Budowlanka – spadki w Europie, ale u nas gwałtowne hamowanie

Budowlanka – spadki w Europie, ale u nas gwałtowne hamowanie

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Najnowszy odczyt danych Eurostatu wskazuje na nieznaczny wzrost produkcji budowlanej w całej Unii Europejskiej w kwietniu. Chwilowa poprawa sytuacji nie zmienia tendencji spadkowej, jaka od roku charakteryzuje europejską wspólnotę. Wśród poszczególnych krajów Unii Polska należy do niechlubnych liderów w tym zakresie.


W kwietniu br. w całej Unii Europejskiej produkcja budowlana wzrosła o 0,9% w ujęciu miesięcznym. Biorąc pod uwagę samą strefę euro, wzrost był nieco wyższy i wynosił 2,0%. Tym niemniej analiza danych w dłuższym horyzoncie czasowym jednoznacznie wskazuje na utrzymywanie się spadkowej tendencji w zakresie europejskiej produkcji budowlanej. W I kw. 2013 r. w całej UE produkcja spadła o prawie 6% w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku. Średnia unijna jest wypadkową zróżnicowanej sytuacji w poszczególnych krajach wspólnoty. Z jednej strony wpływają na nią kraje, w których produkcja budowlana rośnie. Należą do nich m.in. Łotwa, Węgry, Szwecja czy Austria. Na drugim biegunie znalazły się kraje, w których dochodzi do wyraźnego wyhamowania produkcji budowlanej. Jednym z nich jest Polska, w której w I kw. 2013 r. skala spadku osiągnęła 16%. Do wąskiego grona państw z jeszcze gorszym wynikiem należały Grecja, Słowenia oraz Portugalia.


Publikacja danych Eurostatu zbiegła się w czasie ogłoszeniem upadłości przez Alpine Bau – ostatniej funkcjonującej spółki wchodzącej w skład konsorcjum budującego Stadion Narodowy. Dwie pozostały już wcześniej upadły, co ma wydźwięk symboliczny dla całej branży budowlanej w naszym kraju.


Budownictwo to jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki. Środki unijne oraz przygotowania do Euro 2012 wywołały tłusty okres dla tej branży, ale obecnie trwają chudsze lata. Obecny rok jest trudnym okresem dla branży budowlanej. Niższe tempo wzrostu gospodarczego stało się faktem. Wyczerpanie funduszy unijnych w kończącej się perspektywie programowania spowodowało praktyczne wyschnięcie jednego z kluczowych źródeł finansowania kontraktów dla tej branży.  

REKLAMA

 

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA