Ustawa MdM weszła w życie

Ustawa MdM weszła w życie

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

23 listopada weszło w życie większość przepisów ustawy (z wyjątkiem art. 27 pkt 1, art. 32, art. 33 oraz art. 38, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 r.) o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Ustawa oprócz zasad działania programu MdM zawiera przepisy odnoszące się do najmu okazjonalnego – informuje portal MieszkanieDlaMlodych.pl.

 

Najem okazjonalny

Regulacje dotyczące najmu okazjonalnego obowiązują od 23 listopada. Osoby fizyczne i prawne, w tym m.in. fundusze inwestycyjne i emerytalne, będą mogły bezpiecznie wynajmować mieszkania. Umowa najmu okazjonalnego będzie mogła być zawierana na czas określony, ale nie dłuższy niż 10 lat. Takiej umowy nie będzie można podpisywać na lokale z publicznego zasobu mieszkaniowego.

 

Wsparcie młodych

W ramach programu MdM, wnioski o wsparcie finansowe będzie można składać od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2018 r. Przypomnijmy, program skierowany jest do osób, które nie przekroczyły 35. roku życia (w przypadku małżeństw ograniczenie wiekowe dotyczy jednego z małżonków). Pomoc państwa będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego w przypadku kupna pierwszego mieszkania lub domu na rynku pierwotnym. Osoby do 36. roku życia będą mogły starać się o częściowy zwrot VAT za materiały budowlane w przypadku budowy domu metodą gospodarczą, realizowanej na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

 

Rodzina bezdzietna i singiel, otrzymają od państwa dopłatę w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Jeśli rodzina lub osoba samotna będzie posiadała przynajmniej jedno dziecko, dostanie 15 proc. Jeżeli w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania lub domu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, otrzyma dodatkowe 5 proc. Program skierowany jest wyłącznie do beneficjentów zaciągających kredyt mieszkaniowy na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat.

 

Dopłatą będzie mogło być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Rodzinie z trójką dzieci przysługiwać będzie powierzchnia większa o 10 m kw., ale i w tym wypadku dofinansowanie państwa dotyczyć będzie maksymalnie 50 m kw. lokalu.

 

Na realizację programu MdM jest przeznaczonych ok. 3,6 mld zł, nie licząc wydatków budżetowych w formie zwrotów części poniesionych wydatków na zakup materiałów budowlanych. W 2014 r. środki na program mają wynieść 600 mln zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA