Ponad 60% oferty stanowią mieszkania wprowadzone na rynek w 2012 i 2013 r.

Ponad 60% oferty stanowią mieszkania wprowadzone na rynek w 2012 i 2013 r.

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Czy mieszkania oferowane na rynku pierwotnym to wciąż te same lokale, które mogliśmy znaleźć rok temu, czy na rynku dominują już najnowsze projekty? Sprawdzamy jak wygląda struktura oferta deweloperskich mieszkań w poszczególnych miastach.

 

Jak wynika z cyklicznych raportów sporządzanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA, podaż mieszkań deweloperskich w większości porównanych miast to przede wszystkim dominacja najnowszej oferty. Mieszkania wprowadzone do obrotu w ciągu ostatnich 12 miesięcy stanowią od 38% wszystkich znajdujących się na rynku w Warszawie do 47% oferowanych we Wrocławiu. Stolica Małopolski okazała się jedynym miastem, w którym największy udział stanowiły lokale wprowadzone do sprzedaży w 2012 r. Odpowiadały one tutaj za ok. 35% oferty. Sukcesywnie znikają z rynku mieszkania o charakterystyce najbardziej odbiegającej od obecnych realiów rynkowych, czyli te z 2010 r., z 2009 r. a także wcześniejsze. Ich łączny udział w Gdańsku stanowi jeszcze 19%, ale na pozostałych rynkach górną granicę dla tej kategorii mieszkań wyznacza ich 15%-owy wkład w dostępną na rynku podaż.

 

REKLAMA

Malejący udział mieszkań pozostających w ofercie już od kilku lat może wydawać się niezbyt dobrą wiadomością dla osób poszukujących swojego nowego mieszkania. To w przypadku tego rodzaju lokali najłatwiej było do tej pory negocjować rabaty. Trzeba zdać sobie jednak sprawę, iż deweloper nie może obniżać ceny w nieskończoność. Często mocno ograniczają mu taką możliwość zapisy umowy kredytowej. Dominujący udział mieszkań wprowadzonych na rynek w ostatnich dwóch latach ma jednak także swoje zalety. Przede wszystkim oferta ta pod względem swojej struktury powierzchniowej i cenowej jest już na starcie dużo lepiej dopasowana do aktualnych możliwości rynku. To przyczynia się z kolei do osiągania przez deweloperów lepszych wyników sprzedażowych. Osobom liczącym na większe upusty cenowe pozostaje zatem działanie na etapie przedsprzedaży interesującego ich projektu.

 

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA