Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowyPolska Spółka Gazownictwa

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest analiza wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na istniejącą sieć gazową PSG. W jego inauguracji uczestniczyli m.in. Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

– Polska Spółka Gazownictwa poprzez ten projekt włącza się zarówno w realizację inwestycji strategicznych dla naszej gospodarki, jak i w utrzymywanie wiodącej roli Grupy Kapitałowej Orlen na rynku paliwo-energetycznym. Wszystko dlatego, że wodór ma coraz większe znaczenie w miksie energetycznym naszego kraju i może za kilka lat okazać się paliwem kluczowym dla rynku energetycznego – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Coraz powszechniej uważa się, że wykorzystanie wodoru do celów energetycznych może upowszechnić się już za kilkanaście lat. W efekcie globalne zużycie wodoru do 2050 r. ma wzrosnąć trzy-, a nawet czterokrotnie.

– Polska Spółka Gazownictwa jest nowoczesnym przedsiębiorstwem korzystającym z najnowszych technologii i dlatego chcemy być gotowi na wodór w naszych sieciach. Jednym z wyzwań, które stoi przed nami, jest proces dostosowania sieci gazowej do dystrybucji wodoru. Zainaugurowany dziś projekt pozwoli nam przygotować się na nadchodzące wyzwania, gdyż naturalną konsekwencją działań prowadzonych w ramach transformacji energetycznej, wydaje się być wykorzystanie naszej sieci do transportu mieszaniny wodoru – dodał Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Aby odpowiednio przygotować się do wyzwań, Polska Spółka Gazownictwa w ramach projektu:

- wybuduje i uruchomi wyodrębnioną instalację pilotażową z elementów pozyskanych z istniejącej sieci gazowej PSG,

REKLAMA

- przeprowadzi szczegółowe badania długotrwałego wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na elementy sieci dystrybucyjnej i wybrane odbiorniki końcowe,

- wskaże komponenty krytyczne dla bezpieczeństwa i poprawnego funkcjonowania eksploatowanej sieci gazowej w przypadku kontaktu z wodorem.

– Mam nadzieję, że to miejsce w Mławie będzie przestrzenią, w której spotka się polska nauka z polskim biznesem działającym w sektorze energetycznym. Bardzo ważne jest, abyśmy mogli korzystać z naszej technologii i polskich rozwiązań, a następnie oferować je innym krajom – zakończył Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Projekt badawczy będzie realizowany do końca 2027 r.

Źródło: Polska Spółka Gazownictwa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA