Volkswagen rozbudował za 2 miliardy złotych fabrykę w Poznaniu

Volkswagen rozbudował za 2 miliardy złotych fabrykę w Poznaniu

REKLAMA
W ramach inwestycji na terenie kompleksu produkcyjnego Volkswagena w Poznaniu powstało łącznie ok. 60 tys mkw. nowych powierzchni produkcyjnych i magazynowych. Fabryka Volkswagena jest największym producentem samochodów w Polsce. Firma jest też największym pracodawcą w Wielkopolsce, a wkrótce, dzięki tej i kolejnym inwestycjom, chce jeszcze zwiększać zatrudnienie. Aktualnie zatrudnia ponad 11 tys. pracowników.
Rozbudowa fabryki Volkswagen Poznań, która trwała dwa lata, związana była z przygotowaniem zakładu do produkcji nowego modelu samochodu – Caddy 5. W pierwszym etapie rozbudowy zespolono fabryki, które do tej pory były przedzielone drogą publiczną. 
W drugim etapie powstała nowa hala logistyczna z blisko 46 tys. mkw. powierzchni magazynowej mogącej pomieścić 10 tys. pojemników z częściami do produkcji Caddy i T6.1, wśród nich silniki, resory, szyby boczne, tapicerka drzwi, ściany grodziowe i zbiorniki paliwa. W ramach prac przygotowawczych uporządkowano i zniwelowano 8 hektarów terenu. Dodatkowo nawieziono 60 000 ton ziemi. Inwestycja w Poznaniu objęła również budowę nowej hali spawalni z zapleczem logistycznym, która została wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Nowa spawalnia ma powierzchnię ponad 14 000 mkw. i kubaturę wynoszącą blisko 200 000 metrów sześciennych. Volkswagen zainwestował także w nowoczesną technologię finansując zakup 450 wielofunkcyjnych robotów. Ich zadaniem będzie precyzyjna budowa karoserii nowego Caddy 5, którego konstrukcja została wzmocniona wysoko wytrzymałościową blachą oraz blachą tłoczoną na gorąco.
REKLAMA

Produkcja seryjna ruszy we wrześniu

Aktualnie zrealizowano już około 90 proc. wszystkich inwestycji związanych z przygotowaniem zakładu do produkcji nowego modelu VW Caddy 5. W tej chwili trwa produkcja samochodów testowych. Uruchomienie produkcji seryjnej ma nastąpić we wrześniu tego roku. Produkcja będzie rozwijała się stopniowo, od kilkudziesięciu egzemplarzy w fazie wstępnej, a osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych ma nastąpić w 2021 roku. Generalnym wykonawcą rozbudowy fabryki Volkswagena w Poznaniu jest firma Eiffage Polska Budownictwo S.A. – należąca do Grupy Eiffage.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA