Kawalerki wracają do łask?

Kawalerki wracają do łask?

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W bieżącym roku doszło do nieznacznych wzrostów udziału kawalerek w ofercie deweloperów na najbardziej rozwiniętych rynkach miejskich w naszym kraju nieco się obniżył. Czy to początek powrotu kawalerek do łask?


Stałą tendencją obserwowaną w ostatnich kilku latach jest projektowanie coraz mniejszych mieszkań deweloperskich. Mówi się o dążeniu deweloperów do kompresowania mieszkań, a dzięki niższej cenie całkowitej więcej osób może sobie pozwolić na zakup lokalu. Jest to konsekwencja ograniczonego dostępu do kredytów bankowych i niepewnej sytuacji na krajowym rynku pracy. Dotychczas kompresowanie mieszkań odbywało się z jak najmniejszą stratą na funkcjonalności. Prawdziwym hitem okazały się być tzw. mieszkania kompaktowe tj. 2 lub 3-pokojowe lokale o możliwie najmniejszej powierzchni. Rosnący rynkowy udział mniej funkcjonalnych kawalerek to zapoczątkowanie nowego trendu.

 

W I półroczu br. największy wzrost udziału lokali 1-pokojowych w gronie pięciu porównywanych miast zanotowano we Wrocławiu oraz Krakowie. W tych dwóch miastach udział ten jest zarazem największy. Już co ósme mieszkanie w ofercie deweloperów jest kawalerką. Co ciekawe udział kawalerek w ofercie nie jest pochodną cen. W najdroższym porównywanym mieście – Warszawie deweloperzy relatywnie najrzadziej decydują się na projektowanie mieszkań 1-pokojowych. Być może jest to konsekwencja zdecydowanie największych zdolności nabywczych mieszkańców stolicy. Warto podkreślić, że mieszkania składające się z jednego pokoju stanowią z reguły większy odsetek wszystkich lokali deweloperskich w miastach będących dużymi ośrodkami akademickimi. To właśnie młode osoby po ukończeniu nauki zazwyczaj decydują się na zakup takiego lokalu, a poza tym dobrze zlokalizowana kawalerka to doskonały produkt inwestycyjny z przeznaczeniem na rynek najmu.

REKLAMA

 

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA