Rekordowa aktywność inwestorów na rynkach biurowych poza Warszawą

Rekordowa aktywność inwestorów na rynkach biurowych poza Warszawą

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Z danych międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na polskim rynku biurowym w 2015 r. wyniosła ok. 1,27 mld euro, z czego prawie 800 mln euro przypadło na największe miasta poza Warszawą.
Sławomir Jędrzejewski, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL, informuje: „Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na głównych rynkach biurowych poza Warszawą sięgnęła prawie 800 mln euro. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii rynku inwestycyjnego w Polsce wolumen umów kupna/sprzedaży obiektów biurowych poza stolicą przekroczył ten zarejestrowany w Warszawie. Transakcje o największej wartości zrealizowano w Krakowie – prawie 260 mln euro”.
Ten znakomity wynik był wypadkową takich czynników jak: ograniczona podaż budynków biurowych dostępnych na sprzedaż w Warszawie, pojawienie się atrakcyjnych produktów inwestycyjnych na rynkach regionalnych – wysokiej jakości biurowców, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu, jak też wyższych niż w stolicy stóp kapitalizacji.
REKLAMA
– „Z naszych analiz wynika, że stopy kapitalizacji dla najlepszych projektów biurowych poza Warszawą są wyższe niż w stolicy i kształtują się na poziomie 6,25% w Krakowie i Wrocławiu, 7% w Trójmieście i Poznaniu czy 7,5% w Katowicach i Łodzi, z możliwą kompresją w 2016 r.” – dodaje Sławomir Jędrzejewski.
Największa umowa kupna/sprzedaży pojedynczego projektu biurowego poza Warszawą dotyczyła Dominikańskiego we Wrocławiu (117 mln euro). Z kolei, największymi transakcjami portfelowymi na rynkach regionalnych były zakupy dokonane przez NIAM oraz Griffin Group (każda w okolicach 100 mln euro).
Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL, podsumowuje: „Zainteresowanie inwestorów głównymi rynkami biurowymi poza Warszawą pozostaje wysokie. Należy jednak pamiętać, że część zrealizowanych nowoczesnych projektów biurowych zmieniła właściciela w 2015 r. i w efekcie szeregu transakcji spadła podaż produktów inwestycyjnych dostępnych na sprzedaż. Z naszych analiz wynika, że wolumen umów kupna/sprzedaży na głównych rynkach biurowych poza Warszawą ma szansę sięgnąć mocnych 500 mln euro w 2016 r. Można oczekiwać kolejnych transakcji we wszystkich kluczowych miastach”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA