Amerykański koncern Flex powiększył powierzchnię swojego zakładu produkcyjno-magazynowego w Tczewie, w województwie pomorskim, o kolejne 20 tysięcy mkw. Inwestycja została zrealizowana przez spółkę Dekpol Budownictwo na zlecenie Panattoni.
Firma Flex dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu produkcji elektroniki, oferując zintegrowany łańcuch dostaw. Firma posiada dwa ośrodki w Polsce. Oddział na Pomorzu istnieje od 2000 roku i zatrudnia kilka tysięcy pracowników. Inwestycja jest zlokalizowana w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Tczewie. Rozbudowa istniejącej hali wraz z infrastrukturą zewnętrzną rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku.
– Realizacja projektu w tak krótkim czasie wymaga od nas doskonałego przygotowania i dobrej organizacji logistycznej, uwzględniającej bieżące zawirowania na rynku materiałów budowlanych – mówi Adam Olżyński, dyrektor ds. sprzedaży Dekpol Budownictwo. – Wyzwanie stanowiły skomplikowane warunki gruntowe, a także wysoki poziom wód na terenie inwestycji. Bardzo pomocne były więc szczegółowe badania, które zrealizowaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dzięki nim mogliśmy opracować indywidualne rozwiązania. Jednym z nich było wykonanie prawie 4 tysięcy pali, którymi wzmocniliśmy podłoże.
Szkielet budynku stanowi konstrukcja żelbetowa i stalowa. Odpowiednia izolacja termiczna w połączeniu z optymalnie zaprojektowanym systemem ogrzewania przyczynią się do istotnych oszczędności w utrzymaniu obiektu. Wewnątrz kubatury hali wydzielono część biurową, która zostanie połączona z istniejącą częścią budynku.
Budynek uzyskał międzynarodowy certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Świadczy on o spełnieniu najwyższych standardów dotyczących troski o ekologię oraz dobre samopoczucie pracowników. Jest on przyznawany na podstawie oceny szeregu czynników, m.in. jakości użytych materiałów oraz rozwiązań prośrodowiskowych zastosowanych już w trakcie budowy.
Warto dodać, że Dekpol Budownictwo realizował już wcześniej inwestycje dla firmy Flex. Wykonawca przebudowywał istniejącą halę na potrzeby produkcji ciężkiej oraz magazynową na produkcyjną. Został wtedy także wybudowany łącznik pomiędzy pierwszymi halami, co stanowiło duże wyzwanie pod względem spełnienia wszystkich zabezpieczeń przeciwpożarowych.