[Polska] Miliardy dla Polski. Rusza nowa perspektywa unijna.

graviteo

,,Dziś oficjalnie rozpoczynamy wykorzystanie kolejnej transzy funduszy europejskich. Mamy do dyspozycji ponad pół biliona zł" - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas uroczystości otwarcia perspektywy finansowej 2014-2020.

 

Polska dostanie do dyspozycji największe w historii fundusze na rozwój. To efekt kilku lat przygotowań. Według premier, rekordowe fundusze europejskie mają pozwolić Polsce na kolejny skok cywilizacyjny. W najbliższych latach Polska ma stać się jednym z 20 najbogatszych państw świata. ,,To jest nasze marzenie, nasz cel i nasze zobowiązanie" - powiedziała szefowa rządu.

 

Jak zaznaczyła premier, nowa filozofia wykorzystania funduszy europejskich oznacza pogłębienie decentralizacji. ,,Dlatego postanowiliśmy, że więcej, bo aż prawie połowa wszystkich pieniędzy z UE będzie rozdzielona na szczeblu samorządowym. To dowód, że hasło ,,Polski samorządnej" traktujemy poważnie i konsekwentnie wprowadzamy je w życie" - podkreśliła Ewa Kopacz.

 

W nowej perspektywie finansowej Województwo Śląskie otrzyma 3476 mln euro, co stanowi 11% puli przeznaczonej dla wszystkich województw (31,2 mld euro).

 

Program jest finansowany przez dwa fundusze - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w kwocie 2498,9 mln euro oraz Europejski Fundusz Społeczny w kwocie 978 mln euro.

 

Pieniądze te zostały przypisane do tzw. osi priorytetowych. To trzynaście obszarów, które zostały uznane za najważniejsze w tym okresie unijnego programowania. Najwięcej, bo aż 796,7 mln euro zostanie przeznaczone na działania podnoszące efektywność energetyczną, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i regulujące gospodarkę niskoemisyjną. Na rozwój transportu przewiduje się 473 mln euro, zaś na wzmocnienie konkurencyjności MŚP - 305 mln euro. Wśród pozostałych osi priorytetowych wyróżnić należy nowoczesną gospodarkę, rewitalizację i rozwój infrastruktury społecznej i zdrowotnej, włączenie społeczne, dbałość o regionalny rynek pracy oraz ochronę środowiska.

 

Około 32% w ramach RPO WSL 2014-2020 zostanie przeznaczonych na realizację projektów w ramach Zintegrowanych i Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (ZIT/RIT). 793 mln euro otrzyma Subregion Centralny w ramach ZIT, z kolei Subregiony Północny, Południowy i Zachodni w ramach RIT stanowiących w pewnym sensie kontynuację Programu Rozwoju Subregionów mogą liczyć na 314,7 mln euro.

 

W ramach wsparcia tak zwanych Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI), określonych w ramach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, region otrzymał 124 mln euro. Ze względu na szczególną kumulację negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych w Bytomiu i Radzionkowie miasta te zostały wskazane jako główni odbiorcy pomocy w postaci środków na projekty w obszarze rewitalizacji.

 

Realizacją zadań wynikających z zarządzania i wdrażania RPO WSL zajmie się Instytucja Zarządzająca, tj. Zarząd Województwa Śląskiego poprzez wydziały znajdujące się w strukturach Urzędu Marszałkowskiego - Wydział Rozwoju Regionalnego, Wydział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego. Rolę instytucji pośredniczących będą pełniły: Śląskie Centrum Przedsiębiorczości (zadania dla przedsiębiorców) i Wojewódzki Urząd Pracy (rynek pracy, edukacja zawodowa i kształcenie ustawiczne).

 

Źródło: KPRM, UMWŚ