferuje 43 000 mkw. powierzchni do wynajęcia. Po ukończeniu budowy latem 2008 r. projekt został przejęty przez DEGI/Aberdeen. Obiekt jest w pełni wynajęty, a do grona jego najemców należą: Netia, P4, Colgate Palmolive i Ford.


•              Sprzedaż International Business Centre I i II

Jones Lang LaSalle świadczył usługi doradztwa dla GLL Real Estate Partners w transakcji sprzedaży kompleksu International Business Centre (przejętego przez Deka Immobilien GmbH). Właścicielem obiektu był fundusz inwestycyjny Accession Fund SICAV zarządzany przez GLL Real Estate Partners GmbH. Wartość transakcji wyniosła ok. 148 mln euro.

Budowa International Business Centre przebiegała dwufazowo. Obecnie projekt oferuje 37 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a do grona jego najemców należą m.in. PricewaterhouseCoopers, Samsung, Provident czy Bank Pocztowy. Jednym z kluczowych atutów International Business Centre jest jego prestiżowa lokalizacja w centrum miasta, przy skrzyżowaniu Alei Armii Ludowej i Ludwika Waryńskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Politechnika.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA