Program MdM bardziej dostępny

Program MdM bardziej dostępny

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniający zasady programu „Mieszkanie dla Młodych”. Mała liczba środków wykorzystana w zeszłym roku skłoniła ustawodawcę do przygotowania szeregu zmian, które mają skłonić większą liczbę singli i rodzin do skorzystania z rządowych dopłat. Przypomnijmy, że w 2014 roku Bank Gospodarstwa Krajowego przyjął tylko 16 tys. wniosków, przyznając dopłaty o wartości ponad 366 mln zł z 600 mln dostępnych. Budżet na ten rok wynosi aż 715 mln zł.

 

Przyjęty projekt zmian dotyczy głównie ułatwień w uzyskaniu kredytu i dopłaty przez rodziny wielodzietne. W przypadku małżeństw i osób wychowujących co najmniej troje dzieci zniesione zostanie ograniczenie wieku. Obecnie o kredyt z dopłatą mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. W następstwie proponowanych zmian ograniczenie takie będzie dotyczyło tylko osób samotnych oraz małżeństw, które nie mają dzieci bądź jest ich mniej niż troje. – Wprowadzane zmiany są bardzo korzystne dla rodzin wielodzietnych. Zdecydowanie będzie to czynnik aktywizujący rynek chociażby dlatego, że stwarza nowe szanse dla klientów, którzy ze względu na liczbę dzieci nie posiadali odpowiedniej zdolności kredytowej – mówi Agata Nowaczyk z poznańskiego biura Ekonbud Fadom. Zmiany dotyczą także ograniczenia związanego z posiadaniem już nieruchomości. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać rodziny wielodzietne, które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą nabyć większy lokal i poprawić swoje warunki mieszkaniowe. – Większa pomoc ze strony Państwa w przypadku dużych rodzin na pewno zwiększy zainteresowanie programem. Ważne jest, że mogą być one właścicielami już jakiejś nieruchomości. Nowelizacja programu stwarza warunki aby jeszcze większa liczba osób starała się o kredyt z dofinansowaniem rządowym, a tym samym w końcu podjęła decyzję o zakupie nieruchomości – mówi Maciej Bartczak z KM Building.

 

Co ważne, przyjęty projekt ustawy zwiększa także poziom dopłat. Dzisiaj osoby bezdzietne mogą otrzymać 10 procent wartości nieruchomości, a w sytuacji, gdy w rodzinie jest co najmniej 1 dziecko, wówczas dopłata wyniesie 15 procent. Po zmianach dla osób bezdzietnych lub wychowujących jedno dziecko nic się nie zmieni. Jednak rodziny z dwójką dzieci otrzymają 20 procent dopłaty, a z trójką lub więcej 30 procent. Ponadto dla rodzin z trójką dzieci zmienią się zasady obliczania dopłaty. Dotychczas dopłata przysługuje maksymalnie do 50 mkw. nieruchomości, po zmianach dla największych rodzin będzie to 65 mkw. Takie zmiany oznaczają, że rodziny z dwójką dzieci uzyskają o 33 procent, a rodziny z trójką dzieci nawet o 160 procent więcej w stosunku do kwot wypłacanych dzisiaj. – Zmiany wprowadzone w nowej ustawie nie tylko zwiększą popularność programu, jak i zwiększą popyt na mieszkania większe niż 50 metrów kwadratowych. Przy dopłacie do mieszkań 65 mkw. rodziny będą miały łatwiejszy dostęp do lokali cztero-, a nie jak do tej pory trzypokojowych. Zwiększenie punktów procentowych dopłat oraz jednoczesne rozszerzenie rzeszy klientów, dla których MdM będzie dostępne, zwiększy znacznie popyt na własne nowe lub większe M – wskazuje Łukasz Łowicki z Łowiccy Grupa Deweloperska. Rodzina z trójką dzieci, która kupi mieszkanie o metrażu 65 mkw., wykorzysta dopłatę w pełni, bo rząd dopłaci do całej powierzchni lokalu. Co ważne, taka rodzina będzie mogła kupić mieszkanie o powierzchni nawet 85 mkw., ale dopłata nie będzie jednak już wyższa, bo wsparcie państwa będzie dotyczyło 65 mkw. lokalu. – Obecnie rzadko występuje sytuacja, żeby rodzina np. z trójką dzieci nie miała nigdy wcześniej mieszkania. Dzięki nowelizacji takie osoby będą miały szansę skorzystać z dopłaty i nabyć nieruchomość jakiej potrzebują. Dla deweloperów, którzy mają nieruchomości spełniające wszystkie kryteria programowe, otworzą się nowe perspektywy na dokonanie transakcji – mówi Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu ze spółki Twoje M.

REKLAMA

 

Kolejne ułatwienie rozszerza katalog osób, które mogą przystąpić do umowy kredytu razem z kredytobiorcą. Po wejściu w życie nowelizacji, współkredytobiorcą będzie mogła być dowolna osoba. Rozwiązanie to pomoże zwiększyć udział w programie osób niemających zdolności kredytowej, rozwiąże także kwestię wspólnego kredytowania w związkach partnerskich. – Poszerza się grupa osób, które mogą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, co wpłynie na ożywienie ruchu w salonach sprzedaży mieszkań. Więcej zyskają rodziny z dziećmi, program otwiera się również na związki nieformalne, a to zachęci kolejnych klientów do podjęcia decyzji o zakupie mieszkania. Rynek czeka kolejny wzrost – tłumaczy Roma Pikulska, marketing manager Red Parku.

 

Zgodnie z procedurą legislacyjną projekt ustawy trafi teraz do Sejmu. Znowelizowane regulacje będą obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiada wejście zmian w życie w drugiej połowie 2015 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA