Polski rynek biurowy z kolejnym znakomitym wynikiemźródło: Materiały inwestora

Polski rynek biurowy z kolejnym znakomitym wynikiem

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Od początku roku do końca września 2017 r. firmy podpisały umowy najmu na ponad milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, do użytku oddano blisko 548 000 mkw. W budowie pozostaje 1,8 mln mkw. biur,
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację polskim rynku biurowym na koniec III kwartału 2017 r. – w Warszawie i pozostałych głównych miastach.
Polska stała się silną lokalizacją dla biznesu na skalę europejską. Dynamiczny rozwój ośrodków poza stolicą, mocne wyniki we wszystkich aspektach rynku biurowego oraz zaufanie, jakim obdarzają nasz kraj zagraniczni inwestorzy, dodatkowo wzmacniają tę sytuację. Międzynarodowe podmioty interesują się nie tylko Warszawą, a główne ośrodki miejskie znakomicie wykorzystują swoją szansę.
PopytAtrakcyjność i popularność Polski jako lokalizacji inwestycyjnej ma swoje konsekwencje w silnym popycie, który charakteryzuje wszystkie główne rynki biurowe w Polsce. Łączne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe na koniec III kwartału wyniosło ponad milion mkw., z czego ponad 466 000 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą – to wynik o 16% lepszy niż w analogicznym okresie 2016 r. Ponad połowę popytu – aż 56%  wśród pozawarszawskich rynków generuje Wrocław i Kraków, ale wszystkie miasta przyczyniły się do tego sukcesu – informuje Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych, JLL.
Dla przykładu, wyróżnikiem Trójmiasta jest dynamiczny rozwój podmiotów tam obecnych, co potwierdza o 48% wyższy wolumen umów typu ekspansje na koniec III kw. w porównaniu do całego 2016 roku. Katowice cechuje stabilny rozwój rynku, do Poznania wracają duże transakcje, a Łódź ponownie odnotowuje popyt na poziomie porównywalnym ze stolicą Wielkopolski i przygotowuje się do kolejnych znaczących umów najmu, które powinny zostać podpisane jeszcze przed końcem roku. W III kw. Lublin przegonił Szczecin pod względem wielkości zasobów biurowych. 
PodażSilny popyt wpływa na stronę podażową. Od stycznia do września do użytku oddano prawie 548 000 mkw., z czego około 343 000 mkw. w miastach regionalnych. Co więcej, końcówka roku w największych ośrodkach poza stolicą będzie pracowita dla deweloperów biurowych – na rynek może trafić wtedy 185 000 mkw. biur. Nawet jeśli część z tych projektów zostanie przesunięta na przyszły rok, wolumen na koniec 2017 roku będzie znaczący – informuje Łukasz Dziedzic, konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Aktywność budowlana w Polsce jest wysoka.
REKLAMA
W Polsce powstaje obecnie ok. 1,8 mln mkw. biur, z czego ponad milion przypada na główne miasta poza Warszawą. Ta wartość naturalnie robi wrażenie, aczkolwiek biorąc pod uwagę stopień zabezpieczenia realizowanych obiektów umowami przednajmu, obraz rynku pozostaje pozytywny. Wraz z oddaniem do użytku nowych obiektów mogą nastąpić wzrosty pustostanów, ale zdecydowana większość nowej podaży i tak zostanie wchłonięta niedługo po ukończeniu inwestycji – wyjaśnia Karol Patynowski.
Powierzchnie niewynajęte i czynszeNajniższy poziom pustostanów zanotowała Łódź (6,7%) i ten wskaźnik powinien obniżyć się jeszcze do końca roku. Z kolei najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej dotyczy Lublina (20,2%) i jest spowodowany oddaniem do użytku dużego projektu biurowego. Dla porównania, wskaźnik pustostanów w stolicy wynosi obecnie 12,9%.
Zgodnie z oczekiwaniami, nowa podaż na rynku miała swoje konsekwencje w nieznacznym wzroście pustostanów w Krakowie oraz Trójmieście. Aczkolwiek dynamika rynku, rozwój firm obecnych i liczne nowe wejścia rozwiążą tę sytuację – podsumowuje Łukasz Dziedzic. 
Najwyższe czynsze transakcyjne w stolicy utrzymywały się na relatywnie stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza centrum wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw. 
Stawki za powierzchnie biurowe na rynkach regionalnych pozostają również stabilne, a sytuacja ta jest rezultatem równowagi pomiędzy podażą a popytem. Obecnie najwyższe czynsze transakcyjne notują: Wrocław (13,9-14.5 euro za mkw. za miesiąc) oraz Kraków (13,5-14,5 euro za mkw. miesięcznie), natomiast najniższe charakteryzują Lublin (10,5-11,5 euro/mkw./miesiąc) i Szczecin (11,5-13 euro/mkw./miesiąc).
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA