Rywalizacja w ramach Life Challenge 2016 nabiera coraz większych rumieńców. Niczym dobry film obfituje w zaskakujące zwroty akcji i niespodziewane rozstrzygnięcia, stopniowo budując napięcie. Choć wydawałoby się, że pierwszoplanowe role w konkursie są już obsadzone, to nieoczekiwanie do grona finalistów tej edycji dołączył dom studencki „Babilon” w Krakowie, mierzący się w kategorii budynków po rekonstrukcji i adaptacji. Oznacza to, że aż trzy projekty z Polski wezmą udział w ostatecznym starciu o miano Europejskiej Fasady Roku.
Druga odsłona Life Challenge zgromadziła pod swoimi skrzydłami łącznie 252 obiekty z 22 państw – zwycięzców krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po maksymalnie 4 inne realizacje w każdej kategorii z państw, w których swoje przedstawicielstwa ma firma Baumit. 36 najlepszych elewacji (po 6 w każdej kategorii) nominowanych do finału przez międzynarodowe jury stoczy bój o zwycięstwo w ścisłym finale. Polska również będzie miała w nim swoją reprezentację.
W kategorii nowych domów jednorodzinnych do prestiżowego tytułu pretenduje SIO House w Konstancinie-Jeziornie projektu arch. Magdaleny i Macieja Beczaków z pracowni BECZAK/BECZAK ARCHITEKCI. Swojego przedstawiciela będziemy mieli również w grupie nowych budynków niemieszkalnych, gdzie w grze o końcowe zwycięstwo nadal pozostaje poznański wieżowiec Nobel Tower Centrum Zaawansowanych Technologii autorstwa architekta Piotra Z. Berełkowskiego. Stawkę finalistów z Polski zamyka dom studencki „Babilon” w Krakowie, który w finale Life Challenge powalczy o najwyższe laury w kategorii budynków po rekonstrukcji i adaptacji. Koncept remontu opracował zespół wielobranżowy firmy budowlano-projektowej „Artbud” Sosnowiec, pod kierownictwem architektów Wojciecha i Bartłomieja Rados.
REKLAMA
Ogłoszenie najlepszych elewacji w Europie i rozdanie nagród odbędzie się 2 czerwca br. w Madrycie, w Galería Cristal, Palacio de Cibeles. Dzień przed uroczystością projekty nominowane do finału zostaną poddane ponownej ocenie jurorów. Wówczas to podejmą oni decyzję, komu należy się zwycięstwo w każdej z podstawowych kategorii: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek niemieszkalny”, „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, „Budynek po renowacji” oraz w czyje ręce trafi nagroda specjalna „Structure enlightens Design” – dla obiektu o szczególnej strukturze elewacji. W każdym przypadku na zwycięzców czeka prestiżowy tytuł oraz 6.660 €. Główny triumfator otrzyma z kolei wygraną w wysokości 16.600 €. Liczby te nie są przypadkowe – 66% elewacji można wykonać z zastosowaniem produktów opatrzonych logo Baumit.
– Finał pierwszej edycji Life Challenge w 2014 roku należał do Hiszpanii, która zgarnęła aż 3 z 6 nagród, w tym za najlepszy projekt elewacji spośród wszystkich zakwalifikowanych realizacji. Jak będzie w tym roku, przekonamy się już wkrótce. Tymczasem mocno trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i z niecierpliwością wyczekujemy nowych wieści z Madrytu – mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w polskim oddziale firmy Baumit.